Muitas noliktavas atļauja paredzēta uzņēmējiem, lai neierobežotu laiku uzglabātu ārpussavienības preces, nepiemērojot tām muitas maksājumus, kā arī lai pakļautu preces parastiem apstrādes veidiem (skatīt datni zemāk), piemēram, veiktu to šķirošanu, pārsaiņošanu vai pirmspārdošanas sagatavošanu, kas nav atļauti pagaidu uzglabāšanas laikā. Muitas noliktavā var uzglabāt arī Savienības preces, ja tas paredzēts muitas noliktavas atļaujā. Procedūrai – uzglabāšana muitas noliktavā – deklarētās preces var uzglabāt tikai telpās vai teritorijās, kas norādītas muitas noliktavas atļaujā. Ar muitas atļauju muitas noliktavas procedūrai deklarētās preces var īslaicīgi izvest no muitas noliktavas.
Muitas noliktavas var būt gan publiskas, gan privātas. Katra tipa muitas noliktavas darbībai ir jāsaņem noteikta veida atļauja:
- preču uzglabāšanai privātā muitas noliktavā – atļauja CWP;
- preču uzglabāšanai I tipa publiskajā muitas noliktavā – atļauja CW1;
- preču uzglabāšanai II tipa publiskajā muitas noliktavā – atļauja CW2.
Privātā muitas noliktavā var uzglabāt tikai noliktavas turētāja īpašumā vai valdījumā esošas preces. Ja noliktavas telpas tiek piedāvāts izmantot citiem preču glabātājiem, ir jāsaņem publiskās muitas noliktavas atļauja.
I tipa publiskajā muitas noliktavā gan atļaujas turētājs, gan procedūras izmantotājs ir atbildīgs par to, lai preces netiktu izņemtas no muitas uzraudzības, un par pienākumu izpildi, kas izriet no preču uzglabāšanas.
II tipa publiskajā muitas noliktavā procedūras izmantotājs ir atbildīgs par to, lai preces netiktu izņemtas no muitas uzraudzības, un par pienākumu izpildi, kas izriet no preču uzglabāšanas.
Lai paātrinātu un vienkāršotu muitas noliktavas procedūras piemērošanu precēm, kas ievestas Latvijā saskaņā ar Savienības tranzīta vai TIR procedūru, muitas noliktavas atļauja turētājam lietderīgi saņemt atzītā saņēmēja statusa atļauju Savienības tranzītam un atzītā saņēmēja statusa atļauju TIR operācijām.