Muitas nodokli piemēro saskaņā ar Kopējo muitas tarifu, kas noteikts Padomes 1987.gada 23.jūlija Regulas (EEK) Nr.2658/87 par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu (turpmāk – Regula Nr.2658/87) I pielikumā “Kombinētā nomenklatūra” (KN).
Regulas Nr.2658/87 I pielikumā katru gadu tiek veikti grozījumi, kas tiek publicēti ES Oficiālajā Vēstnesī līdz 31.oktobrim un ir piemērojami no nākamā gada 1.janvāra..
No 2024.gada 1.janvāra spēkā ir Komisijas 2023. gada 26. septembra Īstenošanas regula (ES) 2023/2364, ar ko groza I pielikumu Padomes Regulā (EEK) Nr.2658/87 par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu (OV L sērija, 31.10.2023.).
Atbilstoši tiesību aktos noteiktajam, preces ievedot ES, piemēro:
- muitas nodokli un citus ievešanas maksājumus (piemēram, antidempinga vai kompensācijas maksājumi);
- ievešanas maksājumus, kas ieviesti ES Kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros vai ar īpašu režīmu, kurš attiecas uz atsevišķām lauksaimniecības ražojumu pārstrādes precēm (piemēram, lauksaimniecības komponente, cukura papildu nodoklis un miltu papildu nodoklis).
No jebkuras trešās (ārpussavienības) valsts ievestajām precēm piemēro konkrētajam preces kodam atbilstošo līgto (trešo valstu) muitas nodokļa likmi jeb pamatlikmi.
Atkarībā no muitas nodokļa piemērošanas nosacījumiem izšķir:
- procentuālos (ad valorem) nodokļus, kuriem likme noteikta procentos (%) no preces muitas vērtības;
- specifiskos (fiksētos) nodokļus, kuriem likme noteikta naudas vienībās no preces daudzuma (piemēram, kilogramiem, litriem, tonnām u.c.);
- kombinētos nodokļus, kuriem likme noteikta kā procentuālās un specifiskās (fiksētās) likmes kombinācija
Muitas nodokļa likmes lielākoties ir izteiktas % no preces muitas vērtības.
Ja pie muitas nodokļa likmes ir norādīts apzīmējums „EA” (lauksaimniecības komponente), „AD S/Z” (cukura papildu nodoklis) vai „AD F/M” (miltu papildu nodoklis), tas nozīmē, ka attiecīgajām precēm tiek piemēroti papildu nodokļi, ko nosaka saskaņā ar Regulas Nr. 2658/87 1.pielikuma „Kombinētā nomenklatūra” trešās daļas „Tarifa pielikumi” I sadaļas 1.pielikumā norādītajām likmēm.
Lauksaimniecības komponentes (EA) un attiecīgos gadījumos arī cukura papildu nodokli (AD S/Z) un miltu papildu nodokli (AD F/M) nosaka pēc šādu sastāvdaļu daudzuma gatavajā produktā:
- piena tauki,
- piena proteīni,
- saharoze/invertcukurs/izoglikoze,
- ciete/glikoze.
Papildus par šo tēmu lasiet informatīvajā materiālā “Par vidējā TARIC papildkoda (Mērsinga) aprēķināšanu”.
Preferenciālā jeb samazinātā muitas nodokļa likme tiek piemērota vai muitas nodokļa piemērošana pilnībā tiek atcelta preču importam no valstīm, ar kurām ES ir noslēgusi līgumus, kuros ir paredzēta muitas tarifu atvieglojumu piemērošana, vai no valstīm, kurām ES muitas tarifu atvieglojumu piemērošanu ir noteikusi vienpusēji.
Preferenciālo likmi piemēro, ja noteiktajā kārtībā dokumentāri tiek apstiprināta importēto preču attiecīgās valsts preferenciālā izcelsme.
Piemērs
Precei ar aprakstu “aizsargcimdi no ādas vai mākslīgās ādas”, KN kods 4203 29 10, ir noteikta muitas nodokļa pamatlikme 9 %, bet, importējot to no Izraēlas un iesniedzot muitas iestādē atbilstošu izcelsmi apliecinošu dokumentu, piemērojama preferenciālā likme 0 %.
Atsevišķām precēm, kuru ražošanas apjomi Savienībā konkrētā periodā nav pietiekami patērētāju vajadzību apmierināšanai vai kuru ražošana nenotiek vispār, saskaņā ar Regulu (ES) 2021/2278 uz noteiktu laiku tiek ieviestas autonomās nodokļu likmes, kuras Eiropas Komisija jebkurā brīdī var pārskatīt.
Jaunākie Eiropas Komisijas grozījumi Regulā Nr.2021/2278 noteikti ar Padomes 2023. gada 19. decembra Regulu (ES) 2023/2890, ar kuru groza Regulu (ES) 2021/2278, ar ko konkrētiem lauksaimniecības un rūpniecības ražojumiem aptur Regulas (ES) Nr.952/2013 56. panta 2. punkta c) apakšpunktā minēto kopējā muitas tarifa nodokļu piemērošanu (OV L sērija, 29.12.2023.). Regula ir spēkā no 2024. gada 1. janvāra.
Piemērs
Precei ar aprakstu “dzija no zīda atlikām (atsukām), nav iesaiņota mazumtirdzniecībai”, KN kods 5005 00 10, ir noteikta muitas nodokļa pamatlikme 2,9 %, bet līdz 2024.gada 31. decembrim ir noteikta autonomā likme 0 %.
ES normatīvais regulējums paredz muitas nodokļa vienotās procentuālās likmes 2,5 % piemērošanu precēm:
- sūtījumos, ko viena privātpersona sūta citai, vai
- ceļotāju personīgajā bagāžā,
ar nosacījumiem, ka ievešanai nav komerciāla nolūka un preču vērtība nepārsniedz 700 EUR par vienu sūtījumu vai vienam ceļotājam, kā arī tā nav piemērojama tabakas izstrādājumiem un tabakas rūpnieciskajiem aizstājējiem.