Jautājumu kategorija
E-rēķini

Atbilde

E-rēķinam jābūt XML formātā. Sākot ar 2026. gada 1. janvāri, Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) būs iespējams augšupielādēt XML formāta e-rēķina datni (failu).

Atbilde

E-rēķinu datnes (faila) formāts ir XML (Extensible Markup Language),  tā struktūra ir noteikta Latvijas nacionālajā standartā, un tam jāatbilst PEPPOL BIS Billing 3.0 specifikācijai.

Atbilde

Jā, no grāmatvedības programmas varēs nodot XML formāta e-rēķina datni (failu) Valsts ieņēmumu dienestam. Lai to varētu īstenot Jūsu grāmatvedības programmai ir jābūt izveidotai integrācijai ar VID e-rēķinu API.

Atbilde

Paredzēts, ka, sākot ar 2025. gada 1. janvāri, valsts iestāde rēķinu pieņems tikai tad, ja primārais rēķins ir XML formātā. Paralēli tam var iesniegt rēķinu arī citos formātos, ja tas ir nepieciešams.

Lai nodrošinātu e-rēķinu datu iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestam, sākot ar 2026. gada 1. janvāri, VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) būs iespējams augšupielādēt tikai XML formāta e-rēķina datni (failu).

Atbilde

XML datnē (failā) varēs norādīt vairāk informācijas, nekā šobrīd tiek norādīts rēķinā. Vienlaikus arī strukturētā e-rēķinā obligāti būs jāiekļauj arī tie rekvizīti, kas noteikti Latvijas normatīvajos aktos.

XML struktūra ir noteikta Latvijas nacionālajā standartā, un tam jāatbilst PEPPOL BIS Billing 3.0 specifikācijai.

Tādējādi XML struktūru nav paredzēts noteikt atsevišķā normatīvajā aktā.

*Latvijas nacionālais standarts: : LVS EN 16931-1:2017 - Elektroniskie rēķini. 1.daļa. Elektronisko rēķinu pamatelementu semantisko datu modelis.

Ar strukturētu e-rēķinu pamatelementu izmantošanas specifikāciju var iepazīties šeit: Peppol BIS Billing

Atbilde

Piekļuvi standartam finansē Eiropas Komisija un tas pieejams bez maksas.To var pieprasīt Latvijas Nacionālās standartizācijas institūcijas SIA “Latvijas standarts” (LVS) tīmekļvietnē: LVS EN 16931-1:2017 - Elektroniskie rēķini. 1.daļa. Elektronisko rēķinu pamatelementu semantisko datu modelis (aizstājošā 2020.gada redakcija latviešu valodā https://www.lvs.lv/lv/products/148757 ) veicot šādas darbības:

  1. Izveidojiet kontu/reģistrējieties.
  2. Pievienojiet grozā “Ielikt grozā” (par Standarta bezmaksas pieejamību liecina ieraksts: piekļuvi standartam finansē EK).
  3. Uzrakstiet ziņu, izmantojot LVS “Sazināties ar mums”. Saziņas formā norādiet, piemēram, lūdzu piešķirt piekļuvi grozā ievietotajam Standartam. Nospiediet pogu “Nosūtīt ziņu”.
  4. Sekojiet tālākām LVS norādēm Jūsu norādītajā saziņas kanālā.

Atbilde

UBL uztur Open Oasis un var tikt izmantots kā pamats XML datnes jeb faila strukturēšanai, taču Valsts ieņēmumu dienests neplāno UBL papildināšanu. Vienlaikus katram individuāli un pēc nepieciešamības ir jāveic pielāgojumi, lai tiktu ievērota PEPPOL BIS Billing 3.0 elektronisko rēķinu pamatelementu izmantošanas specifikācija (Core Invoice Usage Specification (CIUS)).

Atbilde

Sākot ar 2025. gada 1. janvāri, uzņēmumam, izsniedzot attaisnojuma dokumentu (rēķinu)  valsts pārvaldei (budžeta iestādei), preces vai pakalpojuma saņēmējam samaksāšanai, tas jānoformē kā strukturēts elektroniskais rēķins. Paredzētais e-rēķinu lietošanas obligātums nodokļu maksātāju B2G (Business to Government) segmentā strukturētā elektroniskā formā ir attiecināms arī uz G2B (Government to Business) un G2G (Government to Government) segmentu. Minētais attiecas ne tikai uz dalību publiskajos iepirkumos, bet arī uz citiem darījumiem.

E-rēķinu datu nodošana Valsts ieņēmumu dienestam būs obligāta sākot ar 2026. gada 1. janvāri.

Atbilde

Obligāta e-rēķinu aprite ir paredzēta tikai starp B2G un B2B segmentiem, neietverot fiziskās personas, tādēļ rēķinus privātpersonām varēs turpināt izrakstīt ierastajos formātos.

Vienlaikus noteiktās prasības neaizliegs sagatavot e-rēķinu strukturētā formātā arī fiziskajām personām, ja vien fiziskajai personai rēķins būs pieejams cilvēklasāmā formātā (piemēram, PDF).

