Atbilde:
Pašvaldība piešķir nodokļa atvieglojumus nekustamā īpašuma nodokļa maksātājiem, kuriem tā ir piešķīrusi trūcīgas vai maznodrošinātas personas vai ģimenes statusu, - trūcīgām personām 90 procentu apmērā no aprēķinātās nodokļa summas un maznodrošinātām personām – līdz 90 procentiem no aprēķinātās nodokļa summas par periodu, kurā tas atbilst trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusam.
Nekustamā īpašuma nodokļa summa ir samazināma par 50 procentiem no aprēķinātās nodokļa summas, bet ne vairāk par 500 euro, par dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, dzīvojamo māju daļām, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru lietošanas veids ir dzīvošana, un tām piekritīgo zemi personai, ja šai personai (pašai vai kopā ar laulāto) vai tās laulātajam taksācijas gada 1.janvārī ir trīs vai vairāk bērni vecumā līdz 18 gadiem (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni) vai bērni līdz 24 gadu vecumam, kuri iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību, un ja personai vai tās laulātajam šajā objektā ir deklarētā dzīvesvieta kopā ar vismaz trim no minētajiem bērniem. Minētos atvieglojumus piemēro arī gadījumā, ja nekustamā īpašuma īpašnieks vai tiesiskais valdītājs ir kāds no šajā punktā minētajiem bērniem vai personas vai tās laulātā pirmās pakāpes augšupējais radinieks, kuram šajā objektā ir deklarētā dzīvesvieta.
Politiski represētajām personām par zemi un individuālo dzīvojamo māju apbūvē ietilpstošajām ēkām vai dzīvokļa īpašumu bez zemes domājamās daļas, kas ir šo personu īpašumā vai valdījumā, nekustamā īpašuma nodokļa summa ir samazināma par 50 procentiem, ja nekustamais īpašums netiek izmantots saimnieciskajā darbībā.
Pašvaldības var izdot saistošus noteikumus, kuros paredzēti atvieglojumi atsevišķām nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju kategorijām
Atvieglojumus atsevišķām nekustamā īpašuma nodokļu maksātāju kategorijām pašvaldības var noteikt 90 procentu, 70 procentu, 50 procentu vai 25 procentu apmērā no nekustamā īpašuma nodokļa summas.
Atbilde:
Par neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamu zemi sākot ar 2013.gadu uzskatāms tāds lauksaimniecībā izmantojamās zemes gabals, no kura nav apstrādāti vairāk nekā 30 procentu, t.i., no lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības attiecīgajā zemes vienībā līdz kārtējā gada 1.septembrim netiek izmantoti lauksaimniecības produktu ražošanai vai audzēšanai, ieskaitot ražas novākšanu, dzīvnieku ganīšanu un turēšanu lauksaimniecības nolūkiem, vai minētā zemes platība netiek uzturēta labā lauksaimniecības un vides stāvoklī.
Neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamai zemi ir noteikta nekustamā īpašuma nodokļa papildlikme 1,5 procentu apmērā, tādējādi neapstrādātas lauksaimniecībā izmantojamas zemes nodokļa likme ir 3 procentu apmērā no attiecīgā nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. Savukārt, ja pašvaldība savos saistošajos noteikumos ir noteikusi nekustamā īpašuma nodokļa likmi līdz 3 procentiem, ja nekustamais īpašums netiek uzturēts atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, tad par neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamu zemi tās īpašniekam var nākties maksāt līdz 4,5 procentiem no attiecīgā nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.
Atbilde:
Nekustamā īpašuma nodokļa likme ir:
- 1,5 procenti no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības zemei, kā arī saimnieciskajā darbībā izmantojamiem nekustamā īpašuma nodokļa objektiem (ēkām, to daļām, inženierbūvēm);
- dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, dzīvojamo māju daļām, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana, kā arī telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir saistīta ar dzīvošanu (garāžas, autostāvvietas, pagrabi, noliktavas un saimniecības telpās), ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, ir noteiktas diferencētas likmes:
- 0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 euro;
- 0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 euro, bet nepārsniedz 106 715 euro;
- 0,6 procenti no kadastrālās vērtības, kas pārsniedz 106 715 euro.
Savukārt, ja nekustamais īpašums netiek uzturēts atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, tad pašvaldība savos saistošajos noteikumos var noteikt nekustamā īpašuma nodokļa likmi līdz 3 procentiem no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.
Tāpat pašvaldība savos saistošajos noteikumos var noteikt nekustamā īpašuma nodokļa likmi līdz 3 procentiem būvēm, kuras būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteikto kopējo būvdarbu veikšanas ilgumu. Šādos gadījumos nekustamā īpašuma nodokļa likmi nosaka no lielākās kadastrālās vērtības – būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai būves kadastrālās vērtības.
Atbilde:
Nekustamā īpašuma nodokli aprēķina no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, kuru nosaka Valsts zemes dienests atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma prasībām.
Atbilde:
Likuma „Par nekustamā īpašuma nodokli” 1.panta otrajā daļā nav paredzēts nodokļa atbrīvojums saimnieciskās darbības veikšanai paredzētajām ēkām, kuras zināmu laiku netiek vai nevar tikt izmantotas savu paredzēto funkciju pildīšanai.
Tātad rekonstruējamā ēka (gan tā daļa, kas tiek izmantota saimnieciskajā darbībā, gan tā, kas netiek izmantota) ir uzskatāma par nekustamā īpašuma nodokļa objektu.
Atbilde:
Sākot ar 2014.gadu, atvieglojumu piemērošanai, datus par daudzbērnu ģimenes nekustamā īpašuma īpašnieku (nodokļa maksātāju, ja šai personai pašai vai kopā ar laulāto, vai tās laulātajam taksācijas gada 1.janvārī ir trīs vai vairāk bērni vecumā līdz 18 gadiem (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni) un ja personai vai tās laulātajam šajā objektā ir deklarētā dzīvesvieta kopā ar vismaz trim no minētajiem bērniem), pašvaldības iegūst automātiski ar valsts informācijas sistēmu savietotāja starpniecību.
Atbilde:
Ar nodokli neapliek meža zemi, kuru aizņem mežaudzes (atjaunotās vai ieaudzētās), ja tajā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir veikta meža inventarizācija.
Valsts meža dienests informāciju par zemi, kuru aizņem mežaudzes un kuru neapliek ar nodokli, iesniedz Valsts zemes dienestā.