Projektu aktualitātes
download-9.png

 

Īstenojot Eiropas Savienības Robežu pārvaldības programmas Centrālāzijā 10.posma (BOMCA 10) 3.komponentes aktivitātes, šī gada aprīlī realizēti septiņi pasākumi. BOMCA 10 3.komponentes “Tirdzniecības veicināšana” vadību nodrošina Valsts ieņēmumu dienests (VID).

  • No 26. līdz 28.aprīlim VID Muitas pārvaldes eksperti tehniskās palīdzības misijas laikā Kirgizstānā tikās ar muitas dienesta un uzņēmēju asociāciju pārstāvjiem,  lai rosinātu attīstīt sadarbības modeļus starp valsts iestādēm un uzņēmējiem. Tikšanās dalībnieki iepazinās ar Latvijas pieredzi, kas uzkrāta, veidojot sadarbības modeļus starp valsts institūcijām un uzņēmēju asociācijām, un iesaistījās dialogā par sadarbības pilnveidošanu valsts līmenī. Tika iezīmētas vairākas jomas, kurās būtu nepieciešami uzlabojumi, kā arī tiks izstrādāti konkrēti ieteikumi Muitas konsultatīvās padomes turpmākās darbības veicināšanai.
     
  • No 26. līdz 28.aprīlim Tadžikistānā norisinājās seminārs par sanitāro un fitosanitāro kontroli atbildīgo iestāžu pārstāvjiem, ko vadīja projekta partnera – Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta – eksperti.  Semināra dalībnieki apsprieda tirdzniecības veicināšanas pasākumu, kā arī sanitāro un fitosanitāro pasākumu nozīmi, un apguva jomas, uz kurām attiecas Pasaules Tirdzniecības organizācijas tirdzniecības veicināšanas nolīgums. Tadžikistānas kolēģiem tika sniegtas rekomendācijas un palīdzība rīcības plānu projektu izstrādē saistībā ar tirdzniecības veicināšanas pasākumiem, lai nodrošinātu atbilstību Pasaules Tirdzniecības organizācijas tirdzniecības veicināšanas nolīguma noteikumiem.
     
  • No 19. līdz 21.aprīlim Kirgizstānas Republikas Finanšu ministrijas Valsts ieņēmumu komitejas pārstāvjiem, kuri atbildīgi par riska pārvaldības stratēģijas izstrādi un pasākumu ieviešanu, notika darbseminārs par inovatīviem riska pārvaldības principiem, metodēm, rīkiem un informācijas sistēmām, ko izmanto muitas risku klasificēšanai un profilēšanai, kā arī “zaļā ceļa” principa piemērošanu muitas deklarācijām. VID Muitas pārvaldes eksperti īpašu uzmanību pievērsa riska pārvaldības principiem un metodēm, ko iespējams pielāgot Kirgizstānas vajadzībām, bet diskusijās ar semināra dalībniekiem tika identificētas jomas, kurās jāveic uzlabojumi. Tika izstrādāti ieteikumi, lai turpinātu modernizēt risku vadības sistēmu un “zaļā ceļa” principa piemērošanu, kas ļauj muitas iestādēm uzlabot  preču un personu plūsmas,  nesamazinot kontroles efektivitāti un nepalielinot muitas darbinieku skaitu.
     
  • No 12.līdz 14.aprīlim Latvijā viesojās Kazahstānas un Kirgizstānas muitas dienestu mācību struktūrvienību pārstāvji. Vizītes laikā viņi apmeklēja Valsts ieņēmumu dienestu, kur iepazinās ar VID Muitas pārvaldes darba organizāciju un dienesta praksi darbinieku mācību vajadzību nodrošināšanā un mācību organizēšanā. VID Personālvadības pārvaldes pārstāvji viesiem demonstrēja dienestā izmantotās sistēmas mācību plānošanai un norisei e-vidē. Vizītes dalībniekiem bija iespēja klātienē iepazīt VID Muitas pārvaldes muitas kontroles atbalsta centra darbu, uzzināt par Importa muitas kontroles punkta darba organizāciju un viesoties Muitas laboratorijā. Vizītes otrajā daļā Kazahstānas un Kirgizstānas pārstāvji stažējās Rīgas Tehniskās universitātes Starptautisko sakaru un muitas institūtā, kur vadīja publiskas lekcijas studentiem, kā arī iepazinās ar studentu apmācības sistēmu RTU SESMI studiju programmā “Muitas un nodokļu administrēšana”.
     
  • No 12.līdz 14.aprīlim Uzbekistānā muitas amatpersonām - pasniedzējiem notika mācības par transportlīdzekļu pārmeklēšanu. Mācību  dalībnieki nostiprināja prasmes un kompetences efektīvai vieglo un kravas automašīnu pārbaudei robežkontroles punktos, lai identificētu nelegāli pārvadātas preces – ieročus, narkotikas un citas augsta riska preces. Mācības vadīja VID Muitas pārvaldes un Lietuvas Finanšu ministrijas Muitas departamenta eksperti. Dalībniekiem tika demonstrētas praktiskas metodes kontrabandas preču slēptuvju identificēšanai transportlīdzekļos, kā arī sniegta informācija par jaunākajiem tehniskajiem risinājumiem efektīvai autotransporta  pārmeklēšanai, tādējādi sekmējot turpmāku zināšanu nodošanu kolēģiem  Uzbekistānas muitas dienestā.
     
  • No 4. līdz 6.aprīlim Kirgizstānā VID Muitas pārvaldes eksperti vadīja semināru un veica izpēti par iespējamo muitas procesu uzlabošanu, ieviešot un attīstot e-pakalpojumus un ar tiem saistītu elektronisku datu apmaiņu. Seminārā īpašs uzsvars tika likts uz elektronisko muitas deklarāciju izmantošanu, izveidotajām informācijas sistēmām, to integrācijas pakāpi ar citām sistēmām un viena loga sistēmā, kā arī e-pakalpojumu izmantošanu  Kirgizstānā. Misijas rezultātā eksperti sniedza ieteikumus pasākumiem muitas procesu optimizēšanai, veicot turpmāku digitalizāciju un automatizāciju, kas sekmēs Kirgizstānas nacionālo prioritāšu īstenošanu atbilstoši Rīcības plānā “Kirgizstānas Republikas muitas dienesta attīstības koncepcija 2022.–2024. gadam” noteiktajam. Saskaņā ar plānu paredzēts nodrošināt muitas procesu automatizāciju, proti, izveidot digitālo muitas iestādi, lai nodrošinātu muitas procesu operatīvu vadību un caurskatāmību.
     
  • No 4. līdz 6.aprīlim Uzbekistānā norisinājās reģionāls seminārs Centrāzijas valstu veterināro un fitosanitāro dienestu mācību un kvalifikācijas paaugstināšanas sistēmas attīstībai. Rīgas Tehniskās universitātes un Pārtikas un veterinārā dienesta ekspertu vadībā tika apspriesti jautājumi par veterināro un fitosanitāro dienestu mācību sistēmas uzlabošanas iespējām visās piecās valstīs – Kirgizstānā, Kazahstānā, Uzbekistānā, Tadžikistānā un Turkmenistānā. Semināra dalībnieki tika iepazīstināti ar personāla profesionālo kompetenču attīstīšanas un inovatīvu metožu un tehnoloģiju izmantošanas principiem. Lai veicinātu sadarbību starp reģiona izglītības iestādēm, kas nodrošina izglītības procesu veterinārajā un fitosanitārajā jomā, tika izstrādāti pasniedzēju apmaiņas plāni, apspriestas turpmākās iespējas ieviest e-mācību moduļus.