Akcīzes preču pārvietošanas un kontroles sistēma – Excise Movement and Control System (EMCS) – ir visā Eiropas Savienībā vienota datorizēta sistēma, kas paredzēta:

  • informācijas iesniegšanai par akcīzes preču (alkoholisko dzērienu, tabakas izstrādājumu un energoproduktu) pārvietošanu akcīzes nodokļa atliktās maksāšanas režīmā. EMCS ieviesta 2010.gada 1.aprīlī, aizstājot papīra pavaddokumentus ar elektroniskajiem administratīvajiem dokumentiem (e-AD);
  • informācijas iesniegšanai par patēriņam nodotu akcīzes preču (alkoholisko dzērienu, tabakas izstrādājumu un energoproduktu) un denaturētā spirta pārvietošanu. No 13.02.2023. visā Eiropas Savienībā ir ieviests un pārvietošanai jāizmanto elektroniskais vienkāršotais administratīvais dokuments (e-SAD). Ar e-SAD ir aizstāts pirms 2023.gada 13.februāra spēkā esošais SAAD (Simplified Administrative Accompanying Document).

Katrā Eiropas Savienības dalībvalstī ir sava EMCS lietojumprogramma, kas ir saslēgta ar citu dalībvalstu EMCS lietojumprogrammām.

Lai e-AD iegūtu dokumenta statusu, to ir nepieciešams reģistrēt un akceptēt. Akcīzes preču nosūtītājam pirms preču nosūtīšanas ir jāsagatavo e-AD projekts EMCS Komersantu lietojumprogrammā un jāiesniedz tas akceptēšanai. Sistēma automātiski pārbauda, vai e-AD projektā nav kļūdu un akceptē dokumentu piešķirot tam īpašu identifikatoru ARC (Administrative Reference Code). Ja e-AD projekts ir akceptēts un tam ir piešķirts ARC, tad e-AD iegūst dokumenta statusu un ir derīgs akcīzes preču pārvietošanai. ARC ir unikāls numurs visā Eiropas Savienībā.

Vispirms jāreģistrējas kā EDS lietotājam. Jāaizpilda iesniegums EMCS lietotāju reģistrācijai un jāiesniedz, izmantojot EDS (jāizvēlas dokumentu grupa "Informācija Valsts ieņēmumu dienestam") vai kādā no VID klientu apkalpošanas centriem.

Pieslēgšanās EMCS Komersantu lietojuma modulim (KLM) notiek aktivizējot EDS izvēlni “Akcīzes preču pārvietošana”. EMCS Komersantu lietotāju rokasgrāmata pieejama šeit.

  1. Likums "Par Akcīzes nodokli"
  2. Padomes 2008.gada 16.decembra Direktīva 2008/118/EK par akcīzes nodokļa piemērošanas vispārēju režīmu, ar kuru atceļ Direktīvu 92/12/EEK, spēkā līdz 2023.gada 12.februārim.
  3. Padomes 2019. gada 19. decembra Direktīva 2020/262, ar ko nosaka akcīzes nodokļa piemērošanas vispārēju režīmu (pārstrādāta redakcija), spēkā no 2023. gada 13. februāra un aizstāj direktīvu 2008/118/EK.
  4. Komisijas 2022.gada 5.jūlija Deleģētā Regula (ES) 2022/1636ar ko papildina Padomes Direktīvu (ES) 2020/262, nosakot to dokumentu struktūru un saturu, kuru apmaiņa notiek saistībā ar akcīzes preču pārvietošanu, un nosakot robežvērtību zudumiem preču specifikas dēļ.
  5. Komisijas 2021.gada 17.decembra Īstenošanas Regula (ES) 2021/2266, ar ko paredz noteikumus Padomes Direktīvas 92/83/EEK piemērošanai attiecībā uz alkoholisko dzērienu patstāvīgu sīkražotāju sertificēšanu un pašsertificēšanu akcīzes nodokļa vajadzībām.
  6. Komisijas 2022.gada 5.jūlija Īstenošanas Regula (ES) 2022/1637, ar ko paredz noteikumus Padomes Direktīvas (ES) 2020/262 piemērošanai attiecībā uz dokumentu izmantošanu saistībā ar akcīzes preču pārvietošanu atliktās nodokļa maksāšanas režīmā un akcīzes preču pārvietošanu pēc nodošanas patēriņam, kā arī nosaka atbrīvojuma sertifikāta veidlapu.

Akcīzes preces pārvietot akcīzes nodokļa atliktās maksāšanas režīmā var persona, kurai ir apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja vai reģistrēta nosūtītāja atļauja.

