Nodokļu maksātāju reitinga noteikšanu veic pēc noteiktiem kritērijiem vairākos secīgos atlases soļos ar izslēgšanas metodi, proti, uzņēmumus, kurus iekļauj kādā no reitinga klasēm, vairs nevērtē turpmākajos atlases soļos. Uzņēmums var saņemt vienu no pieciem šādiem reitinga vērtējumiem.
J – jaunreģistrēts nodokļu maksātājs
- Uzņēmumi, kuri ir reģistrēti ne agrāk kā sešus mēnešus pirms reitinga noteikšanas datuma
Šiem uzņēmumiem konstatētie riski netiek ņemti vērā reitinga noteikšanā, taču ar esošajiem riskiem, kas nākotnē var ietekmēt nodokļu maksātāja reitingu, uzņēmums var iepazīties savā profilā EDS Nodokļu maksātāja reitinga sadaļā “Rādītāji”.
- Uzņēmumi, kuri reģistrēti pēc reitinga noteikšanas datuma
N – neaktīvs nodokļu maksātājs
Uzņēmumi, kuri pēc VID rīcībā esošajiem datiem neveic aktīvu saimniecisko darbību. VID vērtējumā tie ir tādi uzņēmumi, kuriem iesniegtajās deklarācijās un pārskatos par pēdējiem sešiem mēnešiem deklarētā iemaksai valsts budžetā aprēķināto nodokļu kopsumma nepārsniedz 750 eiro un izpildās vismaz viena no tālāk minētajām kritēriju grupām:
- uzņēmumi izslēgti no VID PVN maksātāju reģistra sakarā ar to, ka neveic saimniecisko darbību.
- uzņēmumiem vienlaikus izpildās šādi kritēriji:
- nav deklarēti darba ienākumi.
- nav veikti nodokļu maksājumi valsts budžetā vai to kopsumma nepārsniedz 150 eiro.
- PVN deklarācijās par vērtēto periodu deklarētā kopējās darījumu vērtība nepārsniedz 750 eiro (PVN grupu dalībniekiem tiek vērtēta deklarēto darījumu par preču piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem iekšzemē un Eiropas Savienības (ES) teritorijā, kā arī eksporta darījumu kopsumma).
Šīs klases uzņēmumiem tiek vērtēta arī VID rīcībā esošā informācija, kas norāda uz uzņēmuma ekonomisko aktivitāti, kurai VID ieskatā būtu jārada nodokļu saistības. Ar to šie uzņēmumi var iepazīties savā profilā EDS Nodokļu maksātāja reitinga sadaļā “Rādītāji”, “Nodokļu deklarēšanas risku novērtējums”.
Citi šiem uzņēmumiem konstatētie riski netiek ņemti vērā reitinga noteikšanā.
- Uzņēmumi, kuriem VID ir lēmis apturēt to saimniecisko darbību.
- Uzņēmumi, kurus VID ir izslēdzis no VID PVN maksātāju reģistra nodokļu saistību izpildes jomā konstatēto pārkāpumu dēļ un kuru reģistrācija VID PVN maksātāju reģistrā nav atjaunota.
Kaut arī citi šiem uzņēmumiem konstatētie riski netiek ņemti vērā reitinga noteikšanā, ar tiem uzņēmums var iepazīties savā profilā EDS Nodokļu maksātāja reitinga sadaļā “Rādītāji”.
B – Jāuzlabo saistību izpilde
Uzņēmumi, kuri neatbilst J, N vai C reitinga kritērijiem un kuriem ir būtiski nodokļu saistību izpildes riski kādā no VID vērtētajām jomām.
- Uzņēmumi, kuriem ir viens vai vairāki būtiski riski nodokļu saistību izpildes jomā:
- ir nodokļu parāds, kas uz iepriekšējā mēneša beigām pārsniedz 150 eiro un nodokļu parāda un veikto nodokļu iemaksu attiecība norāda uz nodokļu parāda nenomaksas riskiem.
- ir identificēts vismaz viens no riskiem darba samaksas novērtējumā:
Uzņēmuma vidējās darba samaksas aprēķinā netiek izmantota informācija par darbiniekiem, kuri konkrētā mēnesī nav saņēmuši darba samaksu, piemēram, darbiniekiem, kuri atrodas ilgstošā prombūtnē.
