Jautājumu kategorija
Muita

ITVS ir saīsinājums Latvijas muitas informācijas sistēmas “Integrētā tarifa vadības sistēma” nosaukumam. ITVS satur TARIC un KVOTA apakšsistēmu datus. ITVS ir pieejami pamatdati importa un eksporta muitas deklarācijas aizpildīšanai (preces kods, valsts kods, sertifikāti, papildkodi, kvotas kārtas numurs, ievedmuitas nodokļa u.c. muitas maksājumu likmes). ITVS ir iekļauti arī nacionālie TARIC dati, piemēram, akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes, kā arī informācija par muitas procedūrām un papildprocedūrām. ITVS interneta vietnes adrese ir: https://itvs.vid.gov.lv/itms/ . ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.

TARIC ir Eiropas Savienības integrētā tarifa sistēma, ko uztur Eiropas Komisijas Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāts. TARIC jāizmanto visās ES dalībvalstīs, t.sk. Latvijā, lai aprēķinātu muitas nodokli un šīs sistēmas datus izmantotu muitas deklarācijas aizpildīšanai.

TARIC aktualizācijas dati regulāri tiek izsūtīti uz visām ES dalībvalstīm, t.sk. uz Latvijas ITVS. Eiropas Komisijas TARIC interneta vietne: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=lv

Eiropas Komisijas TARIC nesatur katras ES dalībvalsts noteiktos nacionālos datus, t.sk. par akcīzes nodokli un PVN, kas katrā no valstīm var atšķirties.

Katrai precei vai priekšmetam, kuru pārvieto pāri Eiropas Savienības ārējai robežai un kurš ir jādeklarē muitā, ir nepieciešams noteikt preces kodu saskaņā ar ES Kombinēto nomenklatūru (KN). KN ir apstiprināta ar ES regulu Nr.2658/87 par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu, kurā katru gadu tiek veikti grozījumi.

Lai precei atrastu kodu, var izmantot ITVS, pārlūkojot preču nomenklatūru vai meklējot kodu precei pēc teksta.

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.  

Papildu informācija par preču klasifikāciju pieejama arī VID mājaslapā, sadaļā Muita - Preču tarifa klasifikācija.

Dažām specifiskām precēm muitas deklarācijā jānorāda daudzums papildmērvienībā, kas ir savādāka nekā kilogrami vai vienkārši svars. Piemēram, “ūdens” u.c. šķidrumu papildmērvienība var būt litri, bet “apaviem” - pāru skaits, citām precēm var būt mērvienība – gabali, tonnas u.tml.

ITVS  pie katra šāda specifiska preces koda ir atbilstoša informācija par papildu mērvienību. 

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.

ITVS sadaļā “TARIC / Pasākumi” esošos datus par muitas maksājumiem (muitas nodokli, papildu nodokli, akcīzes nodokli, pievienotās vērtības nodokli u.c.) un šo maksājumu likmēm dēvē par tarifu pasākumiem. 

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā  Muita – TARIC.

ITVS sadaļā “TARIC / Pasākumi” esošosdatus par kādu no muitas iestādei uzrādāmiem pavaddokumentiem (licencēm, sertifikātiem u.c.), deklarējot preci, vai citu papildu informāciju, kas nav saistīta ar muitas maksājumiem, dēvē par netarifu pasākumiem.

Pie netarifu pasākumiem ITVS ir apskatāmi “Nosacījumi”, kas satur papildu informāciju par pavaddokumentu kodiem, kuri jāievada muitas deklarācijā.

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.

Muitas nodoklis ir viens no muitas maksājumiem, ko iekasē valsts budžetā par preces laišanu brīvā apgrozībā Eiropas Savienībā (ES), ievedot to no valsts, kas nav ES dalībvalsts. Šo ievedmuitas nodokli nosaka pēc Kombinētās nomenklatūras (KN) preču klasifikācijas kodiem. Visās ES dalībvalstīs muitas nodokli iekasē vienādi par identiskām precēm, un informāciju par muitas nodokļa likmi konkrētai precei pēc tās koda var atrast ITVS  sadaļā “TARIC / Pasākumi”.

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.

Katram preces kodam ir noteikta muitas nodokļa pamatlikme, bet, ņemot vērā papildu nosacījumus, var tikt noteikta kāda no samazinātajām muitas nodokļa likmēm saistībā ar noteiktu preferences kodu, kas ir atrodams ITVS  sadaļā “TARIC / Pasākumi” pie tarifu pasākuma par muitas nodokli.

Lai būtu iespēja precei piemērot kādu no spēkā esošajām samazinātajām vai nulles muitas nodokļa likmēm, muitas deklarācijā jānorāda atbilstošs trīs ciparu preferences kods, kas nav muitas nodokļa pamatlikmei. Parasti muitas nodokļa pamatlikmes vai tarifu pasākuma "Trešo valstu nodokļu likmes" preferences kods ir 100 “Ergo Omnes (trešo valstu) nodokļu likme”.

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.  

ES starptautiskajos nolīgumos par preferenciālo vai brīvās tirdzniecības režīmu ir noteiktas preču izcelsmes apliecināšanas prasības. Papildu informāciju par izcelsmes jautājumiem var atrast VID mājaslapas sadaļā Muita - Preču izcelsme.

Papildu nodoklis ir maksājums, ko uzliek papildus jau noteiktajam muitas nodoklim par kādas preces ievešanu. Parasti papildu nodokli noteiktām precēm nosaka kā Eiropas Savienības tirgus aizsardzības pasākumu par to ievešanu no noteiktām valstīm. Informāciju par papildu nodokļiem, tāpat kā par citiem muitas maksājumiem, var atrast ITVS sadaļā “TARIC / Pasākumi”.

