Jaunumi

Normatīvā akta nosaukums

Komentārs/skaidrojums

Pieņemšanas datums

Spēkā stāšanās datums

Grozījumi Elektroenerģijas nodokļa likumā

Likuma 6.pants  papildināts ar  5.punktu, nosakot jaunu nodokļa atbrīvojumu elektroenerģijai, ko izmanto elektroenerģijas ražošanai, lai tiešā veidā nodrošinātu elektroenerģijas ražošanas procesu, proti, paredzot nodokļa atbrīvojumu par elektroenerģiju, kas ir saražota un patērēta paša ražotāja elektroenerģijas ražošanas procesa nodrošināšanai. Precizēta likuma 7.panta piektā daļa, skaidri nosakot izņēmumus, kādos gadījumos nodokļa maksātājs nemaksā elektroenerģijas nodokli.  Tādejādi, nodokļa maksātājs nodokli par elektroenerģiju, kas taksācijas periodā patērēta paša vajadzībām (tajā skaitā administrācijas ēkām), izņemot elektroenerģiju, kas tiešā veidā izlietota elektroenerģijas ražošanas procesa nodrošināšanai, elektroenerģijas sadalei un pārvadei, samaksā valsts budžetā ne vēlāk kā līdz nākamā mēneša 23.datumam pēc attiecīgā taksācijas perioda beigām. Precizēta likuma 9.panta otrā daļa, kas nosaka atbildību likumā noteiktiem subjektiem par pārkāpumiem, proti, LR aizliegts elektroenerģiju izmantot, piegādāt un iegādāties biržā, nemaksājot nodokli, izņemot šajā likumā noteiktos gadījumus.

03.03.2022.

01.01.2023.

Grozījumi  Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā

Likums ir papildināts ar jaunu 11.1pantu, kas nosaka juridisko personu tiesības ziedot finanšu līdzekļus vai mantu vispārējam atbalstam Ukrainas sabiedrībai:

  • noteiktas iespējas biedrībām un nodibinājumiem dāvināt (ziedot) finanšu līdzekļus vai mantu Ukrainas sabiedrības vispārējam atbalstam, arī tad, ja to statūtos šāda iespēja nav paredzēta;
  • atvieglo biedrībām un nodibinājumiem, kuru pamatdarbība nav atbalsta sniegšana, administratīvās prasības attiecībā uz pārskatu sniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (turpmāk tekstā - VID), ja tās vāc ziedojumus un dāvinājumus un nodod tos Ukrainas sabiedrības vispārējam atbalstam;
  • noteikta speciālā kārtība ziedojumu veikšanai Ukrainas sabiedrības vispārējam atbalstam valsts kapitālsabiedrībai – publiskas personas kapitālsabiedrībai, kapitālsabiedrībai, kurā publiskas personas daļa pamatkapitālā atsevišķi vai kopumā pārsniedz 50 procentus, kā arī kapitālsabiedrībai, kurā vienas vai vairāku publisku personu kapitālsabiedrību daļa pamatkapitālā atsevišķi vai kopumā pārsniedz 50 procentus. Valsts kapitālsabiedrības patstāvīgi pieņem lēmumu kam ziedot, taču uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu ziedotājiem var piemērot tikai tādā gadījumā, ja ziedo sabiedriskā labuma organizācijām, budžeta iestādēm utt. Atvieglojumu ziedotājiem piemēro saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12.pantu.  Pievienotās vērtības nodokļa 0 procentu likmi piemēro tādai preču piegādei, kuras ietvaros reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa maksātājs uz savstarpēji noslēgta līguma vai preču nodošanas un pieņemšanas akta, vai cita darījumu apliecinoša dokumenta pamata preces bez maksas piegādā sabiedriskā labuma organizācijai, kas:
  1. šīs preces eksportē no ES humānās palīdzības un labdarības ietvaros, lai sniegtu vispārēju atbalstu Ukrainas sabiedrībai;
  2. šīs preces piegādā citas ES dalībvalsts atzītai struktūrai, kura tās nodod kā humāno palīdzību vai ziedojumus Ukrainas sabiedrībai.

Ukrainas civiliedzīvotājam, uzsākot darba tiesiskās attiecības, ir tiesības saņemt vienreizēju nodarbinātības uzsākšanas pabalstu vienas minimālās mēneša darba algas apmērā, kas netiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

11.03.2022.

12.03.2022.

Grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā

Likums papildināts ar 15.3 pantu, nosakot, ka dzīvokļu īpašnieku kopībai tās kompetences ietvaros ir tiesības veikt saimniecisko darbību (piemēram, iznomāt kopīpašumā esošo daļu), ievērojot šajā likumā un citos, tostarp grāmatvedību jomu un nodokļu jomu regulējošos, normatīvajos aktos noteiktos pienākumus un īstenojot tajos noteiktās tiesības. Pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas dzīvokļu īpašnieku kopībai ir pienākums reģistrēties VID kā nodokļu maksātājam. Dzīvokļu īpašnieku kopību kā nodokļu maksātāju reģistrē pārvaldnieks. Ja dzīvokļu īpašnieku kopību nepārstāv pārvaldnieks, tai ir pienākums iecelt pilnvaroto personu, kura reģistrēs dzīvokļu īpašnieku kopību VID kā nodokļu maksātāju. Dzīvokļu īpašnieku kopība, kas neveic saimniecisko darbību, bet nodarbina fizisko personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicējs, reģistrējas VID kā nodokļu maksātājs (darba devējs). Dzīvokļu īpašnieku kopību kā nodokļu maksātāju reģistrē pārvaldnieks. Ja dzīvokļu īpašnieku kopību nepārstāv pārvaldnieks, tai ir pienākums iecelt pilnvaroto personu, kura reģistrēs dzīvokļu īpašnieku kopību VID kā nodokļu maksātāju. Dzīvokļu īpašnieku kopībai, kas veic saimniecisko darbību vai nodarbina fizisko personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicējs, ir pienākums sešu mēnešu laikā no šā likuma 15.3  panta spēkā stāšanās dienas reģistrēties VID kā nodokļu maksātājam.

