Iedzīvotājiem, par kuriem gada laikā iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav samaksāts pilnā apmērā, gada ienākumu deklarācija jāsniedz obligāti.

Arī tad, ja gada ienākumu deklarācija jāsniedz obligāti, iedzīvotāji var atgūt pārmaksāto nodokli par attaisnotajiem izdevumiem, pievienojot deklarācijai maksājuma dokumentus (čekus, kvītis). 

Vairāk informācijas par iespēju atgūt pārmaksāto nodokli skatīt sadaļā "Brīvprātīgi iesniedzamā gada ienākumu deklarācija".

Obligātā gada ienākumu deklarācija par iepriekšējo gadu ir jāiesniedz no 1.marta līdz 1.jūnijam, bet, ja gada ienākumi pārsniedz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta maksimālais apmēru (no 2022.gada līdz 2024.gadam 78 100 eiro, tad no 1.aprīļa līdz 1.jūlijam.

Ja gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas termiņš un maksāšanas termiņš iekrīt brīvdienās (svētku dienās), tad par iesniegšanas un maksāšanas dienu uzskatāma pirmā darbdiena pēc brīvdienas (svētku dienas).

Gada ienākumu deklarācija par 2024.gadā gūtajiem ienākumiem līdz 2025.gada 1.jūnijam obligāti ir jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri:

  • ir veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības u.c.)
  • ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tajā skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Izņēmums ir gadījumi, kad no cilvēka algotā darba ienākumiem kādā citā ES dalībvalstī jau tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisks nodoklis
  • ir guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopā ar citiem gadā saņemtajiem neapliekamajiem ienākumiem pārsniedza 10 000 eiro (piemēram, gūti neapliekami ienākumi no personiskās mantas vai nekustamā īpašuma pārdošanas). Ienākums jādeklarē tā gada ienākumu deklarācijā, kurā tas saņemts.
  • ir guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no nekustamā īpašuma izīrēšanas, ja VID ir paziņots par nereģistrējamas saimnieciskās darbības veikšanu, vai guvuši ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā)
  • ir guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, t.sk. no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli
  • kuriem rodas pienākums piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli saistībā ar:
    • progresīvās  likmes piemērošanu (20% - ienākumam līdz 20 004 eiro, 23% - ienākumam, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 78 100 eiro, 31% - ienākumam, kas pārsniedz 78 100 eiro)
    • gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu (jāpārliecinās vai galvenā ienākumu gūšanas vieta gada laikā piemēro VID prognozēto neapliekamo minimumu atbilstoši ienākumam)

Sākot no 2025.gada stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, neapliekamo minimumu u.c., vairāk informācijas lasīt zemāk.

Nodokļa aprēķinus ietekmē progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme un diferencētais neapliekamais minimums, kuru lielums ir atkarīgs no kopējiem gada laikā gūtajiem ienākumiem, tātad – ne tikai no darba algas.

Nodokļa starpība var veidoties, ja gada laikā ienākumam tikusi piemērota zemākā nodokļa likme.

Gadījumos, kad ienākumi gadā bijuši mainīgi un tie atšķiras no iepriekšējā gada ienākumiem, var rasties situācija, ka gada laikā ir piemērots lielāks VID prognozētais neapliekamais minimums vai zemāka nodokļa likme, nekā aprēķinot nodokli visam gada kopējam faktiski saņemtajam ienākumam. Tādējādi rodas situācija, ka nodoklis nav samaksāts pilnā apmērā un veidojas nodokļa starpība jeb piemaksa, kas ir jāsamaksā.

Kurām iedzīvotāju grupām var veidoties pienākums piemaksāt nodokli?

  • cilvēkiem, kuri pagājušajā gadā nav strādājuši pilnu gadu vai kuriem iepriekš nav bijuši ienākumi (piemēram, māmiņas, kas atgriežas darbā vai jaunieši, kuri nesen uzsākuši darba gaitas)
  • cilvēkiem, kuriem ir vairāki ienākumu avoti (piemēram, papildus darba algai saņem arī autoratlīdzību vai pensiju)
  • cilvēkiem, kuri ir mainījuši darba devēju

Kā uzzināt, vai radusies nodokļa piemaksa vai pārmaksa?

Sagatavojot gada ienākumu deklarāciju (no nākamā gada 1.marta), Elektroniskās deklarēšanas sistēma automātiski aprēķinās atbilstošo nodokļa likmi un gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru, ņemot vērā faktiski gūtos ienākumus gada laikā, proti, sistēma automātiski izrēķinās, vai radusies nodokļa piemaksa vai pārmaksa.

