Seminārs Kazahstānā par riska pārvaldības principiem un metodēm un “zaļo ceļu” muitas kontrolē
No 2022.gada 9. līdz 11. martam Nursultanā, Kazahstānā, norisinājās Robežu pārvaldības programmas Centrālāzijā 10.posma (BOMCA 10) seminārs par inovatīvām riska pārvaldības metodēm, rīkiem un informācijas sistēmām, ko izmanto muitas risku klasificēšanai un profilēšanai, kā arī “zaļā ceļa” principa piemērošanu muitas deklarācijām.
Seminārā piedalījās Kazahstānas Republikas Finanšu ministrijas Valsts ieņēmumu komitejas eksperti, kuri atbildīgi par riska pārvaldības stratēģijas izstrādi un pasākumu ieviešanu, un to vadīja Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes pārstāvji.
Ekspertu diskusijās tika identificētas jomas, kurās jāveic uzlabojumi, un izstrādāti ieteikumi, lai turpinātu modernizēt risku vadības sistēmu un “zaļā ceļa” piemērošanu. “Zaļā ceļa” pieeja ļauj muitas iestādēm uzlabot pasažieru un preču plūsmu un efektīvi nodrošināt darbu tirdzniecības apjomu pieauguma apstākļos, nesamazinot kontroles efektivitāti un nepalielinot muitas darbinieku skaitu. VID Muitas pārvaldes amatpersonas īpašu uzmanību pievērsa riska pārvaldības principiem un metodēm, ko varētu pielāgot Kazahstānas vajadzībām.
Papildu informāciju par semināru aicinām lasīt šeit.
Mācības Tadžikistānas muitas amatpersonām par transportlīdzekļu pārmeklēšanu
Savukārt no 2022.gada 1. līdz 3. martam Dušanbē, Tadžikistānā, notika muitas un robežsardzes dienestu pārstāvju – pasniedzēju mācības par automašīnu pārmeklēšanu. BOMCA 10 mācībās tika nostiprinātas prasmes un kompetences efektīvai vieglo un kravas automobiļu pārbaudei robežšķērsošanas vietās, lai identificētu nelegāli pārvadātas preces, ieročus, narkotikas un citas augsta riska preces.
Mācībās piedalījās eksperti, kuri organizē apmācību procesu un izstrādā transportlīdzekļu pārbaudes metodoloģiju Tadžikistānā. Tās vadīja Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes un Lietuvas Finanšu ministrijas Muitas departamenta eksperti, kuri īpašu uzmanību pievērsa efektīvas kontroles un kontrabandas preču atklāšanas metodikai.
Dalībnieki izzināja praktiskas metodes kontrabandas preču un vielu slēptuvju identificēšanai transportlīdzekļos, kā arī guva informāciju par jaunākajiem tehniskajiem risinājumiem efektīvai transportlīdzekļu pārmeklēšanai, tādējādi pilnveidojot profesionālo kompetenci, kas sekmēs turpmāku zināšanu nodošanu kolēģiem savos dienestos.
Ar informāciju par mācībām aicinām iepazīties arī šeit.
BOMCA 10 piecās Centrālāzijas valstīs – Kazahstānā, Kirgizstānā, Tadžikistānā, Turkmenistānā un Uzbekistānā – īsteno Eiropas Savienības institūciju un Starptautiskā Migrācijas politikas attīstības centra konsorcijs Latvijas Republikas Valsts robežsardzes vadībā. Projekts tika uzsākts 2021. gada 1. aprīlī, un tā īstenošana turpināsies līdz 2025. gada 30. septembrim. VID Muitas pārvalde ir noteikta kā atbildīgā institūcija projekta trešās komponentes – tirdzniecības veicināšanas – aktivitāšu īstenošanai.