Jautājumu kategorija
IIN

Vai ar atpakaļvērstu datumu, piemēram, 2025.gadā vecāks apgādībā par 2024.gadu drīkst reģistrēt 20.gadus vecu dēlu, kurš 2024.gadā turpināja mācības un strādāja nepilnu darba laiku, saņemot bruto algu, kas nepārsniedza 250 eiro mēnesī, ja dēls ir saņēmis iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu pēc gada ienākumu deklarācijas par 2024. gadu iesniegšanas?

Atbilde:

Ja potenciālais apgādājamais (dēls) iesniedz gada ienākumu deklarāciju pirmais (pirms to iesniedz vecāks), var rasties iedzīvotāju ienākuma nodokļa nesakritības un apgādniekam iespējama atvieglojuma zaudēšana jeb var tikt atteikta tāda apgādājamā reģistrēšana par 2024.gadu, kurš, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2024.gadu, jau ir saņēmis iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu.

Atbilde:

Neapliekamo minimumu pensijas saņēmējiem piemēro atkarībā no tā, kur ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa.

Ja algas nodokļa grāmatiņa nav iesniegta darba devējam, neapliekamo minimumu (1000 eiro) piemēro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra vai cits pensijas izmaksātājs pensijai. Ja algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta pie darba devēja, tad neapliekamo minimumu dala uz pusēm – 500 eiro pensijas izmaksātājs piemēro pensijai un 500 eiro darba devējs algai.

Ja pensionārs vēlas pilnu neapliekamo minimumu piemērot pensijas ienākumam, elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā EDS ir jāatzīmē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra vai cits pensijas izmaksātājs kā galvenā ienākuma gūšanas vieta.

Atbilde:

Ja algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta pie darba devēja, tad tiks piemērots dalīts neapliekamais minimums – 500 eiro pie pensijas izmaksātāja un 500 eiro pie darba devēja. Ja vēlas pilnu neapliekamo minimumu piemērot pensijas ienākumam, algas nodokļa grāmatiņa ir jāatzīmē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā vai cits pensijas izmaksātājs kā galvenajā ienākuma gūšanas vietā.

Atbilde:

2025.gadā visiem strādājošajiem tiek piemērots fiksēts neapliekamais minimums – 510 eiro mēnesī. Pensionāru neapliekamais minimums – 1000 eiro mēnesī.

Atbilde:

Lai ienākumiem piemērotu dalītu neapliekamo minimumu, pensijas saņēmējam ir iespēja iesniegt algas nodokļa grāmatiņu darba devējam.

To var izdarīt elektroniski Elektroniskās deklarēšanas sistēmā vai klātienē, jebkurā klientu apkalpošanas centrā.

Atbilde:

Nestrādājošiem pensionāriem neapliekamo minimumu piemēro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra vai cits pensijas izmaksātājs automātiski, tādējādi nekas papildus nav jādara.

Atbilde:

Atvieglojumu par apgādībā esošu personu nepiemēro, ja apgādībā esošā persona patstāvīgi saņem ar nodokli apliekamus ienākumus, kas pārsniedz noteikto nodokļa atvieglojuma apmēru.

Ienākumu no sēņošanas un ogošanas līdz 3000 euro gadā ar nodokli neapliek. Tādējādi, ja bērna gūtais ienākums no sēņošanas un ogošanas nepārsniedz 3000 euro gadā, atvieglojumu par apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu piemēro par visu kalendāra gadu.

Atbilde:

Ja darbinieks iesniedzis darbavietā algas nodokļa grāmatiņu un tajā ir atzīme par invaliditātes pensijas piešķiršanu, VID prognozēto neapliekamo minimumu nepiemēro, jo pensijas saņēmējam VID prognozēto neapliekamo minimumu neaprēķina.  Darba devējs piemēro papildu atvieglojumu atbilstoši noteiktajai invaliditātes grupai.
Savukārt, ja darbinieka algas nodokļa grāmatiņā ir atzīme par invaliditātes grupu, bet nav atzīmes par pensijas piešķiršanu, tad tādā gadījumā piemēro VID prognozēto neapliekamo minimumu un papildu atvieglojumu atbilstoši noteiktajai invaliditātes grupai.

