Mikrouzņēmumu nodoklis ir vienots nodokļa maksājums, kas ietver šādus nodokļus:

  • valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par mikrouzņēmuma īpašnieku; 
  • mikrouzņēmuma īpašnieka iedzīvotāju ienākuma nodokli par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības ieņēmumu daļu.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs aprēķina un maksā mikrouzņēmumu nodokli, nevis atsevišķi aprēķina un maksā budžetā iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmumu ienākuma nodokli, riska valsts nodevu un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ir iespēja izmantot vienkāršotu mikrouzņēmumu nodokļa samaksas risinājumu, izmantojot Saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu (SDI konts). Tas ir īpašs norēķinu konts bankā, ar kura palīdzību saimnieciskās darbības veicēji mikrouzņēmumu nodokļa režīmā var automatizēt nodokļa samaksu. SDI konta lietotājam ir iespēja nesniegt mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarāciju un neveikt mikrouzņēmumu nodokļa samaksu vispārējā kārtībā - nodokļa samaksa un deklarācijas iesniegšana notiks automātiski.

Plašāka informācija par SDI kontu:

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs ir mikrouzņēmuma īpašnieks, kas ieguvis mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.
 

Tiesības kļūt par mikrouzņēmumu ir:

  • individuālajam komersantam;
  • individuālajam uzņēmumam, zemnieku vai zvejnieku saimniecībai;
  • fiziskajai personai, kas reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja;
  • minētās personas nav reģistrētas pievienotās vērtības nodokļa maksātājas.
     

Tiesības izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli ir, ja ir atbilstība šādiem kritērijiem:

  • paredzamais apgrozījums nepārsniegs 50 000 euro un mikrouzņēmums neplāno kļūt par reģistrētu pievienotās vērtības nodokļa maksātāju līdz pievienotās vērtības nodokļa reģistrācijas sliekšņa sasniegšanai.
  • Mikrouzņēmums, kas ir izvēlējies maksāt mikrouzņēmumu nodokli, vienlaikus par ienākumiem no saimnieciskās darbības nevar maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli vai samazināto patentmaksu.
  • Ja fiziskā persona ir zemnieka vai zvejnieka saimniecības īpašnieks un individuālais komersants vai individuālais uzņēmums, vai Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēts saimnieciskās darbības veicējs, tiesības izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli ir tikai vienai no šīm saimnieciskās darbības formām.
  • Minētais nosacījums neattiecas uz mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju – nekustamā īpašuma izīrētāju, kas izmanto tiesības nereģistrēt saimniecisko darbību, paziņojot Valsts ieņēmumu dienestam par to, ka saimnieciskās darbības ienākumu nosaka saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.panta divpadsmito daļu, kas paredz nepiemērot izdevumus un ienākumam piemērot 10% likmi.

Maksājot mikrouzņēmumu nodokli, uz valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām attiecina  80 % no mikrouzņēmumu nodokļa, tādējādi tās ir ievērojami mazākas nekā tad, ja tiktu veiktas vispārējā kārtībā kā pašnodarbinātai personai, piemērojot 31,07 % likmi, vai kā darba ņēmējam, piemērojot 34,09 % likmi valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektam. Tas var būtiski ietekmēt valsts sociālās apdrošināšanas pakalpojumu – pensijas un pabalstu – apmēru.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu var iegūt:

  • vienlaikus ar reģistrāciju Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra attiecīgajā reģistrā, piesakoties mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanai;
  • fiziskā persona vienlaikus ar reģistrāciju saimnieciskās darbības veicēja statusā, iesniedzot VID pieteikumu mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanai vai atzīmējot reģistrācijas iesnieguma EDS formā izvēli kļūt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju;
  • individuālais komersants, individuālais uzņēmums, zemnieku vai zvejnieku saimniecība, fiziskā persona, kas reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicējs, līdz pirmstaksācijas gada 15.decembrim iesniedzot pieteikumu VID, pieteikuma forma ir pieejama EDS veidlapu sadaļā “Mikrouzņēmumu nodokļa dokumenti”.

VID piecu darbdienu laikā pēc tam, kad saņemts pieteikums par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanu, vai pēc informācijas saņemšanas no Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra pieņem lēmumu par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja reģistrēšanu vai lēmumu par reģistrācijas atteikumu, ja VID rīcībā ir informācija, ka iesniedzējs neatbilst Mikrouzņēmumu nodokļa likumā noteiktajiem kritērijiem.

Nodarbinātajam pie vairākiem darba devējiem vai personai, kas vienlaikus ir darba ņēmējs un pašnodarbinātais, ienākumus summē, lai noteiktu, vai tie ir minimālajā apmērā. Lai nodrošinātu sociālo aizsardzību, minimālās iemaksas jāveic pašnodarbinātajiem, kas izvēlējušies mikrouzņēmumu nodokļa režīmu un kuru ienākumi ir mazāki par Ministru kabineta noteikto minimālo darba algu 2023.gadā 620 eiro vai 1860 eiro ceturksnī, bet 2024.gadā 700 eiro mēnesī vai 2100 eiro ceturksnī.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, kas ir darba devēji minimālās iemaksas jāveic gan par sevi (ja nestrādā nekur citur), gan par saviem darbiniekiem.

Minimālās iemaksas apmēru aprēķina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) triju mēnešu laikā pēc ceturkšņa beigām un līdz trešā mēneša 20. datumam paziņo par šīm iemaksām Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Savukārt VID vienas darbdienas laikā Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) šo informāciju sniedz mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam tāpat kā jebkuram darba devējam ir pienākums līdz trešā mēneša 23. datumam no paziņojuma saņemšanas dienas veikt minimālās iemaksas par saviem darbiniekiem.

