Jautājumu kategorija
VSAOI

Atbilde:

Minimālās iemaksas var neveikt, ja pašnodarbinātais prognozē, ka ienākums nesasniegs 2100 eiro ceturksnī, un iesniedz VID apliecinājumu par plānotajiem ienākumiem EDS līdz 2024. gada 17. janvārim par 2024. gada I ceturksnī vai visā 2024. gadā plānotajiem ienākumiem un līdz 17. aprīlim par 2024. gada II ceturksnī plānotajiem ienākumiem, vai vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu, vai 15 dienu laikā pēc darba ņēmēja statusa zaudēšanas.

Jautājums:

Vai pašnodarbināta persona, kuras ienākumi sasnieguši Ministru kabineta noteikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru pašnodarbinātai personai, un kura iesniegusi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā darbnespējas lapu B par vienu mēnesi, veic valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu par šo mēnesi?

Atbilde:

Ja pašnodarbinātas personas ienākumi ir sasnieguši Ministru kabineta noteikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru– 700 eiro, pašnodarbinātā persona veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no aprēķinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta apmēra.

Atbilde:

Pašnodarbinātā persona veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 10 % apmērā valsts pensiju apdrošināšanai no visa saņemtā ienākuma (peļņas), ja tas ir mazāks par 700 eiro mēnesī. Ja ienākumi mēnesī ir lielāki par 700 eiro, pašnodarbinātais obligātās iemaksas 10 % apmērā veic valsts pensiju apdrošināšanai no ienākumu daļas, ko aprēķina, no faktiski saņemtajiem mēneša ienākumiem atņemot brīvi izraudzīto obligāto iemaksu objektu, kas ir vismaz 700 eiro apmērā. Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas katrai konkrētai apdrošināmajai personai aprēķina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas iekasē Valsts ieņēmumu dienests.

Atbilde:

Pašnodarbinātai personai, arī pensionāram, ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10 % apmērā no  ienākumu daļas, ko aprēķina, no faktiski saņemtajiem mēneša ienākumiem atņemot brīvi izraudzīto obligāto iemaksu objektu (vismaz 700 eiro), izņemot likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 6. pantā minētās fiziskās personas, kuras nav obligāti sociāli apdrošināmas personas, t.i., fiziskās personas, kuras veic sava nekustamā īpašuma apsaimniekošanu vai gūst ienākumu no personīgās palīgsaimniecības vai piemājas saimniecības, vai kuras ir autoratlīdzības saņēmējas, zemnieku saimniecības īpašnieks, ja šajā zemnieku saimniecībā nav iecelts (ievēlēts) pārvaldnieks (direktors).

Atbilde:

Pašnodarbinātā persona līdz ceturksnim sekojošā mēneša 17. datumam iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam ziņojumu par obligāto iemaksu objektu un obligātajām iemaksām Ministru kabineta noteiktajā kārtībā un veic obligātās iemaksas līdz ceturksnim sekojošā mēneša 23.datumam.

Atbilde:

Pašnodarbinātās personas valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi (peļņa) no saimnieciskās darbības. Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu pašnodarbinātais izvēlas, ievērojot noteikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto  iemaksu objekta minimālo apmēru, kā arī savus faktiskos saimnieciskās darbības ienākumus (peļņu). Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta noteikšanas vajadzībām ienākumu (peļņu) nosaka kā konkrētā mēneša ieņēmumu un izdevumu starpību. Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta minimālais apmērs 2024.gadā ir 700 eiro mēnesī (Latvijā noteiktā minimālā alga).

Atbilde:

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no gūtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem, ja tie sasniedz obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru mēnesim, t.i., 700 eiro, veic pašnodarbinātas personas. Persona, kura nav reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, nav uzskatāma par pašnodarbinātu personu, tādējādi tai nav pienākuma no gūtajiem neapliekamajiem ienākumiem veikt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Atbilde:

Pašnodarbinātais ziņojumu jāiesniedz, norādot viena mēneša valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu pensiju apdrošināšanai. Mēnešos, kur iemaksu objekts neveidojas, jānorāda 0.

Atbilde:

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra septiņu mēnešu laikā pēc kalendāra gada beigām veic minimālo obligāto iemaksu pārrēķinu, ņemot vērā minimālo obligāto iemaksu objektu gadam, un informē Valsts ieņēmumu dienestu.