Kā saprast - par nestrādājošu laulāto? Vai laulātais, kurš ir darba ņēmējs, bet atrodas dekrēta atvaļinājumā, skaitās kā nestrādājošais?

Gadījumā, ja skaitās, tad no kura datuma? No bērna piedzimšanas datuma vai no datuma, kad sākas bērnu kopšanas atvaļinājums?

Atbilde:

Piemērojot likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13.panta pirmo daļu, par apgādībā esošu nestrādājošu laulāto uzskata personu, kura nesaņem ar nodokli apliekamus ienākumus vai bezdarbnieka pabalstu (stipendiju), nav reģistrējusies komercreģistrā kā individuālais komersants vai Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, nav zemnieku saimniecības īpašnieks vai komercsabiedrības valdes vai padomes loceklis, vai prokūrists, kā arī cita persona, kas ieņem amatu, kurš dod tiesības uz atlīdzību.

Ņemot vērā to, ka par visu grūtniecības atvaļinājuma un dzemdību atvaļinājuma laiku sieviete saņem maternitātes pabalstu, kas nav ar nodokli apliekams ienākums, tad, ja citu ienākumu nav, tad visā grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā sieviete ir uzskatāmā par nestrādājošu. Nestrādājošu laulāto varēs ierakstīt vīram kā apgādājamo tikai tad, kad būs piedzimis bērns. Savukārt, piemēram, ja jau šobrīd nestrādājoša laulātā mājas audzina bērnu līdz trīs gadu vecumam, tad vīrs nestrādājošo laulāto var ierakstīt kā apgādājamo, kad viņai grūtniecības atvaļinājuma laikā būs darbnespējas lapa B. Arī sievas bērnus laulātais var ierakstīt apgādībā ar dienu, kad sievai grūtniecības atvaļinājuma laikā būs atvērta darbnespējas lapa B .

Atbilde:

Nestrādājošu laulāto varēs ierakstīt vīram kā apgādājamo algas nodokļa grāmatiņa un ienākumiem piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu ar bērna dzimšanas dienu.

Atbilde:

Aprēķinot gada diferencēto neapliekamo minimumu, nodokļa maksātāja ienākumos netiek ieskaitīti ar nodokli neapliekamie ienākumi, kas minēti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9.pantā. Tā kā summas, kas izmaksātas kā valsts atbalsts  lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai līdz 2023.gadam, ir atbrīvotas no aplikšanas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pārejas noteikumu 94.punktu, nevis minētā likuma 9.pantu, tad tās tiek ņemtas vērā diferencētā neapliekamā minimuma aprēķinā.

Atbilde:

Ja persona saņem pensiju saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” vai citas valsts pensiju, minētā persona nevar būt apgādībā neatkarīgi no pensijas apmēra.

    Atbilde:

    Ja darbinieks iesniedz paziņojumu par apgādībā esošu personu, darba devējs iedzīvotāju ienākuma nodokli drīkst pārrēķināt tikai par taksācijas gadu.

    Atbilde:

    Atvieglojumu par nepilngadīga bērna uzturēšanu piemēro vienam no vecākiem.

    Saskaņā ar Civillikuma 178.1pantu, ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās. Ikdienas aizgādību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo.

    Bērna mātei algas nodokļa grāmatiņā var ierakstīt atvieglojumu par nepilngadīgu bērnu, ja iesniegts Igaunijas Republikas nodokļu administrācijas apliecinājums, ka pēc būtības analogus atvieglojumus Igaunijā neizmanto bērnu tēvs – Igaunijas Republikas rezidents.

    Atbilde:

    Nodokļa atvieglojumu var piemērot par nestrādājoša laulātā apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu. Tādējādi, lai vīrs varētu paņemt savā apgādībā nestrādājošas sievas bērnu no iepriekšējās laulības, sievai vispirms ir bērns jāuzliek savā apgādībā.