Kas ir struktūrvienība, un kad tā jāreģistrē VID

Ja uzņēmums, saimnieciskās darbības veicējs vai individuālais komersants saimniecisko darbību veic ārpus savas reģistrētās adreses, šo vietu sauc par struktūrvienību.

Struktūrvienība jāreģistrē VID 10 dienu laikā no lēmuma par tās izveidošanu (bet pirms struktūrvienība uzsāk darbu).

Struktūrvienībai nav atsevišķas juridiskas personas statusa.

Struktūrvienību veidi

Reģistrējot struktūrvienību VID, pieteikumā jānorāda viens no šiem veidiem.

Šāda struktūrvienība jāreģistrē, ja pastāvīga, fiziska darbības vieta ir ārpus juridiskās vai deklarētās adreses (citā adresē, ar citu kadastra apzīmējumu).
Piemēram, birojs, noliktava, ražošanas telpa, veikals.

Šāda elektroniskā struktūrvienība ir jāreģistrē, ja saimnieciskā darbība notiek tīmekļvietnē, mobilajā lietotnē vai interneta platformā, kurā klients var pasūtīt preci vai pakalpojumu un/vai par to samaksāt.


Kontrolsaraksts: E-struktūrvienību reģistrēšanas kritēriji (.pdf)

Kā pareizi reģistrēt elektroniskās struktūrvienības nosaukumu

  • Tīmekļvietnei jānorāda vietnes pilna adrese.

Piemēram, www.nosaukums.lvhttps://nosaukums.lvhttp://nosaukums.com

  • Tirdzniecības profilam interneta platformā jānorāda platformas adrese, ietverot profila nosaukumu.

Piemēram, www.ebay.com/usr/nosaukumswww.ebay.com/sch/nosaukumswww.stores.ebay.com/nosaukums www.facebook.com/pg/nosaukums u. tml

Mobilajai lietotnei (aplikācijai) jānorāda, ka tā ir mobilā lietotne, un jānorāda nosaukums: mobilā aplikācija “Nosaukums”. Piemēram, mobilā aplikācija “Attaisnotie izdevumi”

  • Tirdzniecības platformas mobilajai lietotnei papildus nosaukumam jānorāda arī savs profils / veikala nosaukums. Piemēram, mobilā lietotne “Bolt/Wolt Food” Veikala nosaukums
  • Praktiski piemēri

Pakalpojumu sniegšana sociālajā platformā. Persona veic saimniecisko darbību – sniedz grafiskā dizainera pakalpojumus.  Klientu pasūtījumus persona saņem sociālajā platformā www.facebook.com,  kur izveidojis savu dizainera profilu. Personai ir jāreģistrē struktūrvienība – tīmekļvietne https://www.facebook.com/dizaineraprofils.

Vienlaicīga tirdzniecība klātienē un attālināti. Uzņēmums nomā telpas tirdzniecības centrā, kur izvietots rūpniecības preču veikals “A”. Vienlaikus uzņēmums izveido savu mobilo lietotni “A”. Veikala klienti var pasūtīt un apmaksāt preces mobilajā lietotnē. Uzņēmumam ir jāreģistrē divas struktūrvienības, katrai norādot atšķirīgu veidu:

  1. struktūrvienības veids “Saimnieciskās darbības vieta” – rūpniecības preču veikals “A”, norādot tirdzniecības centra adresi;
  2. struktūrvienības veids “Tīmekļa vietne vai Mobilā aplikācija” – Mobilā lietotne “A”.

Izņēmumi, kad nav jāreģistrē elektroniskā struktūrvienība, bet “Izbraukuma pakalpojums” 

Pakalpojuma sniedzējs nav uzskatāms par e-komersantu, ja izmanto elektronisko lietotni vai vietni tikai kā saziņas līdzekli ar klientu. Šādā gadījumā pieprasījumu plūsmu virza lietotnes īpašnieks tā, lai nodrošinātu saziņu starp pakalpojumu sniedzēju un saņēmēju. Pakalpojuma saņēmējam – klientam nav iespēju izvēlēties noteiktu pakalpojumu sniedzēju, kam samaksāt par piegādi vai par nokļūšanu izvēlētajā adresē.

Plašāka informācija par “Izbraukuma pakalpojums” reģistrēšanu pieejama šeit


Šāda struktūrvienība jāreģistrē, ja saimnieciskā darbība notiek vairākās vietās (nevis vienā pastāvīgajā vietā) un regulāri (vismaz 2-3 reizes gadā).

Piemēram, pakalpojums pie klienta, mežistrāde, ielu tirdzniecība, taksometru pakalpojumi, ēdienu piegāde, ēdināšana (festivāli, koncerti utt.).