Saņemt akcīzes preces akcīzes nodokļa atliktās maksāšanas režīmā var persona, kurai ir apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja, reģistrēta saņēmēja vai īslaicīgi reģistrēta saņēmēja atļauja.

EMCS standarta scenārija shēmā ir aprakstītas un ilustrētas akcīzes preču pārvietošanas darbības un to secība, skatīt zemāk.

shema_0.jpg

Standarta scenārija darbību secība


  1. Nosūtītājs iesniedz e-AD projektu.
  2. Nosūtītāja dalībvalsts EMCS automātiski pārbauda e-AD projektu un akceptētu e-AD nosūta atpakaļ nosūtītājam.
  3. Nosūtītājs nosūta akcīzes preces un dara zināmu ARC kravu pavadošajai personai.
  4. Nosūtītāja dalībvalsts EMCS pārsūta e-AD saņēmēja dalībvalsts EMCS.
  5. Saņēmēja dalībvalsts EMCS pārsūta e-AD saņēmējam.
  6. Akcīzes preces nonāk galamērķī.
  7. Saņēmējs iesniedz saņemšanas apliecinājumu.
  8. Saņēmēja dalībvalsts EMCS akceptē saņemšanas apliecinājumu un nosūta to atpakaļ saņēmējam.
  9. Saņēmēja dalībvalsts EMCS saņemšanas apliecinājumu pārsūta nosūtītāja dalībvalsts EMCS.
  10. Nosūtītāja dalībvalsts EMCS saņemšanas apliecinājumu pārsūta tālāk nosūtītājam, nosūtītājs ir atbrīvojies no akcīzes nodokļa nodrošināšanas par nosūtītajām precēm un akcīzes preču pārvietošanu var uzskatīt par noslēgtu.

Pārējie scenāriji (e-AD anulēšana, piegādes vietas maiņa, nosūtīšana īslaicīgi reģistrētam saņēmējam, atteikšanās no sūtījuma, daļēja atteikšanās no sūtījuma, imports, eksports) ir atvasināti no standarta scenārija.

Eiropas Komisija ir sagatavojusi FESS (EMCS Funkcionālā specifikācija) informatīvo bukletu, EMCS e-apmācības moduli un EMCS biznesa prototipu, kas palīdz apgūt zināšanas par akcīzes preču pārvietošanas scenārijiem EMCS, dalībnieku veicamajām darbībām, e-AD un citu ziņojumu apriti EMCS. Minētajos materiālos ir iespējams ātri atrast Jūs interesējošo pārvietošanas scenāriju un citu informāciju par EMCS.

Kas ir SEED un akcīzes identifikācijas numurs?


Akcīzes preces nosūtīt un saņemt izmantojot EMCS var tikai tādas personas, kas ir reģistrētas Akcīzes preču apritē iesaistīto personu reģistrācijas datu apmaiņas sistēmā (SEED - System of Exchange of Excise Data). SEED ir vienots Eiropas Savienības reģistrs, kas satur informāciju par komersantiem, kuriem ir tiesības nosūtīt un saņemt akcīzes preces, izmantojot atliktās nodokļa maksāšanas režīmu. Minētie komersanti SEED ir reģistrēti ar unikālu numuru, kas saucas akcīzes identifikācijas numurs. SEED ar atsevišķiem akcīzes identifikācijas numuriem ir reģistrētas arī akcīzes preču noliktavas.

SEED var izmantot arī, lai pārliecinātos par savu reģistrācijas datu korektumu, kā arī pārbaudītu, vai darījuma partnera akcīzes identifikācijas numurs ir derīgs, tā atļaujas veidu (apstiprināts noliktavas turētājs, reģistrēts nosūtītājs vai reģistrēts saņēmējs) un preču veidu.


EMCS izmantojamie klasifikatori


Informācija par ES dalībvalstu akcīzes iestādēm („EXC – Akcīzes iestāde”), tāpat kā informācija par muitas iestādēm, ir publicēta Eiropas Komisijas mājas lapā, savukārt, informācija par akcīzes preču kodiem un citiem EMCS izmantojamiem klasifikatoriem ir atrodama Komisijas 2022.gada 5.jūlija Deleģētās Regulas (ES) 2022/1636,  ar ko papildina Padomes Direktīvu (ES) 2020/262, nosakot to dokumentu struktūru un saturu, kuru apmaiņa notiek saistībā ar akcīzes preču pārvietošanu, un nosakot robežvērtību zudumiem preču specifikas dēļ 1. un 2.pielikumā.

