Atjaunināts: 03.01.2025.
Jautājums:
Vai darba devējam ir jāiesniedz ziņas par darba ņēmējiem VID, ja darbinieks dodas 11 mēnešu valsts aizsardzības dienestā un šajā periodā viņam alga netiek maksāta? Vai par darbinieku neradīsies pienākums maksāt valsts sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas?
Atbilde:
Darba devējam nav jāsniedz informācija VID par darba ņēmēja prombūtni, kamēr darba ņēmējs dienē valsts aizsardzības dienestā. Ņemot vērā to, ka dienesta laikā dienestā iesauktie saglabā darbu (amatu) un darba attiecības netiek pārtrauktas, darba devēji turpina norādīt šādu darba ņēmēju darba devēja ziņojumā ierastajā kārtībā, bet nedeklarē darba ienākumus, nodokļus un nostrādātās stundas.
Darba devējam nav jāveic valsts sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas par laiku, kurā persona atrodas valsts aizsardzības dienestā. Informāciju par personām, kuras pilda valsts aizsardzības dienesta pienākumus, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra elektroniski saņem no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.
Atbilde:
Darba devējs darba ņēmēju reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā, iesniedzot ziņas par darba ņēmējiem (Ministru kabineta 2010.gada 7.septembra noteikumu Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” 1.pielikumu) šādos termiņos:
- ne vēlāk kā vienu stundu, bet ne ātrāk kā mēnesi, pirms persona uzsāk darbu,
- ne vēlāk kā trīs darbdienas pēc statusa zaudēšanas, bet ne ātrāk kā mēnesi pirms statusa zaudēšanas,
- ne vēlāk kā triju darbdienu laikā pēc statusa maiņas, bet ne ātrāk kā mēnesi pirms statusa maiņas, kurš mainījies likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" un Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteikto darba ņēmēja statusu, tai skaitā par darba ņēmējiem, kuriem ir piešķirts vai beidzies bērna kopšanas atvaļinājums, atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu, atvaļinājums sakarā ar ārpusģimenes aprūpē esoša bērna vecumā līdz 18 gadiem adopciju vai atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas (tai skaitā atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts darbiniekam, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots aprūpējamais bērns vai kuram nepieciešams personīgi aprūpēt laulāto, vecāku, bērnu vai citu tuvu ģimenes locekli, vai personu, kura dzīvo ar darbinieku vienā mājsaimniecībā un kurai nopietna medicīniska iemesla dēļ nepieciešama būtiska aprūpe vai atbalsts (aprūpētāja atvaļinājums)), par darbiniekiem, kuri atrodas dīkstāvē, kas radusies darbinieka vainas dēļ, vai darba ņēmējiem, kuri ir atstādināti no darba bez darba algas saglabāšanas,
- ne vēlāk kā vienu dienu, pirms persona uzsāk vai beidz algoto darbu ārvalstīs (citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgta un stājusies spēkā konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu). Iesniedzot ziņas par darba ņēmēja darba uzsākšanu ārvalstīs, obligāti norāda tās valsts kodu, kurā tiks nodarbināts darba ņēmējs,
- uzņēmuma līguma noslēgšanas dienā, par darba ņēmēju, ar kuru noslēgts uzņēmuma līgums un kurš nav reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs,
- līdz nākamā mēneša septiņpadsmitajam datumam, darba ņēmēju kapitālsabiedrības valdes locekli, kas atbilst likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 1. panta 2. punkta "m" apakšpunktā minētajiem nosacījumiem.
Atbilde:
Profesijas (aroda, amata, specialitātes) kodu atbilstoši Profesiju klasifikatoram nenorāda personām, kuras darba devējs nodarbina tikai uz uzņēmuma līguma pamata. Savukārt, ja ar personu noslēgts gan darba līgums, gan uzņēmuma līgums, norāda tās profesijas kodu, kurā persona strādā atbilstoši darba līgumam.
Atbilde:
Darba devēju – juridisko personu – reģistrē kā nodokļu maksātāju Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā. Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra izsniegtā reģistrācijas apliecība ir arī nodokļu maksātāja apliecība.
Darba devējs – fiziskā persona – reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā 10 dienu laikā pēc līguma noslēgšanas ar darba ņēmēju par darba veikšanu par atlīdzību, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un iesniedzot līguma kopiju (uzrādot līguma oriģinālu).
Atbilde:
Reģistrējot darba ņēmēju, kuram nav Latvijas Republikas Iedzīvotāju reģistra piešķirtā personas koda, darba devējs iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā darba ņēmēja dzimšanas datus (datumu, mēnesi, gadu). Valsts ieņēmumu dienests šādam darba ņēmējam piešķir unikālu reģistrācijas numuru.