Atbilde

Latvijas gadījumā B2B (Business to Business) segments ietver visus uzņēmumus, t. sk., arī tos, kuri nav PVN maksātāji.

Atbilde

Var izvēlēties jebkuru risinājumu, kas atbilst uzņēmuma vajadzībām.

Atbilde

Šādā gadījumā datu apmaiņu starp darījuma partneriem (t. sk. arī ārvalstīs) nodrošina e-rēķinu pakalpojuma sniedzēji (t. sk. PEPPOL pakalpojumu sniedzējsi). Valsts ieņēmumu dienests saņems datus, ja e-rēķinu pakalpojuma sniedzējs (t. sk. PEPPOL pakalpojumu sniedzējs) būs izstrādājis integrāciju ar VID šo datu nodošanai.

Atbilde

Latvija.lv rēķinu formā visas pozīcijas ir manuāli aizpildāmas. E-rēķinu sagatavotājam ir iespējas izvēlēties piemērotāko e-rēķinu pakalpojuma sniedzēju atbilstoši savām vajadzībām.

Atbilde

Latvija.lv rēķinu forma izmantojama gadījumos, ja rēķina izrakstītājam nav citu risinājumu, kas nodrošina strukturēta e-rēķina sagatavošanu. Attiecībā uz rēķina nosūtīšanu rēķina izrakstītājs izvēlas piemērotāko veidu atbilstoši tam, kā darījumu partneri savstarpēji vienojušies, vai atbilstoši normatīvo aktu prasībām (saziņā ar valsts pārvaldi).

 

Atbilde

E-rēķinu formas izveidotais strukturētais e-rēķins pievienosies kā e-adreses ziņojuma pielikums (XML un PDF formātā). E-adreses ziņojumam var pievienot arī citus pielikumus (pēc nepieciešamības).

Atbilde

Nav plānotas izmaiņas grāmatvedības normatīvajā regulējumā attiecībā uz attaisnojuma dokumentu (rēķinu) glabāšanas vietu un ilgumu (Grāmatvedības likuma 27. panta pirmā daļa un 28. pants).

Atbilde

Strukturēts elektronisks rēķins (e-rēķins) neaizstās preču piegādes dokumentu (preču pavadzīmi) , jo e-rēķinu PEPPOL BIS Billing 3.0 struktūra neparedz preču piegādes dokumenta (pavadzīmes) informācijas iekļaušanu e-rēķinā.

Atbilde

Plānotās izmaiņas normatīvajā regulējumā neparedz preču piegādes dokumentu (pavadzīmju) informācijas iekļaušanu e-rēķinā. Turklāt arī PEPPOL BIS Billing 3.0 specifikācija neatbalsta pavadzīmes sagatavošanu.

Atbilde

E-rēķinu sagatavotājam ir iespējas izvēlēties piemērotāko e-rēķinu pakalpojuma sniedzēju atbilstoši savām vajadzībām.

Atbilde

Uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai iesakām rīcību šādās situācijās iekļaut uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentos (politikā). Vienlaikus, lai rēķins būtu uzskatāms par e-rēķinu, jānodrošina, lai tas ir sagatavots, nosūtīts un saņemts strukturētā elektroniskā formātā.

Atbilde

Aicinām izvērtēt un izvēlēties Jums atbilstošāko veidu:

  1. bezmaksas valsts piegādes risinājumu e-adresi;
  2. e-rēķinu pakalpojuma sniedzēju (maksas pakalpojums);
  3. individuālā veidā (piemēram, izmantojot grāmatvedības programmatūras risinājumus).

Atbilde

Šādā gadījumā datu apmaiņu starp darījuma partneriem, kuriem ir izveidota e-adrese, nodrošina e-adreses risinājums. Valsts ieņēmumu dienests automātiski saņems datus no Latvijas valsts vienotā portāla Latvija.lv.

Atbilde

Šādā gadījumā uzņēmums var izveidot e-adresē rēķinu, lejupielādēt savā lietotāja darbstacijā un nosūtīt rēķinu sadarbības partnerim individuālā veidā, piemēram, izmantojot e-pastu.

Savukārt šajā gadījumā datu nodošana VID būs jānodrošina pašam rēķina izrakstītājam arī individuālā veidā, proti, datus VID varēs iesniegt, augšupielādējot XML formāta e-rēķina datni EDS.

Atbilde

Šādā gadījumā uzņēmums var izveidot rēķinu savā grāmatvedības sistēmā vai citā risinājumā (ja tiek nodrošināta rēķina izveidošanas iespēja), savukārt rēķinu var nosūtīt sadarbības partnerim individuālā veidā, piemēram:

  • izmantojot e-pastu;
  • savas grāmatvedības sistēmas vai cita risinājuma ietvaros (ja tiek nodrošināta šāda iespēja).