Nav jāreģistrē tāds izbraukuma pakalpojums, kas nenotiek regulāri (vienreizējs pasākums) un, ja izbraukuma pakalpojuma vieta tiek izmantota saimnieciskai darbībai mazāk par 10 dienām.

Piemēram, vienas vai divu dienu ielu tirdzniecība pilsētas svētkos, kas notiek vienu reizi gadā.

Gadījumi, kad “Izbraukuma pakalpojums” jāreģistrē sniedzot pakalpojumus caur tīmekļvietni vai mobilo aplikāciju:

  1. Fiziskajām personām, kas sniedz kurjerpakalpojumus (ēdienu, preču piegāde), izmantojot tīmekļvietni vai mobilo lietotni kā saziņas līdzekli. Šādā gadījumā fiziskajām personām ir jāreģistrē saimnieciskā darbība un struktūrvienība. Reģistrējot struktūrvienību jāizvēlas “izbraukuma pakalpojums”.  

    Piemēram, pircējs Bolt Food vai Wolt lietotnē var izvēlēties restorānu, no kura iegādāties preces, bet nevar izvēlēties kurjeru, kas šo preci piegādās. Kurjeram ir jāreģistrē gan sava saimnieciskā darbība, gan struktūrvienība, norādot izbraukuma pakalpojums”.  
     
  2. Juridiskajām personām, kas sniedz taksometru pakalpojumus, izmantojot tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes.

    Piemēram, klients izmanto lietotni Bolt vai Forus Taxi un vēlas nokļūt noteiktā adresē. Klients var izvēlēties lietotnē izdevīgāko braucienu, bet nevar izvēlēties noteiktu taksometru pakalpojumu sniedzēju, kas nodrošinās aizvešanu. Taksometra pakalpojuma sniedzējam ir jāreģistrē gan juridiskā adrese, kurā reģistrēts uzņēmums, gan atsevišķa struktūrvienība, norādot “izbraukuma pakalpojums”.

Šāda struktūrvienība jāreģistrē tad, ja saimnieciskās darbības vieta atrodas ārvalstīs.
Piemēram, birojs, noliktava, ražošanas telpa, veikals ārpus Latvijas

Saimniecisko darbību var veikt vairākās struktūrvienībās neatkarīgi no struktūrvienības veida, un katra jāreģistrē VID.

Kā reģistrēt struktūrvienību VID

Struktūrvienība jāreģistrē VID 10 dienu laikā no lēmuma par tās izveidošanu.

Struktūrvienību reģistrē vai izslēdz no reģistra Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (sadaļā “Reģistri”).

Ja cilvēks (fiziska persona) vēl nav Elektroniskās deklarēšanas sistēmas lietotājs, struktūrvienību var reģistrēt klātienē vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrāciju.

Klātienē jāiesniedz šāda informācija:

Ja tiks reģistrēta struktūrvienība ar veidu “saimnieciskās darbības vieta” un struktūrvienības telpas nav nodokļu maksātāja īpašumā, jāiesniedz:

  • spēkā esošu struktūrvienības telpu lietošanas tiesības apliecinošu dokumentu kopijas (piemēram, nomas līgums)
  • nekustamā īpašuma īpašnieka vai tā tiesiskā valdītāja izsniegta piekrišana struktūrvienības reģistrēšanai tam piederošajā nekustamajā īpašumā (ja šāda piekrišana nav atrunāta nomas līgumā). Ja nekustamajam īpašumam ir kopīpašnieki, nepieciešams iesniegt visu kopīpašnieku vai to tiesisko valdītāju piekrišanu. 
    Piekrišanā norāda ēkas vai telpu grupas kadastra apzīmējumu, īpašnieka, kopīpašnieku vai tiesisko valdītāju vārdu, uzvārdu un personas kodu vai, ja īpašnieks ir juridiskā persona, uzņēmuma nosaukumu un reģistrācijas numuru.

VID ne vēlāk kā 3 darbdienu laikā pēc reģistrācijas dokumentu saņemšanas pieņem lēmumu par iekļaušanu vai atteikumu iekļaut struktūrvienību nodokļu maksātāju reģistrā.

Informāciju par reģistrētām struktūrvienībām VID 1 darbdienas laikā publicē Nodokļu maksātāju un nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrā. Šis reģistrs pieejams publiski VID tīmekļvietnē Publiskojamo datu bāzē.

Struktūrvienību uzskata par reģistrētu dienā, kad VID to publicējis reģistrā.

Ja VID reģistrāciju atsaka, nodokļu maksātājs var precizēt dokumentus un iesniegt tos atkārtoti.

Kā mainīt vai slēgt struktūrvienību

Par izmaiņām struktūrvienības datos 10 dienu laikā jāinformē VID, slēdzot iepriekš piereģistrēto struktūrvienību un, ja nepieciešams, reģistrējot jaunu.