Ikviens, kurš maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, var brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Tas ļauj atgūt no valsts nodokļa pārmaksu par attaisnotajiem izdevumiem sev un ģimenes locekļiem. 

Lai saņemtu nodokļa atmaksu, gada ienākumu deklarācijai ir jāpievieno maksājumu dokumenti (čeki, kvītis, maksājumu uzdevumi).

Plašāka informācija pieejama šeit:

Pārbaudiet, vai jums deklarācija ir jāiesniedz obligāti.

Par kuriem izdevumiem var saņemt nodokļu atmaksu

Gada ienākumu deklarācijā iekļauj tikai konkrētā gada attaisnotos izdevumus. Piemēram, 2024. gada ienākumu deklarācijai pievieno tikai 2024. gadā samaksātos maksājumu dokumentus (čekus, kvītis) un nepievieno citu gadu izdevumus.

Izdevumus, par kuriem var atgūt pārmaksāto nodokli, nosaka Ministru kabineta noteikumi, un šie izdevumi ir:

Gada ienākumu deklarācijā var iekļaut izdevumus par dažādiem medicīnas pakalpojumiem, tai skaitā:

  • zobārsta pakalpojumiem, tostarp zobu protezēšanu;
  • olšūnu punkciju;
  • endoprotēžu un citu protēžu, kas savienotas ar cilvēka ķermeni, izgatavošanu un iegādi;
  • vakcināciju, ieskaitot izdevumus par vienreizlietojamām šļircēm un vakcīnām.

Izdevumi, kurus nevar iekļaut attaisnotajos izdevumos:

  • par brillēm un lēcām, kas paredzētas redzes korekcijai;
  • par aptiekā (u. c. tirdzniecības vietās) iegādātiem medikamentiem (zālēm, ārstnieciskajiem preparātiem, vitamīniem u. c.);
  • par medicīniskām ierīcēm un precēm, izņemot, ja tās izmanto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai un par tām nav samaksāts no Nacionālā veselības dienesta līdzekļiem.

Ja ārstniecības iestādē saņemat e-kvīti un piekrītat, ka iestāde nodod datus VID, šie izdevumi automātiski parādīsies gada ienākumu deklarācijā. Taču e-kvīts par ģimenes locekļiem būs jāpievieno manuāli. E-kvītis jāsaglabā, lai vajadzības gadījumā varētu tās uzrādīt VID.

Informācija par attaisnoto izdevumu dokumentu pievienošanu EDS pieejama šeit:

Gada ienākumu deklarācijā var iekļaut šādus izdevumus par izglītību:

  • izdevumus, kas saistīti ar augstākās un profesionālās izglītības iegūšanu, kā arī specialitātes (profesijas, kvalifikācijas, amata vai aroda) apguvi Latvijas valsts akreditētās izglītības iestādēs, Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Ekonomikas zonas valstu mācību iestādēs vai apgūto profesionālo kompetenču novērtēšanu ārpus formālās izglītības sistēmas;
  • izdevumus, kas saistīti ar iemaņu iegūšanu un uzlabošanu darbā, profesijā, amatā vai arodā, kā arī zināšanu paplašināšanu;
  • izdevumus par profesionālās sagatavotības līmeņa paaugstināšanu;
  • izdevumus, kas saistīti ar latviešu valodas apguvi.

Gada ienākumu deklarācijā var iekļaut izdevumus par interešu izglītības programmu apguvi bērniem līdz 18 gadiem (saskaņā ar Izglītības likumu):

  • reģistrētās izglītības iestādēs. Izglītības iestāžu sarakstu var atrast šeit: https://www.viis.gov.lv/registri/iestades;
  • citās iestādēs, uzņēmumos un pie personām, kas ir saņēmušas pašvaldības licenci. Ar informāciju par pašvaldību licencētajām interešu izglītības programmām var iepazīties pašvaldību tīmekļvietnēs vai sazinoties ar pašvaldībām.

