Jaunumi Muita
Pārstāvju no ES dalībvalstu muitas administrācijām kopbilde
Pārstāvju no ES dalībvalstu muitas administrācijām kopbilde

Vakar, 2025. gada 10. aprīlī, Dānija pievienojās tām valstīm, kas īsteno papildu pasākumus pret Krieviju un Baltkrieviju noteikto sankciju apiešanas risku mazināšanai. Līdz šim pēc Baltijas valstu iniciatīvas izstrādāto vienošanos bija apstiprinājušas sešu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu – Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Polijas, Somijas un Horvātijas – muitas administrācijas. 

Lai stiprinātu cīņu pret Eiropas Savienības noteikto sankciju apiešanu, 2023. gada nogalē Igaunijas, Latvijas un Lietuvas premjerministri apstiprināja deklarāciju par vienotu reģionālu pieeju sankciju ieviešanā. 2024. gada 26. janvārī Baltijas valstu muitas dienestu vadītāji parakstīja trīspusēju dokumentu, kas nosaka vienotu pieeju muitas kontroles veikšanā, preces izvedot, un informācijas apmaiņā, īstenojot Eiropas Savienības ierobežojošos pasākumus pret Krieviju un Baltkrieviju. Pagājušā gada 9. maijā šai iniciatīvai pievienojās Somijas un Polijas, bet 3. jūlijā – Horvātijas muitas administrācija.

Vakar vienošanos parakstīja Dānijas Muitas aģentūras ģenerāldirektors Kristians Lutsens (Christian Lützen). Vienošanās parakstīšana notika Krakovā, piedaloties pārējo sešu valstu muitas dienestu pārstāvjiem. Latviju pārstāvēja Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes direktora vietniece Sandra Kārkliņa-Ādmine un Riska vadības daļas vadītājs Atis Pīlāts. 

Vienošanās paredz pastiprinātu kontroli precēm, kurām noteiktas sankcijas to eksportam uz Krieviju un Baltkrieviju vai importam no šīm valstīm. Ievērojot risku analīzē balstītu pieeju, muitas amatpersonas pieprasa papildu dokumentus, lai pārliecinātos par ierobežojošo pasākumu ievērošanu. Ja pēc muitas iestādes pieprasījuma papildu dokumenti netiek iesniegti, preces tiek liegts izvest no ES vai ievest ES.

Šī gada 9. un 10. aprīlī Krakovā, Polijā, norisinājās augsta līmeņa vadības seminārs “Muitas administrāciju loma drošības un drošuma stiprināšanai mainīgā pasaulē”, kurā piedalījās ES dalībvalstu, kā arī Ukrainas un Moldovas muitas dienestu vadītāji un vadošie eksperti, Eiropas Komisijas un Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras (Frontex) pārstāvji.

Semināra laikā norisinājās paneļdiskusijas par muitas lomu un atbildību, palielinoties drošības riskiem, sankciju īstenošanu un informācijas apmaiņu ar trešajām valstīm starptautiskās drošības sistēmas stiprināšanai. Seminārā liela uzmanība tika pievērsta jautājumiem par ES muitas dienestu sadarbību vienotu ierobežojošo pasākumu īstenošanā, lai nodrošinātu ES drošību un drošumu.

Semināru rīkoja Polijas Valsts ieņēmumu pārvalde un Eiropas Komisija, ievērojot Polijas prezidentūras ES Padomē izvirzītās galvenās prioritātes. Polijas prezidentūra ES Padomē koncentrējas uz Eiropas drošības dimensiju stiprināšanu, tostarp iedzīvotāju un robežu aizsardzību.