Latvijas rezidentam, kurš ir saņēmis algota darba ienākumus, kas kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisku nodokli, ir tiesības neiesniegt gada ienākumu deklarāciju, izņemot, ja:
- viņam Latvijā reģistrēta saimnieciskā darbība, par kuru aprēķina iedzīvotāju ienākuma nodokli;
- Latvijā ir gūti apliekami ienākumi un rezumējošā kārtībā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, rodas pienākums piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli saistībā ar diferencētā gada neapliekamā minimuma vai progresīvās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes piemērošanu.
Savukārt, ja algota darba ienākumi ir gūti valstī, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, vai arī ir gūti citu veidu ienākumi ārvalstīs, Latvijas rezidentam ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Ja gada ienākumu deklarācija šo vai citu iemeslu dēļ tiek iesniegta, tajā jānorāda visi ārvalstīs gūtie ienākumi (arī algota darba ienākumi, kas gūti Eiropas Savienības dalībvalstī).
Ja Latvijas rezidentam ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, tā ir jāiesniedz no nākamā gada 1. marta līdz 1. jūnijam (ar apliekamiem ienākumiem gadā no 105 300 eiro – no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam).
Savukārt, ja gada ienākumu deklarācija tiek sniegta brīvprātīgi, to var izdarīt triju gadu laikā.
Gada ienākumu deklarācijas D2 pielikumā norāda ārvalstīs gūto ienākumu, kuram piemērojama progresīvā nodokļu likme (kopš 2025. gada – 25,5 %, vai 33 %) vai kurš ir ar nodokli neapliekams, piemēram:
- ārvalstu pensiju, ko neizmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra;
- dāvinājumus no personas, kas nav radinieks līdz trešajai pakāpei;
- ienākumu no uzņēmumu līguma;
- ar nodokli neapliekamas dividendes;
- ar nodokli neapliekamus algota darba ienākumus, kas gūti Eiropas Savienības dalībvalstī;
- citus ar nodokli apliekamus ienākumus.
Latvijas rezidents, kurš ir bijis nodarbināts (darba attiecībās) uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa un guvis ienākumus ārvalstīs, aizpilda gada ienākumu deklarācijas D21 pielikumu.
Ārvalstīs gūtu ienākumu, kuram piemēro samazināto likmi (kopš 2025. gada 10 % vai 25,5 %) un nepiemēro neapliekamo minimumu vai nodokļa atvieglojumus, piemēram, procentu ienākumu, dividendes, ienākumu no ieguldījumu konta, ietver gada ienākumu deklarācijas D11 pielikumā.
Ienākumu no kapitāla pieauguma ārvalstīs, piemēram, ienākumu no akciju, obligāciju, fondu daļu vai nekustamā īpašuma pārdošanas, norāda pārskata perioda deklarācijā par ienākumu no kapitāla pieauguma.
Plašāku informāciju par gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu skatīt sadaļā “Gada ienākumu deklarācija/Obligāti iesniedzamā gada ienākumu deklarācija”.