Cik lielus ziedojumus un dāvinājumus var deklarēt

Vienā gadā ziedojumu un dāvinājumu summa kopā ar citiem attaisnotajiem izdevumiem nedrīkst pārsniegt 50 % no kopējiem ienākumiem, kas apliekami ar nodokli, bet ne vairāk kā 600 eiro.  Ziedojumi un dāvinājumi tiek atskaitīti pirmie, pirms citiem attaisnotajiem izdevumiem.  Ziedojumu un dāvinājumu summa, kas pārsniedz 600 eiro, netiek pārnesta uz nākamajiem gadiem.

Šos izdevumus nevar deklarēt par ģimenes locekļiem.

Ziedojumi un dāvinājumi, ko var deklarēt

Var deklarēt ziedojumus un dāvinājumus:

  • budžeta iestādei;
  • Latvijā reģistrētai biedrībai, nodibinājumam, reliģiskai organizācijai vai to iestādei, kurai ir piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss. Lai pārliecinātos par sabiedriskā labuma organizācijas statusu, jāizmanto pilns organizācijas nosaukums vai reģistrācijas numurs;
  • nevalstiskai organizācijai, kas reģistrēta kādā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī un kas darbojas kā sabiedriskā labuma organizācija;
  • Latvijā reģistrētai politiskajai partijai.

Ziedojumus un dāvinājumus nevar iekļaut attaisnotajos izdevumos, ja ziedojuma mērķī norādīts, ka līdzekļus saņem konkrēta persona, kas ir saistīta ar ziedotāju, piemēram, ziedotāja darbinieks vai viņa ģimenes loceklis.

Kā deklarēt ziedojumus un dāvinājumus

Maksājuma dokuments, kas apliecina veikto ziedojumu vai dāvinājumu, jāpievieno gada ienākumu deklarācijas D4 sadaļā.

Attaisnotajos izdevumos var iekļaut pensiju fondos veiktās iemaksas un apdrošināšanas prēmiju maksājumus līdz 10 % no gada apliekamajiem ienākumiem, bet ne vairāk kā 4000 eiro gadā.

Šos izdevumus nevar deklarēt par ģimenes locekļiem.

Kuras iemaksas var deklarēt

Dzīvības apdrošināšanas prēmiju maksājumus (ja tie ietver līdzekļu uzkrāšanu) var iekļaut attaisnotajos izdevumos, ja:

  • dzīvības apdrošināšanas līgums, kas noslēgts, sākot ar 2018. gadu, un ir vismaz 10 gadus ilgs;
  • dzīvības apdrošināšanas līgums, kas noslēgts līdz 2017. gada beigām un ir vismaz piecus gadus ilgs;
  • maksājumi veikti apdrošināšanas sabiedrībā, kas reģistrēta Latvijā, citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.

Privātajos pensiju fondos iemaksātās summas var iekļaut attaisnotajos izdevumos, ja maksājumi veikti fondā, kas reģistrēts Latvijā, citā Eiropas Savienības dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstī.

Kā deklarēt šīs iemaksas

Ja iemaksas veiktas Latvijā reģistrētos pensiju fondos, šie ienākumi automātiski tiks iekļauti gada ienākumu deklarācijā.

Ja pensiju fonds nav reģistrēts Latvijā, tad iemaksas jāieraksta, atverot gada ienākumu deklarācijas D lapas rindu "Apliekamā ienākuma palielinājums" 2.1, un tās automātiski parādīsies 7. rindā. Jāņem vērā, ka 7. rindā tiks parādīta iemaksu summa, kas nevar pārsniegt 10 % no kopējiem gada apliekamajiem ienākumiem. 

Plašāka informācija pieejama šeit:

Nodokli var atgūt arī par gada laikā nepiemērotajiem atvieglojumiem

Nodokļa atmaksu var saņemt arī par neizmantotiem nodokļa atvieglojumiem vai arī tad, ja ir piemērota lielāka nodokļa likme.
Šajā gadījumā nav jāiesniedz papildu dokumenti – pārrēķins tiek veikts automātiski, pamatojoties uz deklarētajiem ienākumiem.

    Latvijas rezidenti var saņemt šādus nodokļa atvieglojumus:

    2025. gadā ir veiktas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā.

