Personīgam patēriņam paredzētu pārtikas produktu pārvietošana

Lai pasargātu cilvēkus un dzīvniekus no bīstamām infekcijas slimībām, Eiropas Savienībā, tajā skaitā Latvijā, ir stingri noteikumi par to, kādus pārtikas produktus ceļotājs drīkst ievest Eiropas Savienības teritorijā un kā to drīkst darīt. Iebraucot Latvijā no valsts, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, Jūsu personīgajā bagāžā esošie pārtikas produkti, kas paredzēti pašpatēriņam, robežšķērsošanas vietā tiks pakļauti stingrai veterinārajai un pārtikas nekaitīguma kontrolei.

Eiropas Savienībā personīgā bagāžā pašpatēriņam vai lietošanai aizliegts ievest noteiktus dzīvnieku izcelsmes un augu produktus:

  • gaļu un gaļas produktus (speķis, svaiga vai apstrādāta gaļa, t.sk., putnu gaļa, dzīvnieku tauki, dažāda veida desas, gaļas konservi; ar gaļu pildīti vai to saturoši mīklas izstrādājumi, makaroni, mērces, zupas u.c.);
  • pienu un piena produktus (piens, jogurts, krējums, biezpiens, kefīrs, siers, sviests, iebiezinātais piens, saldējums u.c.);
  • lolojumdzīvnieku barību, kuras sastāvā ir gaļa vai piens (mājdzīvnieku barība, košļājamās suņu rotaļlietas, rupja maluma miltu maisījumi);
  • kartupeļus;
  • visas Nigērijas izcelsmes kaltētas pupiņas.

Pārtikas produktus, ko nav atļauts ievest Eiropas Savienībā personīgam patēriņam, aizliegts sūtīt arī pa pastu.

Eiropas Savienības valstīs no trešajām valstīm personīgajā bagāžā personīgam patēriņam vai lietošanai atļauts ievest bez ierobežojumiem:

  1. pārtikas produktus, kas nav dzīvnieku izcelsmes pārtika, piemēram, maizi, kūkas, cepumus, konfektes, šokolādi, makaronu izstrādājumus u.tml.;
  2. šādus svaigus augļus: banānus, kokosriekstus, dateles, ananāsus un duriānus.   

Eiropas Savienības valstīs no trešajām valstīm bez veterinārās vai fitosanitārās robežkontroles, ievērojot vienam cilvēkam noteiktos daudzuma ierobežojumus, personīgam patēriņam vai lietošanai atļauts ievest:

  1. Līdz 2 kg (no Fēru salām, Grenlandes - līdz 10 kg) šādu dzīvnieku izcelsmes produktu: 
    • medus, olas, dzīvas austeres, dzīvas gliemenes un gliemeži, peru pieniņš, propoliss;
    • sausais piens zīdaiņiem, zīdaiņu pārtika, kā arī īpaša pārtika un lolojumdzīvnieku barība medicīnisku iemeslu dēļ, attiecīgā patentēta produkta iepakojumā, uz kura norādīta ražotāja informācija par īpašu izlietošanu.
       
  2. Ja ir trešās valsts izdotais fitosanitārais sertifikāts - līdz 2 kg svaigu augu produktu (augļi, dārzeņi, rieksti čaumalā).
    Ja svaigu augļu, dārzeņu un ogu svars pārsniedz 2 kg, tie jāuzrāda Pārtikas un veterinārā dienesta kontrolei.
     
  3. Līdz 20 kg zvejas produktu (no Fēru salām un Grenlandes - bez daudzuma ierobežojumiem. Izņēmums, kas attiecas uz jebkuru valsti, ir storveidīgo zivju ikri* - līdz 125 g atbilstoši marķētā iepakojumā):
    • svaigas (obligāti - ķidātas, arī tās, ko ieved veselas), kaltētas, termiski apstrādātas, sālītas, kūpinātas zivis vai zivju konservi;
    • daži vēžveidīgie, piemēram, garneles, omāri.
       
  4. Citus ne-dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus – līdz 5 kg svaigu produktu vai līdz 2 kg citu produktu (žāvēti, pārstrādāti), kas minēti Regulas 2019/1793 I un II pielikumā (produktu saraksts mainās katru pusgadu).

 

Papildus aicinām iepazīties ar Pārtikas un veterinārā dienesta informatīvo materiālu:


* ! No Krievijas Federācijas aizliegts ievest kaviāru un kaviāra aizstājējus.


Daudzuma ierobežojumi nav noteikti, personīgam patēriņam ievedot vai sūtot pa pastu dzīvnieku izcelsmes produktus no šādām valstīm: Andora, Islande, Lihtenšteina, Norvēģija, Sanmarīno un Šveice.

(!) Svarīgi zināt

Ja noteiktās prasības nav ievērotas un Latvijas robežas šķērsošanas vietā tiek konstatēts mēģinājums ievest patēriņam dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus, kuru ievešana ir aizliegta vai kuru daudzums pārsniedz noteiktos svara ierobežojumus, muitas amatpersona attiecīgos produktus konfiscēs un tie tiks iznīcināti. Par pašu patēriņam paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu ievešanas prasību pārkāpšanu var saukt pie administratīvās atbildības, bet atkārtota pārkāpuma gadījumā - uzlikt naudas sodu.

Lai netiktu izdarīts administratīvs pārkāpums, lūdzam pirms muitas kontroles izmest ievešanai aizliegtos pārtikas produktus speciāli marķētos konteineros muitas kontroles punktā.

Informāciju par pārtikas produktu ievešanas nosacījumiem un produktu grupām, kurām tiek piemērotas specifiskas prasības, piemēram, uztura bagātinātājiem, minerālūdeni, sporta uzturu u.c., Jūs varat saņemt Pārtikas un veterinārajā dienestā.