Atjaunināts: 11.06.2024.
Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē kriptovalūtas pirkšanas – pārdošanas darījumi nav apliekami ar PVN. Ja saimnieciskās darbības veicējs veic tikai kriptovalūtas pirkšanas – pārdošanas darījumus, tam ir tiesības nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā, ja nepastāv citi Pievienotās vērtības nodokļa likuma 55.panta pirmajā daļā noteiktie apstākļi, kuriem izpildoties, saimnieciskās darbības veicējam ir jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā. Ņemot vērā, ka virtuālās valūtas darījumi tiek īstenoti tīmeklī, izmantojot elektroniskus risinājumus, aicinām papildus izvērtēt, vai saimnieciskās darbības ietvaros netiek saņemti pakalpojumi no trešo valstu komersantiem, piemēram, veikti maksājumi (vai ieturēta komisija) par elektroniskās platformas izmantošanu.
Fizisko personu gūtais ienākums no darījuma ar kriptovalūtu ir specifisks ienākuma veids, kas likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” izpratnē varētu tikt pielīdzināts ienākumam no kapitāla pieauguma, kam piemērojama iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 20% apmērā. Kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīvu turēšanas laikā.
Gūtais ienākums no kriptovalūtas pārdošanas deklarējams, iesniedzot deklarāciju DK “Pārskata perioda deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma”, ienākuma veidā norādot “V – ienākums no darījuma ar virtuālo valūtu”. Darījumu apliecinošie dokumenti (pirkšanas/pārdošanas čeki) deklarācijai DK nav jāpievieno, bet tie ir jāglabā vismaz piecus gadus, lai pēc VID pieprasījuma tos varētu uzrādīt.
Par ienākuma gūšanas dienu no kriptovalūtas pārdošanas uzskata dienu, kad persona saņem naudu. Ja ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem (kriptovalūtu) ceturksnī pārsniedz 1000 eiro, deklarāciju par ienākumu no kapitāla par ceturksnī gūto ienākumu iesniedz VID vienreiz ceturksnī līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15.datumam un aprēķināto nodokli samaksā līdz attiecīgās deklarācijas sniegšanas 23.datumam. Ja kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem ceturksnī nepārsniedz 1000 eiro, deklarāciju par ienākumu no kapitāla par taksācijas gadā gūto ienākumu iesniedz VID līdz nākamā gada 15.janvārim un aprēķināto nodokli samaksā līdz 23.janvārim.
Pārdodot daļu no kriptovalūtas, kapitāla pieaugumu nosaka proporcionāli pārdotajai kriptovalūtas daļai, t.i., no pārdotās Bitcoin daļas vērtības 1000 eiro atņem iegādes vērtību proporcionāli pārdotajai daļai (piemēram, ja iegādes vērtība bija 3700 eiro, bet par 1000 eiro pārdeva 1/10 daļu, iegādes vērtība ir 370 eiro un ienākums ir 630 eiro). Savukārt, ja kriptovalūtas pārdošanas rezultātā kriptovalūtas iegādes vērtība ir vienāda ar tās pārdošanas cenu vai to pārsniedz (ir zaudējumi), fiziskajai personai neveidojas ienākums no kriptovalūtas atsavināšanas, tādējādi nodoklis nav jāmaksā un minētais darījums nav jādeklarē.
Fiziskās personas ienākums no virtuālās valūtas (kriptovalūtas) pārdošanas ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākums no kapitāla pieauguma. Vairāk informācijas – materiālā “Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no virtuālās valūtas pārdošanas ienākuma” (sadaļa “Nodokļi” – “Iedzīvotāju ienākuma nodoklis” – “IIN Informatīvie un metodiskie materiāli” – “Nodokļa piemērošanas kārtība”).
Fiziskās personas gūtajam ienākumam no kriptovalūtas atsavināšanas piemēro 20 procentu iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi.