Jautājumu kategorija
Dabas resursu nodoklis

Atbilde:
 

Prasības, lai saņemtu atbrīvojumu no nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem un atbrīvojumu piešķiršanas kārtība noteikta Ministru kabineta 2017.gada 16.augusta noteikumos Nr. 480 “Noteikumi par atbrīvojuma piemērošanu no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem”.

Kārtība, kādā piemēro atbrīvojumus no dabas resursu nodokļa par videi kaitīgām precēm, tajā skaitā elektriskajām un elektroniskajām iekārtām, noteikta Ministru kabineta 2021.gada 28.janvāra noteikumos Nr.64 "Kārtība, kādā atbrīvo no dabas resursu nodokļa samaksas par videi kaitīgām precēm”.

Atbilde:
 

Dabas resursu nodokli par iepakojumu, vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem vai videi kaitīgām precēm nodokļa maksātājs nemaksā, ja tas nodrošina vides aizsardzības normatīvajos aktos noteikto izlietotā iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu un videi kaitīgu preču atkritumu reģenerācijas normu izpildi, kā arī izpilda vienu no šādiem nosacījumiem:

1) ir izveidojis un piemēro izlietotā iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu vai videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekošanas sistēmu un noslēdzis ar Vides ministriju līgumu par šīs sistēmas piemērošanu;

2) ir noslēdzis ar iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu vai videi kaitīgu preču atkritumu apsaimniekotāju līgumu par piedalīšanos apsaimniekošanas sistēmā (ja apsaimniekotājs ir noslēdzis ar Vides ministriju līgumu par apsaimniekošanas sistēmas piemērošanu).

(Dabas resursu nodokļa likuma 8. un 9.pants).

Atbilde:
 

Dabas resursu nodokli par videi kaitīgām precēm un iepakojumu maksā persona, kas pirmā Latvijas Republikas teritorijā:

  • realizē videi kaitīgas preces vai preces iepakojumā;
  • savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai izmanto videi kaitīgas preces vai iepakojumā iegādātas preces;
  • sniedzot pakalpojumu, pievieno izstrādājumam iepakojumu, un šis iepakojums pēc pakalpojuma sniegšanas nonāk pie pakalpojuma saņēmēja.

(Dabas resursu nodokļa likuma 3.pants).

Atbilde:
 

Nodokli par iepakojumu, kas precei noņemts, preces izpakojot vai pārpakojot pirms realizācijas vai izmantošanas saimnieciskās darbības nodrošināšanai, maksā par pārskata periodu, kurā preces izpakotas vai pārpakotas.
Nodokļa maksātājs, kas ieved preces iepakojumā un pēc preču izpakošanas šo iepakojumu realizē, izvedot to ārpus Latvijas Republikas teritorijas, vai šo iepakojumu izmanto citu preču iepakošanai, kuras izved ārpus Latvijas Republikas teritorijas, un nodokļa maksātājs var dokumentāri pamatot attiecīgā iepakojuma izvešanu:

  • nodokli nemaksā, ja preču iepakojumā ievešana un to iepakojuma izvešana notikusi vienā nodokļa maksāšanas periodā;
  • samaksāto nodokļa summu ieskaita nodokļa avansa maksājumā, ja preču iepakojumā ievešana un iepakojuma izvešana notikusi dažādos nodokļa maksāšanas periodos un nodokļa maksātājs var dokumentāri pamatot nodokļa samaksu.

(Ministru kabineta 2007.gada 19.jūnija noteikumu Nr.404 „Dabas resursu nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtība un kārtība, kādā izsniedz dabas resursu lietošanas atļauju”52. un 86.punkts).

Atbilde:
 

Ja plēve tiek izmantota preču iepakojumam, kuras tiek realizētas Latvijas Republikas teritorijā, tad nodoklis ir jāmaksā par iepriekšējā pārskata periodā realizēto preču iepakojumu. Ja plēvi komersants izmanto savām vajadzībām, piemēram, izejmateriālu vai gatavās produkcijas aizsardzībai no atmosfēras nokrišņiem vai siltumnīcām, tad tā nav apliekama ar dabas resursu nodokli.

(Dabas resursu nodokļa likuma 4. panta pirms daļas 6.punkts).

Paplašināts jautājums:

Vai uz Dabas resursu nodokļa likuma 4.panta piektajā daļā minētajiem plastmasas maisiņiem, ko pircēja ērtības vai reklāmas noformējuma dēļ iepakotu vai neiepakotu preču vai produktu kopumam pirkumam pievieno tirgotājs, tiek attiecināts atbrīvojums no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojuma materiāliem?

Atbilde:
 

Atbrīvojums no nodokļa maksāšanas par iepakojumu, t.sk. par plastmasas maisiņiem, tiek piemērots nodokļa maksātājam, ja tas nodrošina vides aizsardzības normatīvajos aktos noteikto izlietotā iepakojuma reģenerācijas normu izpildi, kā arī izveidojis un piemēro izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas sistēmu vai noslēdzis līgumu ar iepakojuma apsaimniekotāju (SIA “Zaļā josta”, AS “Latvijas Zaļais punkts” u.c.) par piedalīšanos iepakojuma apsaimniekošanas sistēmā.

(Dabas resursu nodokļa likuma 8.panta pirmās daļas 1.un 2.punkts).