17.03.2022.

13.04.2022.

Ministru kabineta 2022. gada 1. marta noteikumi Nr. 145 “Kārtība, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu”

Noteikumi nosaka kārtību, kādā individuālais uzņēmums, zemnieku vai zvejnieku saimniecība, kuras īpašnieks ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs par uzņēmuma, zemnieku saimniecības vai zvejnieku saimniecības ienākumu, kā arī individuālais komersants un cita fiziskā persona, kas veic saimniecisko darbību un kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā,  sagatavo un iesniedz bilanci un ieņēmumu un izdevumu pārskatu un  finanšu pārskata saturu. Spēku zaudē Ministru kabineta 2007. gada 8. maija noteikumi Nr. 301 “Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem

01.03.2022.

04.03.2022.

Ministru kabineta 2022. gada 8. marta noteikumi Nr. 163 “Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 3. janvāra noteikumos Nr. 17 “Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai””

Lai atvieglotu eksporta procedūras noformēšanu un PVN 0 procentu likmes piemērošanas pamatošanu uz Ukrainu ziedoto preču vai humānās palīdzības kravām,  noteikumi papildināti ar 16.1 punktu, nosakot, lai apliecinātu tādu preču izvešanas faktu uz Ukrainu, kas ziedotas ar mērķi sniegt vispārējo atbalstu Ukrainas sabiedrībai Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ, muitas iestādei var iesniegt tikai vienu no šo noteikumu 16. punktā minētajiem dokumentiem, kas nepārprotami apliecina preču eksporta faktu. Jaunā redakcijā izteikta noteikumu IV nodaļa “Kārtība nodokļa piemērošanai un atmaksāšanai par iekšzemē iegādātajām precēm trešās valsts vai trešās teritorijas fiziskajai personai, kuras pastāvīgā uzturēšanās vieta nav Eiropas Savienības teritorijā”. Noteikumi papildināti ar jaunu 198.6 punktu, nosakot ka šo noteikumu IV nodaļā minētie grozījumi attiecībā uz digitālās nodokļa atmaksas sistēmas ieviešanu piemērojami, sākot ar 2022.gada 1.septembri. Reģistrēts nodokļa maksātājs iesniegumu par digitālās nodokļa atmaksas sistēmas ieviešanu var iesniegt VID, sākot ar 2022.gada 1.jūliju. Noteikumu 117. punktā, kas paredz nosacījumus, lai fiskālo pārstāvi varētu atbrīvot no apliecinājuma iespējamā nodokļa parāda segšanai iesniegšanas, ir precizēts regulējums, paredzot iespēju fiskālā pārstāvja preču eksporta darījumiem piemērot nosacījumu, kas nav saistīts ar vispārējā galvojuma izmantošanu. Ar grozījumiem noteikts, ka VID lēmumu paziņošanu veic, tikai izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (turpmāk – EDS), kā arī PVN maksātāji attiecīgos iesniegumus un nepieciešamo informāciju VID iesniedz tikai, izmantojot EDS. Precizēti noteikumu pielikumi sadaļās, kur PVN maksātājs varēja izvēlēties, kādā veidā tas var saņemt VID lēmumu. Precizēts noteikumu 163.1 punkts, paredzot, ka reģistrēts PVN maksātājs iesniedz PVN deklarāciju par kalendāra vai pārskata gada pēdējo taksācijas periodu, ja preču zudumu vērtība pārsniedz saskaņā ar uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa normatīvajiem aktiem plānoto zudumu apjomu. Precizēts noteikumu 3. pielikuma 7. punktā minētais reģistrācijas pamatojums.

08.03.2022.

22.03.2022.

Ministru kabineta 2022. gada 29. marta noteikumi Nr. 207 “Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 15. marta noteikumos Nr. 172 “Noteikumi par informāciju, kas nepieciešama, lai nodrošinātu atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem””

Ievērojot to, ka ne vēlāk kā līdz 2022. gada 28. martam ir uzsākama Ukrainas civiliedzīvotāju reģistrācija Fizisko personu reģistrā, ir precizēti noteikumu 2.1. un 2.4.1. apakšpunkti, paredzot, ja persona ierodas sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijā, vienotajā valsts un pašvaldības sniegtā atbalsta koordinācijas punktā, vienotajā valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centrā vai pašvaldības klientu apkalpošanas struktūrvienībā vai arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, lai saņemtu atbalstu, minētās institūcijas noskaidro un fiksē Latvijas Republikā piešķirto personas kodu.

29.03.2022.

01.04.2022.