Jautājumu kategorija
IIN

Atbilde:

Saņemtās granta summas ir iekļaujams kopējos saimnieciskās darbības ieņēmumos. Ja atbalsta (granta) summa ir izlietota atbilstoši mērķiem saimnieciskās darbības nodrošināšanai, tad tā neveidos ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamu objektu.

Atbilde:

Tā kā eglīšu audzēšana nav augkopība, tad izzāģēto eglīšu  pārdošanas ieņēmumus  nevar pieskaitīt pie lauksaimniecības ieņēmumiem.

Atbilde:

Autors, kurš ir reģistrējis saimniecisko darbību un saņem  ne tikai autoratlīdzības ieņēmumus, bet arī cita veida ieņēmumus no saimnieciskās darbības, nevar piemērot nosacītos izdevumus autoratlīdzībai, jo saimnieciskajā darbībā gūtajiem ieņēmumiem ir piemērojami vai nu nosacītie izdevumi, vai faktiskie izdevumi.

Atbilde.

Samazināto patentmaksu varēs maksāt par darbošanos šādās saimnieciskās darbības jomās: ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība, apģērbu un apavu izgatavošana un labošana, pulksteņu un slēdzeņu labošana, kā arī citi sadzīves pakalpojumi, amatniecības izstrādājumu izgatavošana, floristika, privātie mājsaimniecības pakalpojumi un mājas aprūpes pakalpojumi.

Atbilde:

Sākot ar 2021.gadu, saimnieciskās darbības veicējiem – iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātajiem – minimālais nodoklis ir jāiemaksā :

Nosaukums: Vienotais nodokļu konts

Saņēmējs: Valsts budžets (VID)., reģistrācijas Nr. 90000010008

Saņēmēja iestāde: Valsts kase, BIC kods TRELLV22

Konta numurs: LV33TREL1060000300000

Atbilde:

Nodokļa maksātāja pienākums ir piecu darba dienu laikā no līguma noslēgšanas dienas informēt par to Valsts ieņēmumu dienestu, ja viņš saimnieciskās darbības ienākumu izvēlējies noteikt atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.panta divpadsmitajai daļai un piemērot
10 % nodokļa likmi. Valsts ieņēmumu dienestā iesniedz attiecīgu iesniegumu.

Atbilde:

Nomnieka papildus nomas maksai samaksātais nekustamā īpašuma nodoklis un nomas maksa ir nekustamā īpašuma īpašnieka saimnieciskās darbības ieņēmums, no kura atskaita saimnieciskās darbības izdevumus (ja saimnieciskā darbība ir reģistrēta). Šādi aprēķinātu ienākumu apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Atbilde:

Fiziskā persona, kura noslēgusi uzņēmuma līgumu ar komercsabiedrību, var nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja.

Šajā gadījumā nodokļa maksātājs, nosakot ar nodokli apliekamo ienākumu, nav tiesīgs piemērot saimnieciskās darbības izdevumus. Savukārt pakalpojuma saņēmēja komercsabiedrība no izmaksātās atlīdzības ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kā no algota darba ienākuma.

Ja fiziskā persona reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēja Valsts ieņēmumu dienestā pirms uzņēmuma līguma noslēgšanas, tā pati maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kā pašnodarbināta persona.

Atbilde:

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa taksācijas periods ir kalendāra gads. Gada ienākumu deklarācijā iedzīvotāju ienākuma nodokli aprēķina par gada apliekamā ienākuma kopējo apmēru un tajā norāda visus kalendāra gadā gūtos ienākumus, arī ar nodokli neapliekamos ienākumus. Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” neparedz iespēju iesniegt deklarāciju par periodu, kas atšķiras no noteiktā taksācijas perioda – kalendāra gada. Tādējādi par katru kalendāra gadu iesniedz atsevišķu deklarāciju, kurā norādīti visi fiziskās personas gada laikā gūtie ienākumi.

Atbilde:

Fiziskās personas ienākuma gūšana no metāllūžņu pārdošanas nav kvalificējama kā saimnieciskā darbība, izņemot gadījumus, kad metāllūžņus pārdod individuālais komersants, kurš atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai ir saņēmis licenci melno un krāsaino metālu atgriezumu un lūžņu iepirkšanai Latvijā.

Atbilde:

Ienākuma izmaksātāja pienākums ir ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli 10 % apmērā no visas ienākuma izmaksas un iemaksāt to budžetā.

Tā kā nodokļa maksātājam ir tiesības izdevumos iekļaut nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus par attiecīgo nekustamo īpašumu, fiziskā persona var samazināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu par nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Atbilde:

Vieglais automobilis, kura vērtība bez pievienotās vērtības nodokļa pārsniedz 75 000 euro, atbilst reprezentatīva automobiļa kritērijiem, un, nosakot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu, saimnieciskās darbības izdevumos nevar ietvert tā nolietojumu, degvielas iegādes izdevumus, tehnisko apskati un citus uzturēšanas izdevumus.

Reprezentatīvs vieglais automobilis ir vieglais automobilis, kura sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz astoņas vietas, kura vērtība bez pievienotās vērtības nodokļa pārsniedz 75 000 euro un kurš nav operatīvais transportlīdzeklis vai speciālais vieglais automobilis (neatliekamās medicīniskās palīdzības automobilis, dzīvojamais automobilis vai katafalks), vai vieglais automobilis, kas speciāli aprīkots, lai pārvadātu riteņkrēslos sēdošus invalīdus, vai jauns vieglais automobilis, kuru izmanto kā pilnvarotā automobiļu tirgotāja demonstrācijas automobili.