Atkāpšanās procedūra ir papīra pavaddokumenta (alternatīvā dokumenta) izmantošana e-AD vietā EMCS nepieejamības gadījumos. EMCS nepieejamības gadījumā alternatīvais dokuments ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā pirms preču nosūtīšanas, piegādes vietas maiņas vai pirms darbību uzsākšanas ar precēm, kuras ir saņemtas no cita komersanta.

* Vispārīga informācija par e-AD alternatīvo dokumentu uzbūvi un saturu pieejama skaidrojumā.


E-AD alternatīvie dokumenti:


Importa vai eksporta gadījumā alternatīvo dokumentu iesniedz muitas iestādē, kurā notiek preču muitošana.

  • preču nosūtīšanas gadījumā kā alternatīvais dokuments jālieto -

 

  • piegādes vietas maiņas gadījumā kā alternatīvais dokuments jālieto - 
  • gadījumā, ja sūtījumam ir vairākas preču pozīcijas, papildus ir jālieto - 
  • preču saņemšanas gadījumā kā saņemšanas apliecinājuma alternatīvais dokuments jālieto - 
  • gadījumā, ja vairāk nekā vienā preču pozīcijā tiek konstatētas neatbilstības, vai saņemšana tiek daļēji atteikta, papildus ir jālieto - 

E-AD alternatīvo dokumentu iesniegšanas veidi:

  • nosūtot EMCS palīdzības dienestam emcs.helpdesk@vid.gov.lv   e-pastu un pievienojot alternatīvā dokumenta kopiju kā failu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu;
  • iesniedzot jebkurā  VID struktūrvienībā (vai muitas kontrolpunktā) saņemot uz  e-AD alternatīvā dokumenta atzīmi par tā saņemšanu;
  • iesniedzot kā nestrukturētu dokumentu EDS. Lai e-AD alternatīvo dokumentu iesniegtu kā nestrukturētu dokumentu EDS, jārīkojas atbilstoši sniegtajiem norādījumiem.

Importa vai eksporta gadījumā alternatīvo dokumentu iesniedz muitas iestādē, kurā notiek preču muitošana. 

Akcīzes preču eksporta gadījumā, kad ir piemērota akcīzes nodokļa atliktā maksāšana, eksporta deklarācijā ir obligāti jābūt atsaucei uz e-AD (jābūt norādītam administratīvās atsauces kodam (ARC)). Latvijā, formējot deklarāciju Automatizētajā eksporta sistēmā (AES), ir iespējams ielādēt datus no e-AD. 

Atbilstoši izveidota eksporta deklarācija nodrošina automātisku informācijas apmaiņu starp EMCS un AES, pretējā gadījumā e-AD EMCS paliks nenoslēgts.

Lai eksporta deklarācijā ielādētu e-AD datus, kreisajā pusē sadaļā “Deklarācija” – “Preču krava” jāizvēlas “Dokumenti”:

Dokumenti

Tad jāatver “Iepriekšējie dokumenti” un jānospiež poga “Pievienot”:

Pievienot

“Iepriekšējie dokumenti” no klasifikatora jāizvēlas vērtība “C651 – Regulas (EK) Nr. 684/2009 3. panta 1.punktā minētais elektroniskais administratīvais dokuments (e-AD)”:

Iepriekšējie dokumenti

Laukā “Atsauces numurs” jānorāda ARC. Jānospiež poga “Ielādēt e-AD”:

Atsauces numurs

Veicot šīs darbības, eksporta deklarācijā tiek ielādēti e-AD dati.

No e-AD informācija par visām precēm tiek ielādēta AES sadaļā “Preces”, kur tiek atainoti šādi dati: preču pozīcijas numurs, preces apraksts, preces KN kods, bruto svars un neto svars: 

dati

Pārējā informācija par preci ir pieejama, izvēloties konkrētu interesējošo preci un uzklikšķinot uz tās nosaukuma, piemēram:

Pārējā informācija

Ja EMCS nav pieejama un eksporta deklarācijā ir jānorāda atsauce uz e-AD alternatīvo dokumentu, tad, aizpildot eksporta deklarāciju, kā “Iepriekšējais dokuments” no klasifikatora jāizvēlas vērtība "C658 – Regulas (EK) Nr. 684/2009 8.panta 1.punktā minētais alternatīvais pavaddokuments akcīzes preču pārvietošanai atliktās nodokļa maksāšanas režīmā (APD)”.

