Jautājumu kategorija
Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis

Paplašināts jautājums:

Komersants saskaņā ar patapinājuma līgumu lieto fiziskas personas īpašumā esošu vieglo transportlīdzekli 10 dienas maijā.
Transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā fiziska persona ir norādīta kā vieglā transportlīdzekļa īpašnieks, savukārt komersants nav norādīts kā transportlīdzekļa turētājs.
Kādā kārtībā ir jāveic degvielas uzskaite par patapinātu transportlīdzekli, lai pamatotu degvielas izmantošanu saimnieciskās darbības nodrošināšanai?

Atbilde:
 

Ja komersants saskaņā ar patapinājuma līgumu lieto fiziskas personas īpašumā esošu vieglo transportlīdzekli mazāk nekā 15 dienas viena kalendārā mēneša laikā un par attiecīgo transportlīdzekli uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli nemaksā (komersants nav uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma subjekts), tad komersantam, lai pamatotu degvielas izmantošanu saimnieciskās darbības nodrošināšanai, patapinājuma periodā ir jāveic degvielas uzskaite (piemēram, ar ceļazīmēm vai maršruta lapām) grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktajā kārtībā.

Savukārt komersantam savās izmaksās drīkst iekļaut tikai tādus patapinātā transportlīdzekļa ekspluatācijas un uzturēšanas izdevumus, kas tieši saistīti ar saimniecisko darbību tajā periodā, kad konkrētais transportlīdzeklis ir ticis patapināts.

Paplašināts jautājums:

 

Komersants izmanto vieglo transportlīdzekli tikai un vienīgi savas saimnieciskās darbības vajadzībām un deklarējis valsts akciju sabiedrības „Ceļu satiksmes drošības direkcija” uzturētajā transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā.
Vai komersantam šī transportlīdzekļa degvielas patēriņa uzskaitei ir jānoformē maršruta lapas (ceļazīmes)?

Atbilde:
 

Transportlīdzekļa izmantošanu tikai un vienīgi savas saimnieciskās darbības vajadzībām komersants pierāda, kārtojot ar saimnieciskās darbības veikšanu saistīto braucienu uzskaiti, kurā norāda: transportlīdzekļa reģistrācijas numuru, marku, modeli, dzinēja darba tilpumu; brauciena maršrutu, datumu, kā arī sākuma un beigu laiku un odometra rādījumu mēneša pirmajā un pēdējā dienā.

Komersants uzskaiti kārto, izmantojot maršruta kontroles sistēmu, kura nodrošina ar katru braucienu saistīto datu fiksēšanu un saglabāšanu. Par maršruta kontroles sistēmu uzskata iekārtu, kas uztver globālās pozicionēšanas sistēmas (turpmāk – GPS) satelītu raidītos signālus un nosaka automobiļa koordinātas reālā laikā un vietā.

Komersanta pienākums ir saglabāt maršruta kontroles sistēmas ierakstu datus (elektroniskā vai izdrukas formā) likumā „Par grāmatvedību” noteiktajos termiņos un pēc pieprasījuma uzrādīt tos Valsts ieņēmumu dienestam. Konkrētas atskaites formas, kurās norāda maršruta kontroles sistēmas ierakstu datus normatīvie akti nereglamentē.

Tātad degvielas uzskaite (piemēram, ar ceļazīmēm vai maršruta lapām) nav jāveic komersantiem, kuri Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 14.pantā noteiktajā kārtībā veic ar saimnieciskās darbības veikšanu saistīto braucienu uzskaiti, izmantojot maršruta kontroles sistēmu, ja komersants transportlīdzekli izmanto tikai un vienīgi savas saimnieciskās darbības vajadzībām un to ir deklarējis valsts akciju sabiedrības „Ceļu satiksmes drošības direkcija” uzturētajā transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā.

(Atbilde sagatavota saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma14.panta trešo, ceturto un piekto daļu; likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 5.panta sesto daļu.)