Atbilde:

Izdevumi, kas rodas, braucot no dzīvesvietas uz saimnieciskās darbības vietu – bērna dzīvesvietu –, nav iekļaujami saimnieciskās darbības izdevumos.

Atbilde:

Tā kā fiziskās personas rīcībā nav samaksu apliecinoša dokumenta, kurā ir norādīts fiziskās personas – nodokļa maksātāja – vārds, uzvārds un personas kods un samaksāto izdevumu veids, par šo nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu fiziskā persona nevarēs samazināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu.

Atbilde:

Nodokli maksā fiziskās personas, kas atbilstoši likumam “Par nodokļiem un nodevām” ir iekšzemes nodokļu maksātājas (rezidentes) un guvušas ienākumus Latvijas Republikā un/vai ārvalstīs, ārvalstu nodokļu maksātājas (nerezidentes) un ir guvušas ienākumus Latvijas Republikā un individuālo uzņēmumu, arī zemnieku un zvejnieku saimniecību īpašnieces, kas ir guvušas ienākumus, kuri nav aplikti ar uzņēmumu ienākuma nodokli.

Ienākumu no saimnieciskās darbības var gūt arī nepilngadīga persona.

Atbilde:

Saimnieciskās darbības veicējs, kurš izmanto personisko vieglo automobili un nav atbilstoši noformējis attaisnojuma dokumentu, ekspluatācijas izdevumus, t.sk. par degvielu, saimnieciskās darbības izdevumos ietver ne vairāk par 50 % no faktiskajām izmaksām.

Atbilde:

Fiziskai personai ir pienākums piecu darba dienu laikā pēc dienas, kad taksācijas gada ienākumi ir sasnieguši 3000 euro, reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējai.

Atbilde:

Izdevumus, kas pēc līguma nosacījumiem, kā arī ekonomiskā satura un būtības ir nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai un ir tieši saistīti ar aukles pakalpojumu sniegšanu, saimnieciskās darbības veicējs ir tiesīgs ieskaitīt saimnieciskās darbības izdevumos.

Personīgā vieglā automobiļa (izņemot vieglo automobili ar speciālo aprīkojumu) ekspluatācijas izmaksas (arī izdevumus par degvielu) izdevumos ietver proporcionāli saimnieciskās darbības vajadzībām nobraukto kilometru skaitam, pamatojoties uz detalizēti izstrādātiem maršrutiem, bet ne vairāk kā par 70 %. Ja maksātājam nav atbilstoši noformētu attaisnojuma dokumentu, izdevumos ietver ne vairāk kā 50 % no faktiskajām izmaksām.

Atbilde:

Valsts ieņēmumu dienests informāciju par fiziskajām personām, kuras atbilstoši iedzīvotāju ienākuma nodokli reglamentējošiem normatīvajiem aktiem var nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējas un ir paziņojušas Valsts ieņēmumu dienestam par saimnieciskās darbības veikšanu,ievieto nodokļu maksātāju reģistra publiski pieejamā daļā.Nodokļu maksātāju reģistrs ir pieejams  VID Publiskojamo datu bāze/Saimnieciskās darbības veicēji, VID reģistrētās juridiskās personas un citas personas.

Pieslēgties PDB

    Atbilde:

    Saimnieciskās darbības veicējam ir tiesības nemaksāt minimālo nodokli, ja:

    - nodokļa maksātājs taksācijas gadā veicis iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbiniekiem vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par sevi kā pašnodarbinātu personu;

    - taksācijas gads ir pirmais, kurā veikta saimnieciskās darbības reģistrācija, un nākamais taksācijas gads, kā arī gads, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process.

    Atbilde:

    Minimālajam apliekamajam ienākumam no saimnieciskās darbības (208,33 euro, no kura aprēķināmā nodokļa summa ir 50 euro) nepiemēro gada neapliekamo minimumu un atvieglojumus. Aizpildot gada ienākumu deklarāciju, fiziskā persona – saimnieciskās darbības veicēja – piemēro neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumu apliekamā ienākuma daļai no saimnieciskās darbības, kas pārsniedz minimālo apliekamo ienākumu no saimnieciskās darbības, un norāda deklarācijas D pielikumā.

    Atbilde:

    Ja aprēķinātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa summa no saimnieciskās darbības apliekamā ienākuma nepārsniedz 50 euro, nodokļa maksātājam jāiemaksā budžetā 50 euro arī tad, ja ar iepriekšējo gadu zaudējumiem sedz taksācijas gada ienākumus.

    Atbilde:

    Minimālā nodokļa maksāšanas termiņš un nokavējuma naudas aprēķina kārtība ir tāda pati kā iedzīvotāju ienākuma nodoklim.

    Atbilde:

    Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmā gada ienākumu deklarācijā ir nodrošināts automātisks minimālā nodokļa aprēķins, un nodokļa maksātājam tiks sniegta informācija par aprēķināto minimālo nodokli.

    Atbilde:

    Pašnodarbināta persona var sev piederošu mantu (iepriekš iegādātu) ieguldīt saimnieciskās darbības veikšanai, ņemot vērā to, ka pašnodarbinātais iegādāto inventāru tikai vērtībā virs 1000 eiro atzīst par pamatlīdzekli. 

    Jautājums:

    Fiziskā persona izīrējot savu nekustamo īpašu izmantojusi tiesības nereģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicēja. Vai komunālie maksājumi, kurus īrnieks pārskaita tieši komunālo pakalpojumu sniedzējam, būs izīrētājam ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekams ienākums? 

    Atbilde:

    Komunālie maksājumi, kurus īrnieks pārskaita tieši komunālo pakalpojumu sniedzējam atbilstoši izsniegtajiem rēķiniem, nebūs ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliekams ienākums.