Ja iedzīvotājs nebūs iesniedzis deklarāciju, taču viņam būs izveidojies maksājamais nodoklis, VID katru iedzīvotāju informēs, nosūtot vēstuli EDS kontā vai pa pastu uz personas deklarēto dzīves vietas adresi. Gada ienākumu deklarācijas neiesniegšana neatbrīvo no pienākuma samaksāt iztrūkstošo iedzīvotāju ienākuma nodokļa starpību valsts budžetā.

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis saimnieciskās darbības veicējiem

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, saimnieciskās darbības veicējiem nodoklis jāmaksā rezumējošā kārtībā.

Minimālais nodoklis saimnieciskās darbības veicējiem

Neatkarīgi no gūto ienākumu apmēra, ko norāda D3  vai D31pielikumā, saimnieciskās darbības veicējiem ir noteikts minimālais nodoklis 50 eiro apmērā. Tas nozīmē, ka nodoklis 50 eiro līdz 23.jūnijam jāmaksā arī tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kas pārskata gadā nav guvuši ienākumus vai nodoklis no tiem matemātiski būtu mazāks par 50 eiro.

Minimālais nodoklis (50 eiro) nav jāmaksā par:

pirmo gadu, kurā veikta saimnieciskās darbības reģistrācija, un par nākamo gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process.

Samaksas termiņi

Deklarācijā aprēķināto nodokļa summu ir jāsamaksā:

  • līdz 2025.gada 23.jūnijam
  • ja nodokļa summa pārsniedz 640 eiro, tad to var samaksāt trijos maksājumos līdz 2025.gada 23.jūnijam, 23.jūlijam un 23.augustam, iemaksājot katru reizi trešo daļu no summas.

Ja gada ienākumu summa pārsniedz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru (no 2022.gada līdz 2024.gadam 78 100 eiro, (vairāk informācijas skatīt zemāk), tad nodoklis jāsamaksā līdz 2025.gada 23.jūlijam un, ja aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz 640 eiro, to var sadalīt trijos maksājumos – līdz 2025.gada 23.jūlijam, 23.augustam un 23.septembrim.

Samaksas kārtība

Deklarācijā aprēķināto summu ērti samaksāt turpat EDS, sadaļā “Maksājumi” vai arī veikt maksājumu no savas internetbankas uz vienoto nodokļu kontu:

Saņēmējs: Valsts budžets (VID), reģistrācijas Nr. 90000010008

Konta numurs: LV33TREL1060000300000

Aizpildot deklarāciju Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, tajā automātiski ir ieļauta visa VID rīcībā esošā informācija.

2024.gada ienākumu deklarācijas veidlapa sastāv no deklarācijas (D) un tās 7 sadaļām:

Sadaļa

Aizpilda:

D1 - Taksācijas gadā Latvijas Republikā gūtie ienākumi

Jebkurš iedzīvotājs par algu, pensiju un citiem ienākumiem

D11 - Taksācijas gadā gūtie ienākumi, kuriem nepiemēro gada diferencēto neapliekamo minimumu un atvieglojumus

 

Jebkurš iedzīvotājs  par ienākumiem, kuriem piemēro samazinātu likmi un nepiemēro atvieglojumus

D2 - Fiziskās personas (rezidenta) ārvalstīs gūtie ienākumi

Iedzīvotāji, kuri strādā ārvalstīs, bet ir Latvijas rezidenti un no kuru ienākumiem citā ES dalībvalstī netiek iekasēts līdzīgs nodoklis

D21 - Fiziskās personas (jūrnieka), kas ir nodarbināta (darba attiecībās) uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, ārvalstīs gūtie ienākumi

Jūrnieki

D3 - Ienākumi no saimnieciskās darbības

Saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā

D31 - Ienākumi no saimnieciskās darbības, ja nodokļa maksātājs kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā

Saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā

D4 - Attaisnotie izdevumi par izglītību, ārstnieciskajiem pakalpojumiem, ziedojumiem un dāvinājumiem

Jebkurš iedzīvotājs sadaļa var pievienot attaisnoto izdevumu čekus un kvītis, lai atgūtu pārmaksāto nodokli

Iedzīvotājiem, kuri nebūs iesnieguši gada ienākumu deklarāciju un kuriem pēc VID rīcībā esošās informācijas veidojas budžetā maksājamais nodoklis, VID automātiski aprēķinās maksājamo nodokli par attiecīgo gadu un paziņos par to pašam cilvēkam. Tādējādi deklarācija būs iesniegta un cilvēkam būs pienākums VID aprēķināto maksājamo nodokļa summu iemaksāt budžetā.

Par katru nokavēto nodokļa samaksas dienu likumdevējs ir uzlicis VID pienākumu automātiski aprēķināt arī nokavējuma naudu 0.05% dienā.