Šādā gadījumā datu nodošana VID būs jānodrošina pašam rēķina izrakstītājam individuālā veidā, proti, datus VID varēs iesniegt:

  • augšupielādējot XML formāta e-rēķina datni EDS;
  • nodot uz VID e-rēķinu API no grāmatvedības sistēmas vai cita risinājuma, ja uzņēmuma grāmatvedības sistēmai būs izveidota integrācija.

Atbilde

Šādā gadījumā datu nodošana VID būs jānodrošina pašam rēķina izrakstītājam individuālā veidā, proti, datus VID varēs iesniegt:

  • augšupielādējot XML formāta e-rēķina datni EDS;
  • nodot uz VID e-rēķinu API no grāmatvedības sistēmas vai cita risinājuma, ja uzņēmuma grāmatvedības sistēmai būs izveidota integrācija.

Atbilde

E-rēķinu datus nav plānots iesniegt reāllaikā.

Periods, cik ilgā laikā šie dati būs iesniedzami VID, tiks noteikts normatīvajā regulējumā, kurā būs noteikta vienota pieeja datu nodošana VID.

Atbilde

Jā, šāda iespēja jau pastāv.

Izveidojot e-adresē rēķinu un nospiežot pogu “Saglabāt”, tiek izveidotas divas datnes – XML (strukturēts e-rēķins) un PDF (cilvēklasāms formāts). Abas datnes pirms ziņojuma nosūtīšanas iespējams lejupielādēt lietotāja darbstacijā, un arī pēc ziņojuma nosūtīšanas izveidotā e-rēķina datne būs atrodama kā ziņojuma pielikums sadaļā “Nosūtītie”.

Atbilde

Jā, VID sadarbībā ar Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju (LIKTA) ir izveidojusi sarakstu ar uzņēmumiem, kas ir gatavi sniegt atbalstu strukturētu elektronisku rēķinu ieviešanā (lūdzu skatīt VID tīmekļvietnes www.vid.gov.lv sadaļā “Uzņēmējiem” – “Citi noderīgi jautājumi” – “E-rēķini” zem informācijas “Noderīgi!”).

Ja uzņēmumam jau ir grāmatvedības sistēma, aicinām uzrunāt tās izstrādātāju vai uzturētāju par iespējām pilnveidot risinājumu, ievērojot Standartu “Elektroniskie rēķini. 1.daļa: Elektronisko rēķinu pamatelementu semantisko datu modelis” (tam piekļuvi finansē Eiropas Komisija).

Atbilde

Aicinām iepazīties ar Valsts kases tīmekļvietnes sadaļā www.kase.gov.lv sadaļā “Pakalpojumi” – “Grāmatvedības uzskaite” (lapas apakšā ir tabula, kurā jāizvēlas cilne “E-rēķins”) izvietoto informāciju par valsts budžeta iestāžu sarakstu vai skatīt https://tools.csb.gov.lv/isk/lv, meklējot iestādi pēc tās reģistrācijas numura (vēlams) vai nosaukuma.

Atbilde

E-rēķinu izveides nosacījumi, t. sk. datnes struktūru raksturojošā informācija un izmantojamie elementi ir noteikti Latvijas nacionālajā Standartā: “Elektroniskie rēķini. 1.daļa: Elektronisko rēķinu pamatelementu semantisko datu modelis”, un tam piekļuvi finansē Eiropas Komisija (pieejams bezmaksas).

Atbilde

Strukturēta e-rēķina izveides nosacījumi (t. sk. datnes struktūru raksturojošā informācija un izmantojamie elementi) jau ir noteikti Latvijas nacionālajā Standartā: “Elektroniskie rēķini. 1.daļa: Elektronisko rēķinu pamatelementu semantisko datu modelis”, un tam piekļuvi finansē Eiropas Komisija (pieejams bezmaksas).

Strukturēta e-rēķina izveides nosacījumi netiks noteikti citā normatīvajā regulējumā.

Atbilde

Rēķins neatkarīgi no tā veida (tipa) ir noformējams strukturētā elektroniskā formā. Nav paredzēti izņēmumi atkarībā no rēķina tipa.

Atbilde

Uz fiziskajām personām, kas neveic saimniecisko darbību, nav attiecināma prasība par rēķina sagatavošanu strukturētā elektroniskā formātā.

Atbilde

Lūdzu skatīt video – https://youtu.be/6QIh0iaRqyk?si=eF-w-9fRtqlCD7_G

Atbildes uz neskaidriem jautājumiem par e-rēķinu sagatavošanu e-adresē var saņemt Latvija.gov.lv vietnē norādītajos saziņas veidos:

Atbilde

Jā, kopsavilkuma rēķinu var sagatavot strukturētā elektroniskā veidā, jo Latvijas nacionālā standarta elementi nodrošina nepieciešamās informācijas attēlošanu rēķinā.

 

Atgādinām, ka, sagatavojot rēķinu kā kopsavilkuma rēķinu, ir jānodrošina arī Grāmatvedības likuma un/vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma prasības. Tātad e-rēķinā (t. sk. kopsavilkuma rēķinā) ir jāiekļauj vismaz šajos likumos noteiktie rekvizīti un informācija.