Laukā "Atsauces numurs" jānorāda e-AD alternatīvā dokumenta vietējās atsauces numurs, bet laukā "Preču pozīcijas identifikators" jānorāda atbilstošais preces numurs e-AD (piemēram, ja e-AD ir viena preču pozīcija, tad laukā “Preču pozīcijas identifikators” jānorāda “1”. Savukārt, ja e-AD ir vairākas preču pozīcijas, tad laukā "Preču pozīcijas identifikators" jānorāda atbilstošais preces numurs e-AD “1”, “2”, “3”, “4”, “5” utt.).:

Atsauces numurs
  1. Ja ir nenoslēgti e-AD pēc pārvadājuma ilguma termiņa beigām (nav saņemšanas apliecinājuma), nosūtītājs, ne vēlāk kā piecu darbdienu laikā pēc pārvadājuma ilguma termiņa beigām iesniedz EMCS paskaidrojuma ziņojumu par piegādes termiņa kavēšanas iemesliem.
     
  2. Ja e-AD nav noslēgts, akcīzes preču nosūtītājam iestājas pienākums samaksāt akcīzes nodokli šādā termiņā:
     
    • reģistrētam nosūtītājam 15 dienu laikā no pārvietošanas sākuma dienas – par akcīzes precēm, kas pārvietotas Latvijas Republikā;
    • apstiprinātam noliktavas turētājam 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām – par akcīzes precēm, kas pārvietotas Latvijas Republikā;
    • gan reģistrētam nosūtītājam, gan apstiprinātam noliktavas turētājam četru kalendāra mēnešu laikā no pārvietošanas sākuma dienas - par akcīzes precēm, kas pārvietotas uz citām dalībvalstīm t.sk., eksportētas uz caur citām dalībvalstīm. 
       
  3. Iesniegt EDS akcīzes nodokļa deklarāciju labojumus par to taksācijas periodu, kad iestājies akcīzes nodokļa maksāšanas pienākums, iekļaujot akcīzes nodokļa deklarācijas korekcijas ailē nenoslēgtajos e-AD norādīto akcīzes preču daudzumu un attiecīgi aprēķināto akcīzes nodokli.

No 2018.gada 15.februāra Akcīzes preču pārvietošanas un kontroles sistēma (EMCS) ir papildināta ar jaunu funkciju, kas paredzēta informācijas iesniegšanai par vīna pavaddokumentu. Jaunā EMCS funkcija ir līdzīga e-AD iesniegšanai un padarīta pēc iespējas vienkāršāka.

Tā kā Eiropas Savienībā vīna pavaddokumenti pastāv tikai papīra veidā, jāņem vērā, ka mazie vīna ražotāji neiesniedz informāciju EMCS. Vīna saņēmējs EMCS var iesniegt pilnu informāciju (vīna pavaddokumenta saturs + saņemšanas apliecinājums) viena vesela ziņojuma veidā.

Kopš 2023. gada 13. februāra Latvijā ir ieviesta EMCS 4.0 fāze.

Komersantu lietojumprogrammas pielāgot atbilstoši specifikācijām iespējams, lejupielādējot specifikācijas un jaunās ziņojumu XSD shēmas:

Nacionālo akcīzes lietojumprogrammu projektējuma dokuments (Design Document for National Excise Applications (DDNEA)):


2024. gada 13.februārī Latvijā tiks ieviesta EMCS 4.1 fāze, kas nodrošinās AES un EMCS saskarnes darbību.

Komersantu lietojumprogrammas pielāgot atbilstoši specifikācijām iespējams, lejupielādējot specifikācijas un jaunās EMCS ziņojumu XSD shēmas:

un 

2024. gada 13.februārī Latvijā ir ieviesta EMCS 4.1 fāze, kas nodrošina Automatizētās eksporta sistēmas (AES) un EMCS saskarnes darbību.

2023.gada 13.februārī Latvijā ir ieviesta EMCS 4.0 fāze, kuras būtiskākā izmaiņa ir jauna dokumenta e-SAD (Electronic Simplified Administrative Document) ieviešana patēriņam nodotu akcīzes preču pārvietošanai. Ar e-SAD ir aizstāts pirms 2023.gada 13.februāra spēkā esošais SAAD (Simplified Administrative Accompanying Document).

Saņemt konsultācijas par EMCS jūs varat, zvanot uz EMCS Palīdzības dienesta tālruni +371 67120123 un +371 67120128 vai sūtot jautājumus uz e-pasta adresi: emcs.helpdesk@vid.gov.lv