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.

Antidempinga vai kompensācijas maksājumi ir viens no Eiropas Savienības (ES) tirgus aizsardzības pasākumu veidiem, lai ierobežotu ārvalstu ražotāju un eksportētāju negodīgās darbības starptautiskajā preču tirdzniecībā. Tie ir pretpasākumi noteiktu ārvalstu preču cenu dempingam vai ražošanas subsidēšanai. 

 

Antidempinga vai kompensācijas maksājumi lielākoties tiek noteikti pēc izmeklēšanas, pamatojoties uz ES komersantu sūdzību, ko veic Eiropas Komisija. Tos var noteikt konkrētiem ārvalstu uzņēmumiem vai konkrētām precēm, un tos nosaka uz laiku. Par katru antidempinga vai kompensācijas maksājumu gadījumu tiek izdoti atsevišķs ES tiesību akts. 

 

ITVS  sadaļā “TARIC / Pasākumi” preces kodam var atrast visus piemērojamos muitas maksājumus, t.sk. antidempinga vai kompensācijas maksājumus.  

 

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.  

 

Plašāka informācija par antidempinga maksājumiem lasāma VID mājaslapā, sadaļā Muita – Antidempinga maksājumi.

TARIC četrzīmju papildkodus vai papildu kodus izmanto, lai paplašinātu preču kodu nomenklatūras izmantošanu gan tarifu, gan netarifu pasākumu piemērošanas gadījumos. Papildkodi ir atrodami, meklējot pasākumu datus pēc preces koda ITVS sadaļā “TARIC / Pasākumi”.

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.

Ievedot vai izvedot noteiktas preces, tiek prasīts iesniegt muitā kādu papildu dokumentu, t.sk. citu institūciju izsniegtas licences, sertifikātus vai atļaujas.Šo informāciju var atrast ITVS sadaļā “TARIC / Pasākumi”, kur pie preces pasākumiem ir norādīti nosacījumi par sertifikātu vai cita veida pavaddokumentu nepieciešamību.

ITVS lietošanas prezentācija ir pieejama VID mājaslapā, sadaļā Muita – TARIC.

Par kļūdu vai informācijas neatbilstību tiesību aktiem ITVS lūdzam informēt VID Muitas pārvaldi, rakstot uz e-pasta adresi: ecustoms@vid.gov.lv. Vēršam uzmanību, ka ITVS neaizstāj tiesību aktus, kā arī minētā interneta vietne ir palīglīdzeklis standarta muitas deklarācijas aizpildīšanai, bet nav tiesību aktu publicēšanas portāls. Būtu jāatceras, ka primārs ir tas, kas noteikts oficiāli publicētajos tiesību aktos. ES tiesību aktu oficiālā interneta vietne ir “EUR-LEX” https://eur-lex.europa.eu/homepage.html, bet Latvijas tiesību aktu oficiālā interneta vietne ir “Likumi.lv” https://likumi.lv/.

Eiropas Savienības (ES) tarifu kvotas ir muitas tarifu atvieglojumi, kas ļauj ievest ES muitas teritorijā noteiktu preču daudzumu noteiktā laika periodā, piemērojot samazinātu vai nulles muitas tarifa likmi. 
 

ITVS sadaļā TARIC var atrast pasākumus par tarifu kvotām un to ietvaros piemērojamajām muitas nodokļa likmēm. Skaidrojoša informācija par kvotām un to pieteikšanas un piešķiršanas kārtību ir atrodama VID mājaslapā, sadaļā Muita - Tarifu kvotas.

Tarifu pasākumus par muitas nodokļa pamatlikmi Eiropas Savienībā (ES), pamatojoties uz vietējo uzņēmēju pieprasījumiem, uz noteiktu laiku var atlikt vai apturēt konkrētām precēm. Minētos ES dalībvalstu uzņēmēju pieprasījumus apkopo un izskata Eiropas Komisija, kura arī sagatavo ES regulu par muitas tarifa atlikšanu. Pēc regulas apstiprināšanas tarifu pasākumi par muitas nodokļa apturēšanu atrodami ITVS sadaļā “TARIC / Pasākumi” . 
 

Papildu informācija par kārtību, kā Latvijā izskata šos komersantu ierosinājumus, lūdzam skatīt Finanšu ministrijas mājaslapā,  sadaļā Muitas politika - Muitas nodokļu atcelšana un kvotu piemērošana.

Lai uzzinātu par noteiktajiem preces ievešanas vai izvešanas ierobežojumiem un aizliegumiem, pēc preces koda var meklēt informāciju par netarifu pasākumiem Integrētā tarifa vadības sistēmā - ITVS, sadaļā “TARIC / Pasākumi”. 
 

Papildu informācija par preču pārvietošanas ierobežojumiem vai aizliegumiem, kuru ievērošanu muita uzrauga, sadarbojoties ar citām valsts pārvaldes iestādēm, ir publicēta VID mājaslapā, sadaļā Muita - Ierobežojumi un aizliegumi preču pārvietošanai. 

Integrētā tarifa vadības sistēmā (ITVS) var atrast informāciju par ievešanas un izvešanas muitas procedūru kodu kombinācijām, kā arī papildprocedūru kodus, ko izmanto dažāda veida muitas deklarācijās, tajā skaitā, ja  saskaņā ar tiesību aktiem paredzēti  muitas maksājumu atbrīvojumi. Muitas procedūru kodus un papildprocedūru kodus var sameklēt ITVS interneta vietnes  https://itvs.vid.gov.lv/itms/ sadaļā “INFO - Muitas procedūras un papildprocedūras” vai “Nodokļu aprēķins”.