    Plašāka informācija pieejama šeit:

    Nodokļa atvieglojumus saņem saskaņā ar algas nodokļu grāmatiņā norādīto informāciju. Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, tiek veikts pārrēķins par kopējo nodokļa atvieglojumu apjomu un neapliekamo minimumu.

    Līdz 2024. gada 31. decembrim tiek piemērots diferencētais neapliekamais minimums, kas atkarīgs no kopējiem ienākumiem. 

    Plašāka informācija pieejama šeit:

    Cik lielu nodokļa atmaksu var saņemt

    Par attaisnotajiem izdevumiem

    Ikviens, kuram no ienākumiem (piemēram, darba algas, pensijas) ir ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, var atgūt 20 % (par 2025. gadu 25,5 %) no:

    • izdevumiem par izglītību, medicīniskajiem pakalpojumiem, ziedojumiem un dāvinājumiem, ja šo izdevumu kopējā summa nepārsniedz 50 % no gada ienākumiem, bet ne vairāk kā 600 eiro gadā;
    • iemaksām privātajos pensiju fondos un dzīvības apdrošināšanas prēmijām (ar līdzekļu uzkrāšanu), ja šo iemaksu kopējā summa nepārsniedz 10 % no gada ienākumiem, bet ne vairāk kā 4000 eiro gadā;
    • ģimenes locekļa attaisnotajiem izdevumiem (par izglītību un medicīniskajiem pakalpojumiem), ja šo izdevumu kopējā summa nepārsniedz 600 eiro gadā par katru ģimenes locekli.

    Gada ienākumu deklarācijā var iekļaut visus konkrētā gada attaisnotos izdevumus (izņemot ziedojumus un dāvinājumus), arī tad, ja to kopsumma pārsniedz 600 eiro. Daļa, kas pārsniedz 600 eiro, tiks automātiski pārnesta uz nākamajiem trim gadiem. 

    Atgūstamā summa nevar pārsniegt nodokļa apmēru, kas ir samaksāts konkrētajā gadā.

    Cik ātri var saņemt nodokļa atmaksu

    Nodokli atmaksā trīs mēnešu laikā no gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas dienas, taču VID speciālisti cenšas atmaksu veikt iespējami ātrāk.  

    Ja iedzīvotāji ir iesnieguši gada ienākumu deklarāciju vienā un tajā pašā dienā, nodoklis var tikt atmaksāts dažādos laikos atkarībā no pārbaudāmās informācijas apjoma.

    Lai saņemtu nodokļa atmaksu, gada ienākumu deklarācijā jānorāda savs bankas konta numurs.

    Kad nodokļa atmaksu var saņemt ģimenes locekļu vietā

    Attaisnotos izdevumus par medicīnu, zobārstniecību, izglītību un bērnu interešu izglītību var deklarēt arī par šādiem ģimenes locekļiem:

    • vecākiem un vecvecākiem;
    • bērniem un mazbērniem;
    • laulāto vai reģistrēto partneri;
    • audzināšanā paņemtu bērnu, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus), līdz viņš sasniedz pilngadību vai kamēr turpina iegūt vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecumam;
    • nepilngadīgu brāli un māsu, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku, līdz viņi sasniedz pilngadību vai kamēr turpina iegūt vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecumam;
    • brāli un māsu, kuriem ir 1. vai 2. grupas invaliditāte;
    • apgādībā esošu personu apgādājamiem;
    • aizbildnībā vai aizgādnībā esošu personu.

    Attaisnotajos izdevumos neiekļauj ģimenes locekļu veiktos ziedojumus un dāvinājumus, tajā skaitā politiskajām partijām.

    Nodokļa atmaksu 20 % var saņemt par izdevumiem no summas, kas nepārsniedz 600 eiro gadā par katru ģimenes locekli.

    Gada ienākumu deklarācijā var iekļaut visus konkrētā gada attaisnotos izdevumus, arī tad, ja to kopsumma pārsniedz 600 eiro. Daļa, kas pārsniedz 600 eiro, tiks automātiski pārnesta uz nākamajiem trim gadiem.