Ievērojami palielinoties tirdzniecības apjomam, īpaši e-komercijas jomā, kā arī noteikumu skaitam, kas jāpārbauda uz robežas, un mainīgajām ģeopolitiskajām realitātēm un krīzēm, Eiropas Komisija (EK) nākusi klajā ar priekšlikumu par vērienīgāko un visaptverošāko Eiropas Savienības (ES) muitas savienības reformu kopš tās izveides 1968. gadā.
Eiropas Savienības, tostarp Latvijas muitas sistēmā tuvākajos piecpadsmit gados gaidāmas vēsturiskas pārmaiņas: ES plānots izveidot vienotu muitas datu centru, kurā uzņēmumi, kas vēlas ievest preces ES, varēs reģistrēt visu informāciju par saviem produktiem un piegādes ķēdēm. Šī pilnībā digitalizētā pieeja nodrošinās atteikšanos no tradicionālajām muitas deklarācijām un piedāvās “skatu no putna lidojuma” uz ES ienākošajām precēm.
Tas palīdzēs dalībvalstīm prioritizēt riskus un efektīvāk veikt pārbaudes, būtiski uzlabojot iedzīvotāju drošību, atvieglojot preču pārvietošanu, ko veic uzticami uzņēmumi, kā arī ikdienu cilvēkiem, kas iepērkas internetveikalos ārpus ES.
“Šobrīd katra dalībvalsts izstrādā un uztur savas muitas deklarēšanas sistēmas, ieguldot lielus resursus, lai nodrošinātu datu apmaiņu starp ES dalībvalstīm. Šis lēmums tiešām ir vēsturisks. Jaunie risinājumi nākotnē ļaus mums mērķtiecīgāk pārbaudīt preču drošumu un vēl labāk sargāt iedzīvotāju drošību, vienlaikus atbrīvojot no birokrātijas tos preču piegādātājus, kas ir uzticami,” stāsta Latvijas Muitas pārvaldes vadītājs Raimonds Zukuls.
Ar reformu plānots vienkāršot arī muitas nodokļa aprēķinu visbiežāk sastopamajām patēriņa precēm, ko iedzīvotāji iegādājas interneta tirdzniecības vietnēs ārpus ES, samazinot tūkstošiem šobrīd iespējamo muitas nodokļu likmju līdz tikai četrām.
R. Zukuls vienlaikus uzsver, ka EK apstiprinātais priekšlikums izmaiņām vēl tiks apspriests dažādos lēmumu pieņemšanas līmeņos. Līdz ar to Eiropā un Latvijā tuvākajos gados darbs turpināsies ierastajā attīstības gaitā un saskaņā ar Savienības Muitas kodeksā noteikto. Gan ES, gan Latvijā tiek attīstītas esošās muitas informācijas sistēmas, ieviešot jaunus risinājumus datu apmaiņai ar ES un pilnveidojot esošās Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas pamatfunkcionalitātes.
Eiropas Komisija jaunās reformas piedāvājumu šobrīd iesniegusi tālākai apstiprināšanai Eiropas Parlamentā un ES Padomē.