Minimālo iemaksu pārrēķinu par gadu, ņemot vērā minimālo obligāto iemaksu objektu gadam, VSAA veic septiņu mēnešu laikā pēc kalendāra gada beigām.

Pašam par sevi mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ir pienākums līdz 23. oktobrim no paziņojuma saņemšanas dienas veikt minimālās iemaksas par iepriekšējo kalendāra gadu. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ir tiesības arī gada laikā (pēc paziņojuma saņemšanas) veikt minimālās iemaksas brīvprātīgi.

VSAA neaprēķinās minimālās iemaksas, ja VSAA darba devējam vai pašnodarbinātajiem par ceturksni aprēķināto vai par taksācijas gadu pārrēķināto veicamo minimālo sociālo iemaksu kopējais apmērs nepārsniegs piecus eiro.

Ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, kurš nav vienlaikus darba ņēmējs, prognozē, ka 2024. gadā viņa ienākumi no saimnieciskās darbības ceturksnī nesasniegs 2100 eiro, viņš iesniedz VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem, un tad minimālās obligātās iemaksas netiks aprēķinātas un nebūs jāmaksā.

Apliecinājumu par plānotajiem ienākumiem VID EDS sākot no 2024. gada 1. janvāra  iesniedz šādos termiņos:

  1. līdz 2024. gada 17. janvārim par pilna 2024. gada plānotajiem ienākumiem vai arī par 2024. gada I ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  2. līdz 2024. gada 17. aprīlim par 2024. gada II ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  3. līdz 2024. gada 17. jūlijam par 2024. gada III ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  4. līdz 2024. gada 17. oktobrim par 2024. gada IV ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  5. vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu.

Apliecinājumā jānorāda laika periods, par kuru prognozē ienākumus (konkrētus ceturkšņus, kad ienākums nesasniegs 2100 eiro ceturksnī). Ja šādu iesniegumu neiesniedz, VSAA aprēķinās minimālās veicamās iemaksas.

Minimālās obligātās iemaksas neveic par:

  1. strādājošu ieslodzīto (notiesāto, kas tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā, vai apcietināto, kas tiek nodarbināts, atrodoties izmeklēšanas cietumā )
  2. pensionāru (cilvēku, kas sasniedzis pensijas vecumu vai vecuma pensiju saņem priekšlaicīgi)
  3. cilvēku ar invaliditāti (cilvēku ar I un II grupas invaliditāti)
  4. mazu bērnu vecākiem (cilvēku, kura paša vai laulātā algas nodokļa grāmatiņā ir reģistrēts bērns, kas nav sasniedzis triju gadu vecumu)
  5. daudzbērnu vecākiem (cilvēku, kura paša vai laulātā algas nodokļa grāmatiņā ir reģistrēti trīs vai vairāk bērnu līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu)
  6. bērna ar invaliditāti vecākiem (cilvēku, kura paša vai laulātā algas nodokļa grāmatiņā ir reģistrēts nepilngadīgs bērns ar invaliditāti)
  7. jaunieti, kas mācās (cilvēku līdz 24 gadu vecumam, kura mācās vispārējās, profesionālās, augstākās (pilna laika studijās) vai speciālās izglītības iestādē, izņemot laiku, kad attiecīgā persona ir pārtraukusi mācības vai studijas)
  8. sociālo pakalpojumu sniedzēja darbinieku (cilvēku, kuru nodarbina darba devējs, kas reģistrēts Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā)
  9. sociālā uzņēmumu darbinieku, kas ir riska grupā (cilvēku, kurš ir pakļauts sociālās atstumtības riskam un kuru nodarbina darba devējs, kam piešķirts sociālā uzņēmuma statuss)
  10. pavadoni vai asistentu (cilvēku, kurš sniedz valsts finansētu pavadoņa (bērnam līdz 18 gadu vecumam) vai asistenta pakalpojumu vai pašvaldības finansētu aprūpes pakalpojumu bērnam līdz 18 gadu vecumam, vai Eiropas Savienības politiku instrumentu projekta ietvaros finansētu aprūpes pakalpojumu bērnam līdz 18 gadu vecumam)
  11. laiku, kurā pašnodarbinātajam ir pārtraukta saimnieciskā darbība
  12. personu, kura pilda valsts aizsardzības dienestu tiešo dienesta pienākumu izpildes laikā
  13. personu ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam.

No mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieku darba algām ir jāmaksā darbaspēka nodokļi vispārējā kārtībā, proti, iedzīvotāju ienākuma nodoklis (algas nodoklis) saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam jāiesniedz VID šādi pārskati:

  • ja nav darbinieku - mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarācija tikai par to pārskata ceturksni, kurā mikrouzņēmumam ir bijis apgrozījums – līdz ceturksnim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam,
  • ja ir darbinieki - sniedz pārskatus par darbiniekiem saskaņā ar vispārējo kārtību.

Saimnieciskās darbības ieņēmumu konts (SDI konts) ir vienkāršots mikrouzņēmumu nodokļa samaksas risinājums, kuram var pieteikties tikai MUN maksātāji. SDI konts ir īpašs norēķinu konts bankā, ar kura palīdzību saimnieciskās darbības veicēji mikrouzņēmumu nodokļa režīmā var automatizēt nodokļa nomaksu. SDI konta lietotājam ir iespēja nesniegt MUN ceturkšņa deklarāciju un neveikt MUN samaksu vispārējā kārtībā - nodokļa samaksa un deklarācijas iesniegšana notiks automātiski.

Plašāka informācija par SDI kontu šeit.