- Darba samaksas līmeņa salīdzinājums:
- Darbinieku un darba samaksas nedeklarēšana:
- tiek veikta saimnieciskā darbība (nodokļu maksātāja PVN deklarācijās tiek deklarēta kopējā darījumu vērtība), bet darba devēja ziņojumos netiek deklarētas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
- nav iesniegti darba devēja ziņojumi vai darba devēja ziņojumos nav deklarēti darbinieki ar darba ienākumiem, lai gan:
- darbinieki strādāja būvniecības objektā (Vienotās elektroniskās darba laika uzskaites datubāzes dati).
- darbinieki veica pasažieru komercpārvadājumus ar vieglo automobili vai taksometru (tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojuma sniedzēju dati).
- pēc darba devēja lūguma ir piešķirtas tiesības uz nodarbinātību vismaz vienam trešās valsts pilsonim (Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati).
- ir identificēts vismaz viens no reitinga noteikšanā izmantotajiem riskiem PVN jomā:
- darījumu partneri pēc darījuma veikšanas ir izslēgti no VID PVN maksātāju reģistra pēc VID iniciatīvas – šādi darījumi tiek vērtēti kā darījumi ar riskantajiem darījumu partneriem, kuru darbībā ir konstatēti nodokļu pārkāpumi.
- deklarētais budžetā maksājamā PVN apmērs norāda uz iespējamiem PVN zaudējumiem – nodokļu maksātāja PVN deklarācijās deklarēto darījumu raksturs liecina par to, ka nodokļu maksātāja darījumi lielākoties tiek veikti Latvijas teritorijā, taču rezultātā budžetā maksājamā PVN apmērs ir minimāls.
- deklarēto ES iegāžu un ES piegāžu apjomi norāda uz iespējamiem PVN zaudējumiem – nodokļu maksātāja PVN deklarācijā deklarētajos darījumos lielāko īpatsvaru veido ES teritorijā veiktās iegādes un piegādes uz ES dalībvalstīm, kas var liecināt par potenciālā starpnieka funkcijas nodrošināšanu darījumu ķēdē iesaistītajiem citu ES dalībvalstu nodokļu maksātājiem.
- nav deklarētas preču piegādes vai sniegtie pakalpojumi, kaut arī Latvijas darījumu partneri deklarējuši saņemto preču vai pakalpojumu iegādes.
- ir deklarēts no budžeta atmaksājamais PVN šajā un vismaz divus iepriekšējos gadus, bet nav deklarētas preču piegādes vai sniegtie pakalpojumi, vai tie ir minimāli.
- nav iesniegtas vairāk nekā divas nodokļu deklarācijas un/ vai pārskati.
- nav iesniegts gada pārskats par pēdējo taksācijas gadu.
- nav deklarētu bankas kontu.
- vairāk par divām reizēm bija pārtraukts uzsāktais izslēgšanas process no VID PVN maksātāju reģistra.
- ir konstatēta uzņēmuma pāreja.
- nodokļu audita un/vai nodokļu kontroles rezultātā, un/ vai muitas deklarāciju kontroles rezultātā papildus nomaksai budžetā aprēķinātā nodokļu summa pārsniedz 10% no uzņēmuma valsts budžetā veiktajām nodokļu iemaksām.
- nodokļu un/ vai muitas kontroles, vai citu nodokļu administrēšanas pasākumu rezultātā ir uzlikti administratīvie sodi par konstatētiem būtiskiem pārkāpumiem nodokļu un/ vai muitas jomā.
- ir pieņemts lēmums par soda naudas piemērošanu par transfertcenu dokumentācijas neiesniegšanu vai sagatavošanas prasību pārkāpumiem un soda naudas apmērs pārsniedz 15 000 eiro.
- uzņēmumam vai tā amatpersonai ir piemērotas starptautiskās vai nacionālās sankcijas.
- par konstatētajiem pārkāpumiem ir atcelts atzītā uzņēmēja muitas jomā statuss (AEO).
- ir veiktas nodokļu parādu piedziņu darbības.
- citi iepriekš neminēti uzņēmumam vai amatpersonai konstatēti riski.
Ar visiem konstatētajiem riskiem, kā arī detalizētāku informāciju, piemēram, periodu, par kuru risks ir vērtēts, uzņēmums var iepazīties savā profilā EDS Nodokļu maksātāja reitinga sadaļā “Rādītāji”.
