Nodokļa aprēķinus ietekmē progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme un diferencētais neapliekamais minimums, kuru lielums ir atkarīgs no kopējiem gada laikā gūtajiem ienākumiem, tātad – ne tikai no darba algas.
Nodokļa starpība var veidoties, ja gada laikā ienākumam tikusi piemērota zemākā nodokļa likme.
Gadījumos, kad ienākumi gadā bijuši mainīgi un tie atšķiras no iepriekšējā gada ienākumiem, var rasties situācija, ka gada laikā ir piemērots lielāks VID prognozētais neapliekamais minimums vai zemāka nodokļa likme, nekā aprēķinot nodokli visam gada kopējam faktiski saņemtajam ienākumam. Tādējādi rodas situācija, ka nodoklis nav samaksāts pilnā apmērā un veidojas nodokļa starpība jeb piemaksa, kas ir jāsamaksā.
Kurām iedzīvotāju grupām var veidoties pienākums piemaksāt nodokli?
- cilvēkiem, kuri pagājušajā gadā nav strādājuši pilnu gadu vai kuriem iepriekš nav bijuši ienākumi (piemēram, māmiņas, kas atgriežas darbā vai jaunieši, kuri nesen uzsākuši darba gaitas)
- cilvēkiem, kuriem ir vairāki ienākumu avoti (piemēram, papildus darba algai saņem arī autoratlīdzību vai pensiju)
- cilvēkiem, kuri ir mainījuši darba devēju
Kā uzzināt, vai radusies nodokļa piemaksa vai pārmaksa?
Sagatavojot gada ienākumu deklarāciju (no nākamā gada 1.marta), Elektroniskās deklarēšanas sistēma automātiski aprēķinās atbilstošo nodokļa likmi un gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru, ņemot vērā faktiski gūtos ienākumus gada laikā, proti, sistēma automātiski izrēķinās, vai radusies nodokļa piemaksa vai pārmaksa.
Ja iedzīvotājs nebūs iesniedzis deklarāciju, taču viņam būs izveidojies maksājamais nodoklis, VID katru iedzīvotāju informēs, nosūtot vēstuli EDS kontā vai pa pastu uz personas deklarēto dzīves vietas adresi. Gada ienākumu deklarācijas neiesniegšana neatbrīvo no pienākuma samaksāt iztrūkstošo iedzīvotāju ienākuma nodokļa starpību valsts budžetā.
Ko darīt, lai nebūtu jāpiemaksā nodoklis?
Ja piederat kādai no iedzīvotāju grupām, kam var veidoties piemaksa, izmantojot EDS, jau savlaicīgi var novērst papildu nodokļa maksājumu:
- atkarībā no situācijas, savā algas nodokļa grāmatiņā atzīmējot “Nepiemērot prognozēto mēneša neapliekamo minimumu” vai “Piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 23 % apmērā”
vai
- nenorādīt savā algas nodokļu grāmatiņā nevienu ienākumu gūšanas vietu, kura gada laikā piemēros neapliekamo minimumu un atvieglojumus, bet, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, atgūt pārmaksāto ienākumu nodokli
- rakstiski vienoties ar savu darba devēju, ka algai tiks piemērots tik liels prognozētais neapliekamais minimums, kādu pats vēlas, taču tas nedrīkst būt lielāks par VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis saimnieciskās darbības veicējiem
Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, saimnieciskās darbības veicējiem nodoklis jāmaksā rezumējošā kārtībā.
Minimālais nodoklis saimnieciskās darbības veicējiem
Neatkarīgi no gūto ienākumu apmēra, ko norāda D3 vai D31pielikumā, saimnieciskās darbības veicējiem ir noteikts minimālais nodoklis 50 eiro apmērā. Tas nozīmē, ka nodoklis 50 eiro līdz 23.jūnijam jāmaksā arī tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kas pārskata gadā nav guvuši ienākumus vai nodoklis no tiem matemātiski būtu mazāks par 50 eiro.
Minimālais nodoklis (50 eiro) nav jāmaksā par:
pirmo gadu, kurā veikta saimnieciskās darbības reģistrācija, un par nākamo gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process.