Jaunumi Muita
Uz lielceļa braucošas 2 kravas automašīnas

Kāpēc muitas iestādes pieprasa datus par precēm, kuras no Ķīnas tiek nogādātas Eiropas Savienībā vai pārvietotas tās muitas teritorijā preču tālākai tirdzniecībai “Amazon” u.c. tālpārdošanas platformās?

Muitas dienesti veic pasākumus, kuru mērķis ir aizsargāt Savienību pret negodīgu un nelikumīgu tirdzniecību, nodrošināt Savienības iedzīvotāju drošumu, novērst intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumus.[1]

Muitas kontrole galvenokārt balstās uz riska analīzi, un pamatojoties uz valsts un Savienības līmenī noteiktiem kritērijiem. Risku identificēšanai un novērtēšanai tiek izmantotas elektroniskās datu sistēmas.[2] Automatizētu risku analīzi iespējams veikt, ja muitas rīcībā ir visi nepieciešamie un elektroniski iesniegtie dati par precēm un to saņēmējiem.

Automatizēta riska analīze un muitas iestāžu pieņemtie lēmumi par kontroles veikšanu balstās uz deklarācijas datiem un faktisko informāciju par precēm un pārvadājumu.

Tādējādi ir svarīgi nodrošināt precīzu datu norādīšanu muitas deklarācijā.

Jāņem vērā, ka precīzu datu norādīšana muitas un kopsavilkuma deklarācijās tieši ietekmē nepieciešamo muitas kontroles darbību izpildi un būtiski samazina robežšķērsošanas formalitāšu izpildes laiku.

Vai par precēm, kas paredzētas “Amazon” u.c. tālpārdošanas platformām, ir jāiesniedz arī ievešanas kopsavilkuma deklarācija?

Visas Savienības muitas teritorijā ievestās preces ir jāuzrāda ievešanas kopsavilkuma deklarācijā.[3]

Kāda veida informācija ir jānorāda tranzīta deklarācijā par preču pircēju, ja tranzīta deklarācija vienlaikus ir arī ievešanas kopsavilkuma deklarācija?

Ja tranzīta deklarācija tiek izmantota arī kā ievešanas kopsavilkuma deklarācija, tranzīta deklarācijā ir obligāti aizpildāmi dati par preces “Pircēju” un tā “Identifikācijas numuru”. Šie dati jānorāda tranzīta deklarācijas datu laukā “Saņēmējs” un “Identifikācijas numurs”.[4] Minētais arī piemērojams gadījumos, ja preču īpašnieks tālpārdošanas darījumiem ir komersants vai fiziska persona, kas saņēmusi EORI numuru.

Vai tranzīta deklarācijas pavaddokumentos ir jānorāda preču pircēju identifikācijas numuri, kas tiek norādīti uz iepakojumu kastēm?

Jā, šie identifikācijas numuri ir jānorāda, lai fiziskās kontroles laikā būtu vieglāk atrodamas iepakojumu kastes un papildus nebūtu jāaizkavē kravas automašīna.

Kā rīkoties, ja nosūtītāji Ķīnā atsakās sniegt informāciju par preču saņēmējiem, kuri veiks tirdzniecību “Amazon” u.c. tālpārdošanas platformās?

Ņemot vērā ārkārtas situāciju, kas ir izveidojusies Latvijas Republikas austrumu robežas muitas kontroles punktos šādu pārvadājumu operatoriem, kā arī izņēmumu kārtā piemērojamos muitas uzraudzības nodrošināšanas kompensējošos mehānismus, ir pieļaujams, ka līdz 2025. gada 10. janvārim tranzīta deklarācijā, kas  vienlaicīgi ir arī ievešanas kopsavilkuma deklarācija, kā preču saņēmējs tiek norādīts tikai loģistikas centrs (EORI numurs, nosaukums), kas Eiropas Savienībā pieņem preces no Ķīnas to tālākai tirdzniecībai Eiropas Savienībā.

Minētais izņēmums tiek piemērots arī attiecībā uz šādiem pārvadājumiem, ko  pārvieto Savienības muitas teritorijā uz trešo valsti (piemēram, Lielbritānijas loģistikas centram – identifikācijas numurs, nosaukums).

Lūdzam ņemt vērā, ka, lai iegūtu visus muitas formalitāšu izpildei nepieciešamos datus un dokumentus, ir nepieciešams papildu laiks, tāpēc pirms pārvadājuma uzsākšanas (preču pieņemšanas pārvadājumam Ķīnas teritorijā) pārvadātājam savlaicīgi tie ir jāsaņem no nosūtītāja (tālpārdošanas platformas).

 Lai optimizētu uzņēmumu organizatoriskos procesus un sekmētu ātrāku muitas formalitāšu izpildi, aicinām ekonomiskos operatorus (pārvadātājus, komersantus, kuri sniedz pakalpojumus muitas formalitāšu izpildei) muitas un kopsavilkuma deklarāciju iesniegšanai izmantot EMDAS[5] programmiskās saskarnes priekšrocības, proti, tālpārdošanas platformas datu par precēm iesniegšanai izmantot system to system risinājumu.

Kāda deklarēšanas kārtībā piemērojama precēm, ko fiziskās personas īpašajā PNV maksāšanas režīmā (Import One Stop Shop (IOSS)) ir iegādājušās “Temu”, “AliExpress” u.c. Ķīnas tālpārdošanas platformās?

Precēm no Ķīnas, kuras ir jau pārdotas IOSS režīmā, nav paredzēta samazināta datu kopa tranzīta deklarācijai un ievešanas kopsavilkuma deklarācijai. Deklarācijas iesniedzamas vispārējā kārtībā, precīzi identificējot fiziskās personas, kuras ir iegādājušas preces. Par fiziskajām personām nav jāiesniedz identifikācijas numura dati.

Minētais tiek piemērots arī attiecībā uz šādiem pārvadājumiem, ko  pārvieto Savienības muitas teritorijā uz trešo valsti, piemēram, Lielbritāniju.


[1] Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 9. oktobra Regulas (ES) Nr. 952/2013, ar ko izveido Savienības Muitas kodeksu (turpmāk – SMK), 3. pants un 134. panta 1. punkts.

[2] SMK 46. panta 2. punkts.

[3] SMK 127. panta 1. un 5. punkts.

[4] Komisijas 2015. gada 28. jūlija Deleģētās regulas (ES) 2015/2446, ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 952/2013 attiecībā uz sīki izstrādātiem noteikumiem, kuri attiecas uz dažiem Savienības Muitas kodeksa noteikumiem, B pielikums, ievešanas kopsavilkuma deklarācija autotransportam. 

[5] Elektroniskā muitas datu apstrādes sistēma (TKS2) https://www.vid.gov.lv/lv/ka-lietot-emdas#programmiskas-saskarnes-lietotaja-rokasgramata