- Uzņēmumi ar būtiskām nodokļu nedeklarēšanas risku pazīmēm.
Uzņēmumi saskaņā ar viņu pašu deklarēto informāciju neveic aktīvu saimniecisko darbību, bet atbilstoši VID rīcībā esošajai informācijai, ir pazīmes, kas norāda uz būtiskiem nodokļu nedeklarēšanas riskiem. VID vērtējumā tie ir tādi uzņēmumi, kuriem iesniegtajās deklarācijās un pārskatos par pēdējiem sešiem mēnešiem deklarētā iemaksai valsts budžetā aprēķināto nodokļu kopsumma nepārsniedz 750 eiro un izpildās vismaz viena no tālāk minētajām kritēriju grupām:
- uzņēmumi izslēgti no VID PVN maksātāju reģistra sakarā ar to, ka neveic saimniecisko darbību.
- uzņēmumiem vienlaikus izpildās šādi kritēriji:
- nav deklarēti darba ienākumi.
- nav veikti nodokļu maksājumi valsts budžetā vai to kopsumma nepārsniedz 150 eiro.
- PVN deklarācijās par vērtēto periodu deklarētā kopējās darījumu vērtība nepārsniedz 750 eiro (PVN grupu dalībniekiem tiek vērtēta deklarēto darījumu par preču piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem iekšzemē un Eiropas Savienības (ES) teritorijā, kā arī eksporta darījumu kopsumma).
Un šiem uzņēmumiem ir konstatēta vismaz viena no pazīmēm, kas norāda uz būtiskiem nodokļu nedeklarēšanas riskiem:
-
- Latvijas darījumu partneri deklarējuši no uzņēmuma saņemto preču vai pakalpojumu iegādes un šo deklarēto darījumu kopējā vērtība bez PVN ir lielāka par 750 eiro.
- PVN deklarācijās deklarētā priekšnodokļa summa ir lielāka par 150 eiro.
- deklarēto ES iegāžu un ES piegāžu apjomiem konstatētā neatbilstība ar ES piegādātāju un pircēju deklarētajiem apjomiem pārsniedz 750 eiro.
- no ES dalībvalstīm ir ievests un īpašumā vai turējumā reģistrēts vismaz viens PVN likuma izpratnē jauns transportlīdzeklis.
- saskaņā ar iesniegtajām ziņām par darba ņēmējiem ir aktuāli darba ņēmēji, bet nav iesniegti darba devēju ziņojumi.
Pārējie šiem uzņēmumiem konstatētie riski netiek ņemti vērā reitinga noteikšanā. Ar konstatētajiem riskiem uzņēmums var iepazīties savā profilā EDS Nodokļu maksātāja reitinga sadaļā “Rādītāji”.
- Uzņēmumi, kuriem ir pasludināts maksātnespējas process.
Pārējie šiem uzņēmumiem konstatētie riski netiek ņemti vērā reitinga noteikšanā. Ar konstatētajiem riskiem uzņēmums var iepazīties savā profilā EDS Nodokļu maksātāja reitinga sadaļā “Rādītāji”.
A – Laba saistību izpilde
Uzņēmumi, kuriem ir laba nodokļu saistību izpilde, bez būtiskiem riskiem nodokļu saistību izpildē un kuri neatbilst B, C, N un J reitinga kritērijiem.
Ar konstatētajiem salīdzinoši nebūtiskajiem riskiem uzņēmums var iepazīties savā profilā EDS Nodokļu maksātāja reitinga sadaļā “Rādītāji”.
Jāatzīmē, ka VID rīcībā var būt arī cita riska informācija par nodokļu maksātāju, tajā skaitā arī atsevišķu rādītāju raksturojošā informācija, kuras atklāšanu nodokļu maksātājam VID aizliedz nacionālie un starptautiskie normatīvie akti, taču tā publiski pieejamā reitinga novērtējuma noteikšanai netiek izmantota un nodokļu maksātāja reitingu neietekmē.
Jāņem vērā, ka VID šo informāciju turpinās izmantot nodokļu administrēšanas pasākumos attiecībā uz visiem nodokļu maksātajiem, neatkarīgi no nodokļu maksātāja reitinga kopējā novērtējuma.