Atbilde:
 

Preču iepakojuma materiāla veidu un svaru pamato ar vienu no šādiem dokumentiem:

  • grāmatvedības uzskaites dokumentiem un ar nodokļa maksātāja izveidotās komisijas apstiprinātu aktu par iepakojuma materiāla svara un izlietojuma normām;
  • piegādātāja noformētu un parakstītu dokumentu (oriģinālu), kas apliecina iepakojuma materiāla veidu un svaru;
  • līgumu par preču iegādi, kurā iekļauta informācija par iepakojuma materiāla veidu un svaru;
  • Latvijas iepakojuma sertifikācijas centra atzinumu par iepakojuma materiāla veidu un svaru. Atzinumu aizpilda un paraksta no nodokļa maksātāja neatkarīgs iepakojuma eksperts.
  • muitas iestādes apstiprinātu starptautisko kravas pārvadājumu pavadzīmes kopiju, uz kuras norādīts muitas deklarācijas numurs un datums, – ja preces ieved no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, un kravas pavadzīme satur informāciju par iepakojuma materiāla veidu un svaru;
  • pievienotās vērtības nodokļa rēķinu, kurā ietverta visa nodokļa aprēķināšanai nepieciešamā informācija.

(Ministru kabineta 2007.gada 19.jūnija noteikumu Nr.404 „Dabas resursu nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtība un kārtība, kādā izsniedz dabas resursu lietošanas atļauju” 58.punkts).

Paplašināts jautājums:

Vai komercuzņēmumam, kurš ieved un realizē Latvijas Republikas teritorijā videi kaitīgas preces elektriskās un elektroniskās iekārtas plastmasas iepakojumā uz koka paletēm un kurš ar vides ministra lēmumu atbrīvots no dabas resursu nodokļa samaksas par videi kaitīgām precēm, pamatojoties uz noslēgto līgumu ar SIA „Latvijas elektronikas apsaimniekošana”, ir jāiesniedz pārskats Valsts ieņēmumu dienestā par aprēķināto dabas resursu nodokli?

Atbilde:

Pārskats par aprēķināto dabas resursu nodokli par videi kaitīgām precēm, par kurām komercuzņēmums ar vides ministra lēmumu ir atbrīvots no nodokļa samaksas, Valsts ieņēmumu dienestā nav jāsniedz par periodu, kurā ticis piemērots atbrīvojums no nodokļa samaksas. Jāņem vērā, ka komercuzņēmumam nav piešķirts atbrīvojums no nodokļa samaksas par preču iepakojumu, tāpēc nodoklis par koka paletēm un plastmasas iepakojumu ir jāmaksā un pārskats par aprēķināto dabas resursu nodokli ir jāiesniedz.

(Dabas resursu nodokļa likuma 27.panta septītā daļa).

Atbilde:
 

Iepakotājs, kura radītā izlietotā iepakojuma apjoms kalendāra gadā ir lielāks par 300 kilogramiem, reģistrējas Valsts vides dienesta attiecīgajā reģionālajā vides pārvaldē (www.vvd.gov.lv) triju mēnešu laikā no dienas, kad minētais apjoms tiek pārsniegts.

(Ministru kabineta 2010.gada 19.oktobra noteikumu Nr.983 „Noteikumi par visa izlietotā iepakojuma reģenerācijas procentuālo apjomu (īpatsvaru) un termiņiem, reģistrēšanas un ziņojumu sniegšanas kārtību un veidlapu paraugiem, prasībām, kas komercsabiedrībai jāizpilda, lai tā tiktu reģistrēta kā iepakojuma apsaimniekotājs, iepakojuma definīcijas kritēriju piemērošanas piemēriem un izņēmumiem attiecībā uz smago metālu saturu iepakojumā” 5.punkts).

Atbilde:
 

Ja uzņēmums Latvijā importētās preces, kuras iepakotas polipropilēna maisos, nerealizē un glabā noliktavā, bet vēlāk realizēs (pārdos) Eiropas Savienības dalībvalstīs, šo Latvijā pirmo reizi importēto preču iepakojumu neapliek ar dabas resursu nodokli, jo to realizēs nevis Latvijas teritorijā, bet citās Eiropas Savienības valstīs.

(Dabas resursu nodokļa likuma 3.panta pirmās daļas 2.punkta “a” apakšpunkts).

Paplašināts jautājums:

Uzņēmums importē Latvijā preces bez iepakojuma. Uzņēmums importēto preci safasē ar uzņēmumam piederošo fasēšanas iekārtu polipropilēna maisos (t.i., iepako). Ja Latvijā iepakota prece tālāk tiek pārdota ES dalībvalstīs un Latvijā. Vai šādā gadījumā jāmaksā dabas resursu nodoklis par importēto preci bez iepakojuma, kura tiek pārdota jau iepakota ES dalībvalstīs un Latvijā?

Atbilde:
 

Tā kā uzņēmums Latvijā importētās preces, kuras uzņēmums pēc importa pats iepako polipropilēna maisos, kas savukārt iepirkti Latvijā, realizēs (pārdos) gan Latvijas teritorijā, gan citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, ar dabas resursu nodokli apliek tikai preču iepakojumu, kas tiek realizēts Latvijā, taču ar dabas resursu nodokli neapliek preču iepakojumu, kas tiek realizēts citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

(Dabas resursu nodokļa likuma 3.panta pirmās daļas 2.punkta “a” apakšpunkts).

Atbilde:

Dabas resursu nodokli maksā uzņēmums, kurš pārvieto riepas Eiropas Savienības robežās un ieved Latvijā vai kurš importē riepas no trešās pasaules valstīm.

Tādējādi, ja riepas kā preci pērk un pārdod Latvijā, dabas resursu nodokli nemaksā, jo nodoklis jau samaksāts ievedot vai importējot.

(Dabas resursu nodokļa likuma 3.panta pirmās daļas 2.punkta “a” apakšpunkts).