Patentu valdes ziņa, publicēta 31.10.2024.
Šī gada 29. un 30. oktobrī notika ikgadējais Patentu valdes un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes rīkotais muitas un citu atbildīgo institūciju seminārs un diskusija par viltotu preču izplatības ierobežošanu un apkarošanu. Tajā tika pievērsta uzmanība aktuālām problēmām, kā arī pārrunātas jaunākās tendences, sadarbības iespējas, un protams arī kā vēl uzlabot situāciju. Starp aktuālākajiem jautājumiem - viltojumu izplatības mazināšana e-komercijas vidē un pasta sūtījumos.
Semināra “Efektīvas intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības metodes 2024” sākumā dalībnieki tika iepazīstināti ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) Observatorijas mērķiem un aktivitātēm, kuru galvenais uzdevums ir veicināt sabiedrības uzticību intelektuālajam īpašumam un cieņu pret to. Tika prezentēti aptauju, rezultāti par ES iedzīvotāju paradumiem saistībā ar viltojumu iegādi, kas liecina, ka 13% Eiropas Savienības iedzīvotāju ir apzināti iegādājušies viltotas preces, savukārt starp jauniešiem 37% ir tādu, kuri viltotas preces apzināti ir iegādājušies tiešsaistes vietnēs, bet vēl 21% ir izmantojis nelegāla satura vietnes. Valsts policijas pārstāvis informēja par policijas darbu sadarbībā ar tiesību īpašnieku pārstāvjiem apkarojot viltotu preču pārdevējus iekšējā tirgū.
Kaut arī lielākā daļa viltoto preču atklāta jūras pārvadājumos, arvien aktuālāks jautājums saistībā ar e-komercijas platformu popularitātes palielināšanos ir viltotās preces sīkpaku sūtījumos, kuru apjoms nemitīgi pieaug, un nozīmīga daļa viltojumu tieši šādā veidā nonāk pie patērētājiem. Vietējie un starptautiskie eksperti minēja gadījumus, kad patērētāji, iepērkoties e-komercijas platformās, neapzināti iegādājas viltotas preces, ko bieži vien atklāj tikai pēc preces saņemšanas. Šādi gadījumi liecina, ka ir būtiski sadarboties ar starptautiskajām organizācijām, lai nodrošinātu informācijas apmaiņu un veicinātu patērētāju informētību.
Kā īpaši bīstami sabiedrības drošībai un veselībai tiek izcelti viltojumi auto rezerves daļu un farmācijas jomā. Tādēļ semināra turpinājumā dažādu zīmolu pārstāvji, tostarp tādi starptautiski pazīstami zīmoli kā “Under Armour” un “Lego”, BMW, kā arī vietējie ražotāji, piemēram, “Pranamat Eco” un “Grindeks”, iepazīstināja ar praktiskiem padomiem, kā atšķirt oriģinālus no viltojumiem. Tiek lēsts, ka lielākā daļa viltoto medikamentu nāk no Ķīnas un aptuveni 60% no tiem tiek piegādāti ar pasta starpniecību. Tikai 1% viltojumu aktīvās vielas atbilst oriģinālajiem medikamentiem, citos aktīvās vielas nav, tā ir pārāk lielā daudzumā, vai satur bīstamas piemaisījumus – smagos metālus, indes, pat grīdas vasku, kas rada draudus veselībai un dzīvībai.
Semināra noslēgumā tā dalībnieki vienojās par nepieciešamību turpināt izglītojošas un preventīvas aktivitātes, lai aizsargātu patērētājus un veicinātu cieņu pret intelektuālo īpašumu.
Savukārt šī gada 30.oktobrī ekspertu diskusijā “Intelektuālā īpašuma aizsardzības aktualitātes. Problēmas un risinājumi” tiesībsargājošo iestāžu un intelektuālā īpašuma nozares iestāžu un organizāciju eksperti pārrunāja, kādi ir izaicinājumi un aktuālās problēmas viltojumu izplatības apkarošanā un kādi ir iespējamie risinājumi.
"VID Muitas pārvaldei patlaban ir dažādi izaicinājumi, un būtiska ir arī viltojumu izplatības problemātika, kam mēs atvēlam resursus, lai to mazinātu. Mēs jau gadiem sadarbojamies ar Patentu valdi, un, parādoties arvien jaunām tendencēm, ir svarīgi par tām diskutēt un plānot aktuālo problēmu risinājumus," pauž VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā Raimonds Zukuls.
"Viens no mūsu mērķiem ir kopīgi izrunāt problēmsituācijas, jo, lai kaut ko mainītu vai rīkotos, vispirms ir jāsaprot, kādi ir mūsu izaicinājumi. Galvenais ir apzināties, pie kuriem jautājumiem ir jāstrādā un tad kopīgi meklēt risinājumus. Neesam atmetuši ieceri pārskatāmā nākotnē strādāt pie nacionāla līmeņa politikas plānošanas dokumenta intelektuālā īpašuma tiesību sistēmas attīstībai, tāpēc mums ir būtiski apkopot visu ieinteresēto pušu viedokļus un ieteikumus" norāda Patentu valdes direktors Agris Batalauskis.
Diskusijas dalībnieki aktualizēja jautājumus par e-komercijas vietņu un platformu popularitātes pieaugumu, ko izmanto arī viltojumu nozares dalībnieki, kas savukārt veicina viltojumu izplatību caur kurjerpasta un sīkpaku sūtījumiem. Saistībā ar šo pārrunāts, vai un kā ir iespējams stingrāk vērsties pret tiešsaistes veikalu un platformu uzturētājiem, kam ir jāuzņemas atbildība par to ka apzināti pieļauj un atbalsta viltojumu tirgošanu savās platformās, kā arī tas, kā veiksmīgāk izkontrolēt mazos sūtījumus, kas nonāk pie patērētājiem un vai pašiem patērētājiem būtu jāuzņemas atbildība par viltotu preču iegādāšanos.
Eksperti bija vienisprātis, ka ir jāmeklē risinājumi, kā arvien pilnveidot normatīvo regulējumu, lai viltojumu atklāšana būtu vienkāršāka un būtu plašākas iespējas vērsties pret negodīgiem komersantiem. Līdzīgi nepieciešams pilnveidot sīkpaku aizturēšanas sistēmu, kur patlaban VID Muitas pārvalde vēstules formātā informē adresātu par aizturēto sūtījumu. Tas patērē lielus administratīvos resursus, paildzina procedūru un rada papildu izmaksas preču zīmju īpašniekiem par sūtījumu uzglabāšanu.
Tieslietu ministrijas pārstāve Liene Vindele diskusijas noslēgumā informēja par jaunumiem likumdošanā attiecībā uz Ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm amatniecības un rūpniecības ražojumiem, kas dod iespēju Latvijas amatniekiem un ražotājiem aizsargā produkta nosaukumu, kuram ir konkrēta ģeogrāfiskā izcelsme un kura īpašības un/vai reputācija ir atkarīga no tā konkrētās izcelsmes . Savukārt Rīgas tiesas apgabala prokuratūras pārstāvis Andris Aleksejevs iepazīstināja ar sagatavotajām vadlīnijām tiesībsargājošām iestādēm, kas dos iespēju ekspertiem iegūt un papildināt zināšanas par intelektuālā īpašuma noziegumiem un procesuālajām darbībām kas jāveic to veiksmīgai izmeklēšanai.
Seminārs “Efektīvas intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības metodes” norisinājās jau 9. reizi un tas tiek rīkots ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja atbalstu.